Przedsiębiorcze matki nie będą płacić składek
Kobiety, które przebywały na urlopach macierzyńskich i prowadziły w tym czasie działalność gospodarczą, nie będą musiały płacić składek do ZUS.
Kobiety, które przebywały na urlopach macierzyńskich i prowadziły w tym czasie działalność gospodarczą, nie będą musiały płacić składek do ZUS.
Rząd na wczorajszym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych i prawa bankowego.
Jak donosi „Dziennik” ustawa ma wejść w życie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przewiduje, że kobiety pracujące na etacie i otrzymujące zasiłek macierzyński, które mają tzw. inny tytuł ubezpieczenia (najczęściej działalność gospodarczą), nie będą musiały płacić składek do ZUS z tego innego tytułu. Również osoby na wychowawczym będą zwolnione z opłacania składek z tzw. innego tytułu, pod warunkiem że zawieszą działalność gospodarczą.
Projekt przewiduje również umorzenie zaległych składek z tytułu prowadzenia firmy osób, które przebywały na urlopie macierzyńskim za okres od 1999 roku do daty wejścia ustawy. ZUS na wniosek firmy w której była zatrudniona kobieta, umorzy składki. ZUS nie przewiduje jednak umorzenia składek osobom przebywającym w tym czasie na urlopach wychowawczych.
Kolejna zmiana przewiduje, że osoby, które nie mają tytułu do ubezpieczeń emerytalno-rentowych będą mogły je kontynuować w dowolnym terminie. Przedsiębiorcy natomiast zapłacą składkę wypadkową za pracujących dla nich zleceniobiorców i osoby wykonujące pracę agencyjną poza siedzibą firmy.
Ta zmiana jest zdecydowanie na korzyść zleceniobiorców. Obecnie firmy płacą składkę wypadkową za zleceniobiorców, którzy przebywają na terenie firmy bądź w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. W przypadku gdy osoba zmierzająca do miejsca świadczenia usług uległa wypadkowi, nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.