Trwa ładowanie...
d1fmilo

Przedsiębiorstwa nie chcą zwiększać zatrudnienia oraz płac - PKPP Lewiatan

25.08. Warsaw (PAP) - Jedynie 22,7 proc. dużych przedsiębiorstw planuje wzrost zatrudnienia. A te, które planują, będą zwiększać zatrudnienie tylko w niektórych grupach zawodowych...

d1fmilo
d1fmilo

25.08. Warsaw (PAP) - Jedynie 22,7 proc. dużych przedsiębiorstw planuje wzrost zatrudnienia. A te, które planują, będą zwiększać zatrudnienie tylko w niektórych grupach zawodowych - wynika z badań PKPP Lewiatan i Deloitte. Tylko 11 proc. firm ma w planach realny wzrost wynagrodzeń, a jedna trzecia podniesie je o inflację.

"Jedynie 4,9 proc. firm planuje wzrost zatrudnienia we wszystkich grupach zawodowych, a 17,8 proc. w niektórych z tych grup" - powiedziała podczas konferencji prasowej Główna Ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

"Teoretycznie, na dzień dzisiejszy 37,2 proc. dużych firm powinno być gotowych do zwiększenia zatrudnienia, ponieważ wykorzystuje w 100 proc. posiadane zasoby ludzkie. W 37,3 proc. przedsiębiorstw posiadane zasoby ludzkie są wykorzystywane w 75-99 proc. Tym samym trzy czwarte dużych firm jest bliska konieczności podjęcia decyzji o zatrudnieniu i zmianie struktury zatrudnienia. Jednak badania wykazały, że to nie oznacza, iż będą one zwiększały zatrudnienie " - dodała.

Z badania PKPP Lewiatan i Deloitte wynika, że firmy będą przede wszystkim poszukiwać wykwalifikowanych pracowników liniowych/produkcyjnych/budowlanych, techników oraz pracowników kontroli jakości. Wyjątkiem jest branża budowlana.

d1fmilo

"Budownictwo widzi szansę na rozwój rynku i jako jedyna branża planuje zatrudniać kadrę zarządzającą oraz pracowników o niższych kwalifikacjach, podczas gdy ponad 13 proc. firm już zwolniło lub będzie zwalniać osoby z właśnie tych grup zawodowych" - poinformowała Starczewska-Krzysztoszek.

Badanie pokazuje, że w 2010 roku tylko 11 proc. firm planuje wzrost wynagrodzeń powyżej inflacji. Prawie jedna trzecia podniesie wynagrodzenia o inflację, zachowując ich realny poziom.

"Wśród firm, w których 100 proc. właścicielem lub właścicielem większościowym jest inwestor zagraniczny jest najwięcej tych, które planują wzrost wynagrodzeń powyżej inflacji lub przynajmniej na poziomie inflacji. Skłonność do podnoszenia wynagrodzenia jest w nich wyższa niż w firmach z polskim kapitałem oraz w przedsiębiorstwach z rozproszonym akcjonariatem" - napisano w komentarzu do badania.

Badanie zostało przygotowane i przeprowadzone przez TNS OBOP na ogólnopolskiej losowej próbie 388 dużych firm prywatnych i państwowych w okresie od 18 kwietnia do 4 lipca 2010 roku.(PAP)

jow/ asa/

d1fmilo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fmilo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj