Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 25 marca

...

25.03.2010 | aktual.: 25.03.2010 07:53

25.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 25 marca

RZECZPOSPOLITA

Nakłady na rozwój portów w Trójmieście i Szczecinie do 2015 r. sięgną 2,5 mld zł. Kryzys stosunkowo łagodnie obszedł się z naszymi portami, a Gdańsk, jako jeden z nielicznych w Europie, zwiększył przeładunki. (s.B1)

Długi unijnych krajów posługujących się wspólną walutą mogą doprowadzić do znacznej dewaluacji euro - ostrzegają ekonomiści. (s.B3)

Wczoraj szwajcarska waluta była najmocniejsza wobec euro od 11 lat. (s.B3)

Koniec kryzysu na niebie. Zagraniczne linie lotnicze powracają do Polski z promocjami biletów za parę złotych. (s.B5)

Dzięki wojskowym zleceniom Huta Stalowa Wola będzie od kwietnia znów pracować pełną parą. (s.B5)

Wydawcy "Dziennika Gazety Prawnej" i "Polska The Times" reorganizują się i tną zatrudnienie. (s.B6)

Wydawnictwa Ringier i Axel Springer założą nową spółkę, która ma działać w Europie Wschodniej. Zostanie do niej włączony m.in. Axel Springer Polska. (s.B6)

W tym roku rynek reklamy internetowej może być wart ponad 1,5 mld zł. (s.B6)

Maciej Witucki, prezes TP SA, spodziewa się, że w tym roku rynek telekomunikacyjny w Polsce straci na wartości, ale mniej niż w 2009 roku, kiedy to spadł o 3,4 proc. TP SA ma ochotę na przejęcia. "(...) sądzę, że z przyczyn formalnych najbardziej realne jest przejęcie przez TP operatora komórkowego, platformy satelitarnej, a dopiero w ostatniej kolejności sieci kablowej. A to z tego powodu, że mamy jako grupa łącznie ok. 40 proc. rynku dostępu do internetu w Polsce" - powiedział prezes firmy "Rz".

GAZETA WYBORCZA

Ministerstwo Finansów ma chrapkę na miliardy złotych wypracowane przez NBP. Jednak zarząd banku szuka sposobności, by wpłata była możliwie mała. Rozeźlił tym członków RPP, którzy próbują zmieniać zasady księgowania obowiązujące w NBP. Do sporu włączono Europejski Bank Centralny. (s.21)

Zima sparaliżowała budownictwo. Aż siedem na dziesięć firm budowlanych sygnalizuje opóźnienia w realizacji kontraktów. (s.24)

PARKIET

Za trzy miesiące zarząd TP określi grono firm z grupy na sprzedaż. Prezes Telekomunikacji Polskiej nie wykluczył upublicznienia Emitelu. Firma ta w 2009 roku cały zysk (75 mln zł) przekazała TP w postaci dywidendy. (s.1,6)

PULS BIZNESU

Walkę z deficytem trzeba zacząć już, nie czekając na finał wyborów prezydenckich - sugeruje Komisja Europejska. Bo w rządowy plan reform nie wierzy. (s.2,3)

DZIENNIK

W środę kurs euro do dolara spadł do najniższego poziomu od maja 2009 r. Inwestorzy obawiają się o stan gospodarek Eurolandu. (s.A1,A9)

Koszt budowy domu jest niższy o prawie 10 proc. niż przed rokiem i aż o 30 proc. w porównaniu ze szczytem budowlanej hossy w 2007 r. (s.A1,C3)

Do 15 kwietnia rząd ogłosi wszystkie przetargi na zaprojektowanie i budowę 180 km autostrady A1 ze Strykowa do Pyrzowic. Całym odcinkiem trasy kierowcy pojadą dopiero w 2014 r. (s.C2)

Rząd wycofuje się z planów obciążenia każdego litra paliwa dodatkową opłatą na utrzymanie zapasów. Kierowcy na razie mogą odetchnąć z ulgą. (s.C5)

W tym roku kilka banków będzie poszukiwać pracowników. Najbardziej ambitne plany ma Alior, który chce zatrudnić 1000 osób. (s.C6)

Zużycie benzyn w Polsce w 2009 roku wzrosło o 5 proc., a oleju napędowego o ponad 6 proc. (s.3) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)