Trwa ładowanie...
dl74dcf

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 15 listopada

...

dl74dcf
dl74dcf

15.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 15 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Polska i Niemcy konsultują się w sprawie budżetu UE. Po krytykowanej powszechnie propozycji cypryjskiej z końca października przyszła zrównoważona wersja Hermana Van Rompuya. Van Rompuy proponuje ogólne wydatki na poziomie 958 mld euro w porównaniu z 1033 mld euro w projekcie Komisji Europejskiej. Równo tnie po najważniejszych obszarach wydatków: polityce spójności, rolnictwie, konkurencyjności. Dzięki innej strukturze oszczędności Polska dostaje w niej więcej na politykę spójności niż w teoretycznie bardziej hojnej propozycji cypryjskiej: 73,9 mld euro zamiast 72,7 mld euro. (s. A3)

PARKIET

dl74dcf

Zelmer wybrał niemiecki koncern BSH Bosch und Siemens jako inwestora strategicznego dla siebie. Największy w Europie producent sprzętu AGD - BSH Bosch und Siemens - chce przejąć polską spółkę. O powodzeniu przejęcia jak zwykle zdecydują inwestorzy finansowi. (s. 01, 05)

Rośnie zainteresowanie IKE w biurach maklerskich. Ponad 18 tys. drobnych inwestorów zgromadziło już na maklerskim IKE niemal 466 mln zł. (s. 04)

PRESCO pozytywnie zaskoczyło wynikami za III kwartał. Zapowiada kolejne zakupy wierzytelności. (s. 18)

GAZETA WYBORCZA

dl74dcf

Gazprom rzucił wyzwanie Unii Europejskiej. Rosyjski koncern zostanie jedynym właścicielem wielkiej niemieckiej firmy gazowej Wingas, odkupując jej udziały od niemieckiego koncernu chemicznego BASF. Do tej pory BASF miał nieco ponad 50 proc. akcji Wingas, zachowując kontrolę nad spółką. (s. 26)

PULS BIZNESU

Były prezes Polnordu, Wojciech Ciurzyński, chce budować w dużej skali. Tym razem na własny rachunek, ale z zagranicznymi funduszami. Tworzy spółkę inwestycyjną, która będzie realizowała inwestycje we współpracy z właścicielami działek. O finansowaniu rozmawia z kilkoma funduszami z USA, Arabii Saudyjskiej i Niemiec. (s. 1,4)

dl74dcf

Actavis rośnie na ustawie o refundacji. Wbrew statystykom, prognozom oraz trudnej sytuacji w farmacji Islandczycy notują dwucyfrowy wzrost sprzedaży. Na koniec września sprzedaż Actavisu zwiększyła się o 35 proc., do 130 mln zł. W gronie spółek, które nie odczuły zbyt mocno wpływu ustawy refundacyjnej znalazły się też włoskie Chiesi oraz polski Aflofarm. (s. 5)

Bielska spółka Eko-Export zajmująca się pozyskiwaniem i uszlachetnianiem, dostała zaproszenie władz Astany - stolicy Kazachstanu - do budowy na jego terenie stacjonarnych urządzeń do pozyskiwania surowca. Za rok ruszy instalacja do odbierania surowca. (s. 7)

Rodzina TVN rodzi się na nowo. Po trzech latach perturbacji właściciele mediowej grupy mają precyzyjny obraz jej kształtu za trzy lata. Chcą wrócić do najwyższej formy. (s. 10)

dl74dcf

Zamiast grantów będą pożyczki. Wsparcie UE: Mniej dotacji, więcej pomocy zwrotnej - tak będzie w kolejnych latach. Te same pieniądze pomogą większej liczbie firm. (s. 14)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W długoterminowej perspektywie Europa ma szanse zmniejszyć regionalną zależność od dostaw z Rosji i Bliskiego Wschodu, co ograniczy dominację tych regionów - wynika z raportu Frost & Sullivan. (s. D2)

Od 2013 roku w rajach będzie trudniej. Podatnicy, którzy korzystają z optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem struktur cypryjskich czy luksemburskich, muszą je pozmieniać, aby dalej płacić niskie podatki. Mimo zmiany przepisów będzie to wciąż możliwe. (s. B2)

Energetyka targuje się o węgiel. Polskie elektrownie zażądały od kopalń nawet 15-proc. obniżki cen węgla na 2013 rok. Mali odbiorcy nie mogą liczyć na promocje w kopalniach. (s. A9)

(PAP)

mto/

dl74dcf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl74dcf