Trwa ładowanie...

Przedwczesne nadzieje w Rosji - poranny komentarz giełdowy

Dzisiejszego dnia poznaliśmy nie tylko wartość wczorajszej interwencji walutowej banku centralnego Rosji, ale informację, że również tamtejsze ministerstwo finansów zdecydowało się pomóc rublowi. Wobec takich wieści lekko zaczęła zyskiwać rosyjska giełda, radość okazała być się jednak przedwczesna.

Przedwczesne nadzieje w Rosji - poranny komentarz giełdowyŹródło: AFP, fot: alexey nikolsky
d1p5ieg
d1p5ieg

Bank Rosji opublikował dzisiaj informacje, że podczas wczorajszej sesji sprzedał waluty warte ponad 117 mld rubli. Patrząc jednak na wczorajsze notowania walut w stosunku do rubla, kwota ta wydaje się być wręcz śmieszna. Dzisiaj interwencję rozpoczęło natomiast rosyjskie ministerstwo finansów, kwota interwencji jednak nie jest znana. Ministerstwo zapowiedziało, że jest gotowe sprzedać waluty warte 7 mld dolarów. Na lekkim odreagowaniu rubla, który momentami zyskiwał dzisiaj nawet 8% zyskiwał rosyjski dolarowy indeks RTS. Nadzieje jednak okazały się być przedwczesne. RTS otworzył się poniżej wczorajszego zamknięcia i momentami znajdował się blisko wczorajszego zamknięcia, jednak inwestorom nie starczyło sił, aby utrzymać zarówno rubla jak i RTS na silnym zysku.

Europa pomimo wczorajszych wzrostów otworzyła się wyraźnie pod kreską idąc w ślady wczorajszej końcówki sesji na Wall Street. Wczoraj główne europejskie indeksy wobec odreagowania na rynku ropy, pod koniec sesji zyskały ponad 2%. Dzisiaj cena ropy znajduje się już w pobliżu ostatnich minimów, co powoduje znaczną obniżkę spółek z sektora energetycznego. W Europie zniżkują również spółki z sektora bankowego oraz opieki zdrowotnej. Na godzinę 10:15 CAC 40CAC 40 (Zobacz notowania indeksu »): -0,64%, DAXDAX (Zobacz notowania indeksu »): -0,80%, FTSE 100FTSE 100 (Zobacz notowania indeksu »): -0,64%.

Wczorajsza końcówka sesji na Wall Street okazała się być tragiczna, najważniejsze indeksy zniżkowały kolejny dzień z rzędu. Dzisiaj kontrakt terminowy na indeks S&P 500 lekko odreagowuje wczorajsze spadki. Dzisiaj najważniejszym wydarzeniem patrząc z perspektywy Wall Street, ale również globalnych rynków będzie decyzja ws. stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wszyscy inwestorzy zastanawiają się, czy członkowie Komitetu Otwartego Rynku zdecydują się na usunięcie stwierdzenia "considerable time" z oświadczenia FOMC. Dodatkowo będziemy mieli również publikację "dot-chartu", który zobrazuje nam oczekiwania członków Komitetu, co do kształtowania się stóp procentowych w USA w najbliższym czasie. FED opublikuje również swoje najnowsze prognozy makroekonomiczne. Pół godziny po decyzji i publikacji będzie miała miejsce konferencja prasowa Janet Yellen, która znana jest ze swoich gołębich wypowiedzi.

Polska giełda lekko odreagowuje wczorajsze spadki głównie dzięki początkowym wzrostom na rynku rosyjskim. Na godzinę 10:15 WIG 20 rośnie o: 0,83%

Michał Stajniak
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d1p5ieg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p5ieg