Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 8 kwietnia

...

08.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 8 kwietnia

RZECZPOSPOLITA

Gry komputerowe mają szansę stać się polskim hitem eksportowym. Po sukcesie "Painkillera" i "Wiedźmina" producenci szykują kolejne tytuły. (s.B1)

GdF Suez zamierza zbudować w Polsce największą elektrownię na biomasę. Zakład, który ma ruszyć w 2012 r., będzie miał moc 190 MW. Francuzi podpisali już umowę na jego budowę ze szwajcarskim Foster Wheeler. (s.B1)

Biura maklerskie wprowadzają specjalne promocje dla pracowników PZU, Tauronu i Enei. Gra toczy się nawet o 60 tys. posiadaczy akcji pracowniczych. (s.B2)

Chiński bank centralny rozważa możliwość zezwolenia na wolną wymianę juana na malezyjskiego ringgita, koreańskiego wona i rubla. (s.B3)

Włoskie zmiany w Pekao. Bank wzmocni pozycję pierwszego zastępcy prezesa, czyli Luigio Lovaglio. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

W tym roku inwestycje przedsiębiorstw wzrosną o 6-7 proc. w porównaniu z 2009 r. - wynika z badania Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. (s.22)

Kazachstan wygania obcych. Władze tego kraju naciskają na zagranicznych nafciarzy. Podobnie jak Rosja grożą im deportacjami i procesami o nadużycia podatkowe. (s.23)

PARKIET

Nawet kilkadziesiąt milionów złotych może wyłożyć MCI Management na udziały w spółkach zależnych Internet Group. Strony przy udziale BRE Banku (główny wierzyciel Internet Group) podpisały w tej sprawie list intencyjny. Ostateczna umowa ma być parafowana do połowy czerwca. (s.1,4)

Elektrownie z Polskiej Grupy Energetycznej podpisały kontrakty na sprzedaż energii do 2016 r. Oznacza to, że regulatorowi trudno będzie nakłonić grupę do tego, by handlowała prądem na giełdzie. (s.1,3)

EMC Instytut Medyczny nadal zamierza opierać swój rozwój na akwizycjach, a później doinwestowaniu i restrukturyzowaniu przejmowanych placówek (głównie należących do samorządów). Środki na rozwój mają zapewnić na razie kredyty bankowe. (s.6)

PULS BIZNESU

Krynicki Recykling, spółka notowana na rynku NewConnect, liczy na zdobycie kilkunastu milionów z emisji. Oferta miałaby zostać przeprowadzona w czerwcu, a w lipcu planowane są przenosiny na rynek główny GPW. Główny cel emisyjny to zakup i uruchomienie do końca listopada nowoczesnej linii do sortowania odpadów małych. (s.10)

ZWG, producent wyrobów gumowych i gumowo-metalowych wykorzystywanych w przemyśle i górnictwie, do końca tego roku zamierza zadebiutować na rynku NewConnect. Spółka zamierza pozyskać z rynku do 10 mln zł. Pieniądze przeznaczy na przejęcia. (s.10)

DZIENNIK

Do końca roku Polska chce zarobić 150 mln euro na sprzedaży praw do emisji CO2. (s.A7)

Od 2012 r. Orlen i Lotos będą kupować ropę bezpośrednio od producenta. Rosyjski koncern Rosnieft poinformował, że doszedł do porozumienia w tej sprawie z polskimi rafineriami. (s.A18)

Z powodu zaległości w opłatach za dostęp do torów Przewozy Regionalne będą musiały wycofać z rozkładu jazdy 20 proc. kursujących pociągów. Takie żądanie skierowała do spółki firma PKP Polskie Linie Kolejowe, administrator infrastruktury kolejowej. (s.A18)

"Rekomendujemy zakup polskich obligacji, alkcji a także złotego. Oprócz polskich aktywów zalecamy kupno czeskich ze względu na stabilną sytuację gospodarczą kraju. Ciekawy krajem są także Węgry, które znajdują się na ścieżce do poprawy sytuacji makroekonomicznej i fiskalnej" - mówi Costa Vayenas, główny ekonomista rynków wschodzących w UBS Wealth Management. (s.A19)

Jeszcze niedawno PGNiG planowało rozpoczęcie poszukiwań gazu z łupków dopiero w 2011 r. Teraz okazało się, że rusza z nimi już w IV kw. 2010 roku. (s.A20)

Gazprom, w ramach największej emisji obligacji w historii Rosji, chce pozyskać 300 mld rubli (10,2 mld USD). (s.A22) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)