Trwa ładowanie...

Przedsiębiorcy na rencie zagrożeni wyższą stawką ZUS

Renciści przedsiębiorcy obawiają się, że
ich obciążenia na ZUS mogą wzrosnąć czterokrotnie - pisze "Gazeta
Prawna".

Przedsiębiorcy na rencie zagrożeni wyższą stawką ZUSŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d2bnkat

Rząd zapowiedział przygotowanie gotowego projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do końca sierpnia tego roku. Planowano m.in. zróżnicować składki na ubezpieczenie społeczne rencistom prowadzącym działalność gospodarczą w zależności od uzyskiwanego dochodu. Do tej pory do Sejmu nie wpłynął jednak żaden dokument.

_ W grudniu zaproponujemy wydłużenie okresu obowiązywania dotychczasowych zasad opłacania składek przez rencistów przedsiębiorców jeszcze o kilka miesięcy. Chcemy mieć czas na znalezienie najlepszego rozwiązania _ - mówi zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Polityki Społecznej Tadeusz Cymański.

Od 1 czerwca tego roku renciści dodatkowo prowadzący działalność gospodarczą mieli płacić pełne składki na ubezpieczenie społeczne. To wywołało ich oburzenie. Dlatego w maju tego roku Sejm przeprowadził nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dzięki niej termin opłacania składek według nowych zasad przez rencistów przesunięto do 1 stycznia 2007 r.

d2bnkat

_ Podniesienie od nowego roku czterokrotnie obciążeń na ZUS tej grupy osób, która dorabia do niskich rent nie dlatego, że chce się wzbogacić, ale traktuje to jako jedyny sposób na przeżycie, jest skandalem _ - mówi prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Elżbieta Arciszewska. Przypomina, że rząd obiecał zróżnicować wysokość stawek na ZUS w zależności od dochodu przedsiębiorcy. _ W wielu przypadkach wysokość obowiązkowych składek przekracza bowiem dochody osiągane przez taką firmę _ - dodaje.

Zamiast nowego projektu ustawy określającego zasady opłacania składek przez rencistów pojawiła się rządowa autopoprawka do projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która będzie kosztować budżet państwa 142 mln złotych.

Rząd proponuje, aby osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe były refundowane przez PFRON. Refundacja nie będzie mogła przekraczać podstawy wymiaru wynoszącej 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Takie prawo będą mieć rolnicy i osoby ubezpieczone w ZUS. (PAP)

d2bnkat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bnkat