Trwa ładowanie...
euro

Przedsiębiorcy nie chcą płacić w euro. Poparcie dla europejskiej waluty spada

Poparcie przedsiębiorców dla wprowadzenia w Polsce wspólnej europejskiej waluty w ciągu ostatnich pięciu lat skurczyło się o połowę.

Share
Przedsiębiorcy nie chcą płacić w euro. Poparcie dla europejskiej waluty spada
Fot: Jacek Bereźnicki
dsc3oi2

Poparcie przedsiębiorców dla wprowadzenia w Polsce wspólnej europejskiej waluty w ciągu ostatnich pięciu lat skurczyło się o połowę, informuje "Puls Biznesu", powołując się na badania firmy doradczo-audytorskiej Grant Thornton.

Obecnie jedynie 42 proc. szefów i właścicieli średnich oraz dużych firm chce mieć euro w Polsce, a jeszcze kilka lat temu na "tak" było aż 86 proc. przedsiębiorstw.

To duże zaskoczenie, bo udział strefy euro w naszym eksporcie rośnie i stanowi już blisko 60 proc. Ocenia się jednak, że polscy przedsiębiorcy wyciągnęli lekcję z kryzysu gospodarczego w krajach, które mają wspólną walutę, lecz rozbieżne interesy i potrzeby.

dsc3oi2

Co ciekawe na tle innych krajów polski biznes nadal wygląda na euroentuzjastyczny. Tylko Duńczycy (60 proc. firm) bardziej palą się do rezygnacji ze swojego pieniądza na rzecz euro. W Szwecji ten odsetek firm wynosi 28 proc., a w W.Brytanii - zaledwie 13 proc.

dsc3oi2

Podziel się opinią

Share
dsc3oi2
dsc3oi2