11.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 11 października.
RZECZPOSPOLITA
W 2012 r. zyskiem z akcjonariuszami podzieliło się ponad 140 giełdowych firm, przeznaczając na ten cel grubo ponad 22 mld zł. Większa część tej kwoty trafiła do głównych udziałowców, ale profity z tego tytułu mają także drobni inwestorzy inwestujący w akcje na polskim parkiecie. Dość powiedzieć, że stopa dywidendy dla całego rynku przekracza obecnie 4,6 proc., co jest najwyższym poziomem w historii warszawskiej giełdy. (s.B1)
Jeśli europejscy liderzy nie przyspieszą reform, w tym budowy unii bankowej, Europę może czekać załamanie kredytowe - ostrzega MFW. (s.B4)
Katowicki Holding Węglowy mimo wcześniejszych zapowiedzi nie sprzeda Zakładów Energetyki Cieplnej - dowiedziała się "Rz". (s.B7)
PARKIET
Kurs akcji PZU, uwzględniając wypłacone sowite dywidendy, bije historyczne rekordy. Analitycy nie widzą powodu, by ten pozytywny trend miał się odwrócić. (s.4)
Lotos i Azoty Tarnów mają stworzyć zakład petrochemiczny razem z PERN. Wspólna instalacja mogłaby zostać uruchomiona najwcześniej w 2015-2016 r. Pochłonęłaby kilkaset milionów złotych - szacują eksperci. (s.5)
Prezes Towarowej Giełdy Energii Ireneusz Łazor poinformował, że uruchomienie TGE byłoby możliwe w połowie listopada. Giełda ma w planach notowanie m.in. niekonwencjonalnych złóż gazu, LPG i węgla. (s.6)
GAZETA WYBORCZA
Przez handel paliwami "na lewo" budżet może stracić w tym roku 3 mld zł - alarmuje premiera Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. (s.21)
Coraz więcej Amerykanów przenosi produkcję z Chin do kraju. Prezydent Obama zapowiada dla nich ulgi podatkowe. Rzeczy "made in USA" stały się modne. (s.22)
PULS BIZNESU
Już w poniedziałek kolejny krok milowy dla ratowania Polimeksu-Mostostalu. Akcjonariusze mają zdecydować o dokapitalizowaniu budowlanego giganta. Na walne zarejestrowało się nieco ponad 40 proc. akcjonariuszy grupy, wśród nich fundusz ING, Impexmetal i kilka zagranicznych funduszy. (s.8)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Jest szansa, że rentowność obligacji długoterminowych będzie spadać. Dziś mamy komfortową sytuację, jeśli chodzi o finansowanie potrzeb w walutach obcych - ocenia Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów. (s.A12)
Większość banków dostosowała już swoje regulaminy i wzorce umów do wymogów nowej ustawy. Zrobiły to już m.in. PKO BP, Pekao, Millennium, Credit Agricole, Alior czy Pocztowy. W niektórych proces dostosowania jest na ukończeniu. (s.A14)
Ropa naftowa wydobywana z niekonwencjonalnych złóż może powtórzyć sukces gazu łupkowego. Rosnące wydobycie tego surowca sprawi, że za kilka lat USA z importera stanie się jego eksporterem. Doprowadzi też do znaczącego spadku cen. (s.A15) (PAP)
morb/