Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 13 maja
...
13.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 13 maja
RZECZPOSPOLITA
PZU nie jest zainteresowane kupnem banku BZ WBK. "Jest dla nas za duży, za drogi, a poza tym w naszej strategii jasno powiedzieliśmy, że nie chcemy wchodzić w bankowość. Mnie interesuje np. współpraca strategiczna z PKO BP - jesteśmy dwiema potężnymi firmami, które powinny działać razem. Ale nie chodzi tu o jakiekolwiek zakupy" - powiedział "Rz" Andrzej Klesyk, prezes PZU. (s.B5)
Szefowie dwóch największych akcjonariuszy operatora sieci Plus spotkali się kilka dni temu z egipską firmą telekomunikacyjną Orascom. Do spotkania Herberta Wirtha, prezesa KGHM, i Jacka Krawca, szefa Orlenu, z Egipcjanami miało dojść w ostatni poniedziałek 10 maja. Rozmowa dotyczyła wstępnych warunków ewentualnej transakcji sprzedaży akcji operatora sieci Plus. KGHM i Orlen mają po 24,39 proc. walorów Polkomtelu. Rzecznik Polkomtelu Adam Suchenek powiedział "Rz", że spółka nie komentuje spraw właścicielskich. (s.B6)
Ciech rozważa wprowadzenie na warszawski parkiet jednej ze swych najważniejszych spółek-córek, Sody Polskiej - wynika z informacji "Rz". (s.B10)
Suma dywidend, jakie wypłaciły lub wypłacą za 2009 r. spółki z GPW, przekroczy 10 mld zł - szacuje "Rz". (s.B12)
PARKIET
Jak informuje czeska gazeta "Mlada Fronta Dnes", powołując się na anonimowe źródło w CEZ, jesienią tego roku koncern mógłby wypłacić nadzwyczajną dywidendę w wysokości 20-30 koron (3,1-4,7 zł) za akcję. (s.4)
GAZETA WYBORCZA
Rosja zainwestuje w Turcji we wspólne projekty energetyczne 25 mld USD - przewidują umowy podpisane w czasie wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Ankarze. (s.30)
PULS BIZNESU
Stocznia Gdańsk rusza z wieżami wiatrowymi. Ekoenergetyka święci triumfy i na tym rynku gdańska stocznia postanowiła rozwinąć żagle. Startuje jesienią. (s.5)
DZIENNIK
Kierowcy zaczynają masowo przerzucać się na autogaz, bo ceny benzyny mają przekroczyć psychologiczny próg 5 zł. (s.A5)
Komfort, polska sieć z wykładzinami i podłogami, wychodzi za granicę i do małych miasteczek. W tym roku uruchomi łącznie 37 sklepów, w tym dziewięć poza granicami kraju. (s.A19)
Polacy na zakup mieszkania najchętniej pożyczają w złotych. Udział pożyczek we franku spadł poniżej 5 proc., choć jeszcze 1,5 roku temu wynosił ponad 55 proc. (s.A21) (PAP)
morb/