Trwa ładowanie...
d8fur8j

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 31 marca

...

d8fur8j
d8fur8j

31.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 31 marca.

RZECZPOSPOLITA

Polski program biopaliwowy jest coraz kosztowniejszy. Orlen i Lotos dopłacą do niego dodatkowo w tym roku pół miliarda złotych. Powód to brak ulgi w akcyzie na olej typu B100, czyli czyste estry. (s.B1)

Ministerstwo Finansów chce powoli obniżać deficyt budżetu i dług w relacji do PKB. Mają w tym pomóc cięcie składki do OFE, zamrożenie płac w budżetówce oraz ograniczenie innych wydatków. Ekonomiści obawiają się, że te działania poważnie spowolnią tempo wzrostu naszej gospodarki. (s.B2)

d8fur8j

PARKIET

Niespodziewanie ruszyły zapisy na 5 mln akcji Kernela, ukraińskiego holdingu spożywczego. Oferta skierowana jest tylko do instytucji i trwa jeszcze dziś do 18.00. Część pieniędzy zostanie prawdopodobnie przeznaczona na przejęcie producenta cukru Ukrrosu. (s.1,4)

Połączone Paged-Sklejka i Sklejka-Pisz w tym roku raczej nie trafią na warszawską giełdę. Daniel Mzyk, prezes Pagedu, tłumaczy, że w 2011 r. obie spółki mają być integrowane i restrukturyzowane, by przed debiutem poprawiły swoje wyniki finansowe. Dalsza restrukturyzacja i cięcie kosztów czeka też Paged Meble. (s.1,7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d8fur8j

Zjeść ciastko i mieć ciastko - to idea, która przyświeca procesowi prywatyzacji. Przed wyborami rząd chce zapełniać kasę, nie tracić wpływów i nie narażać się nikomu. (s.A1,A13)

Po ujawnieniu wyników bankowych stress testów rząd Irlandii może być zmuszony do przejęcia większościowych udziałów w Bank of Ireland oraz Irish Life & Permanent. To ostatnie duże instytuje finansowe kraju, kótre jeszcze nie są jego własnością. (s.A9)

Zamieszki w Afryce są na rękę krajom OPEC. Jeśli cena baryłki ropy naftowej utrzyma się do grudnia na poziomie 100 dolarów, ich dochody po raz pierwszy w historii przekroczą bilion dolarów. (s.A10)

d8fur8j

PULS BIZNESU

Niemiecka firma Tanquid, operator bazy paliw w Radzionkowie na Górnym Śląsku, chce przy wschodniej granicy Polski, w rejonie Małaszewicz, uruchomić terminal, który ułatwi firmom handlującym paliwami przeładunek taniego diesla sprowadzanego z Białorusi na kolejowe cysterny. To pierwsza część planu. Druga to budowa 10-15 km rurociągu paliwowego, który połączy istniejącą już bazę na Białorusi z jej polskim odpowiednikiem. Po stronie białoruskiej rura już jest, ale kilkukilometrowy odcinek kończy się tuż przed granicą na Bugu. (s.4)

Mniejszościowi akcjonariusze ZEG czują się poszkodowani. Sprawa przejęcia ZEG przez Kopex w 2008 roku znajdzie się wkrótce w sądzie. Poszło o cenę w wezwaniu.(s.6)

Aleksander Grad nie musi już sprzedawać Enei. Budżetowy luz pozwala unikać kontrowersyjnych prywatyzacji przed wyborami. (s.8)

Siemens chce realizować co roku 2-3 farmy wiatrowe w Polsce. Liczy na lokalnych inwestorów. (s.10) (PAP)

morb/

d8fur8j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8fur8j