Trwa ładowanie...
d35smua
d35smua

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 12 listopada

...
Share
d35smua

12.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 12 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Renty dla osób oddających gospodarstwa pochłoną w latach 2004 - 2013 ponad 12 mld zł. Pieniądze trzeba będzie wypłacać aż do 2020 roku. Choć Polska przeznacza najwięcej w UE na renty strukturalne, przynoszą one małe efekty. (s.B1)

d35smua

Japoński potentat Lotte, który niedawno kupił producenta słodyczy E.Wedel, szykuje się do nowych inwestycji w Polsce. Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Rz", Lotte bliski jest podjęcia decyzji o budowie w naszym kraju pięciu fabryk wartych w sumie ponad 200 mln euro. Byłyby zlokalizowane na jednym obszarze, w niewielkiej odległości od siebie. Przedstawiciele koncernu spotkali się już w tej sprawie z kierownictwem Ministerstwa Gospodarki. (s.B2)

Minister skarbu jest w kłopotliwej sytuacji - negocjacje ze spółką Jana Kulczyka w sprawie sprzedaży Enei mogą się przedłużyć, a GDF Suez, jeden z wcześniejszych chętnych, nie chce już jej kupować. (s.B6)

Zła passa chwilowo przełamana. Po trzech kwartałach tego roku eksport węgla był wyższy od jego importu, pierwszy raz od 2008 r. - wynika z danych resortu gospodarki. (s.B9)

PARKIET

d35smua

NDX Energija, firma, która ogłosiła wezwanie na Mispol, chce wykorzystać giełdową firmę do budowy spożywczego koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej na wzór Unilevera. Ma już w portfelu producenta słodyczy, spółkę Mieszko. Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Parkietu", Mispol będzie się bronił przed przejęciem. (s.1,8)

Władze Arctic Paper, które zapowiadały, że zainwestują kilkadziesiąt milionów złotych w energetykę, mogą wydać część tej kwoty na przejęcie firmy MEW notowanej na NewConnect - wynika z ustaleń "Parkietu". Transakcja może być warta blisko 16 mln zł. Do jej realizacji powinno dojść na początku grudnia. (s.1,10)

Proces prywatyzacji Remagu, producenta i serwisanta kombajnów górniczych, dobiegł końca. W środę MSP podpisało umowę sprzedaży 85 proc. akcji spółki firmie TDJ. Właściciel giełdowego Famuru, który również produkuje maszyny, zapłaci za Remag 183 mln zł. (s.1)

PGNiG może na koniec roku osiągnąć 1,6-1,7 mld zł zysku netto - wynika z opinii analityków. (s.5)

d35smua

Grupa Ciechu pogłębiła w III kw. stratę. Na koniec roku może jeszcze wyjść na zero, ale tylko pod warunkiem, że zaksięguje sprzedaż akcji PTU i nieruchomości. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

KNF miał rację, odrzucając wniosek Kasy Krajowej SKOK o utworzenie banku - orzekł wojewódzki sąd administracyjny. (s.25)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d35smua

Prezydent Komorowski wycofa z Trybunału Konstytucyjnego część skargi na ustawę o SKOK, którą złożył tam jego poprzednik - dowiedział się "DGP". Ma to przyspieszyć rozpatrzenie wniosku, a tym samym jak najszybsze objęcie kas nadzorem KNF. Jest to też sposób na to, by poprawić niektóre przepisy dotyczące wskaźnika wypłacalności dla kas. (s.A1,A4)

1,2 tys. zł rocznie płaci przeciętne polskie gospodarstwo domowe za energię elektryczną. W 2011 r. rachunki pójdą w górę średnio o 70 zł. W Europie więcej od nas płacą tylko Węgrzy. (s.A8)

Nie4 ma szans, aby jeszcze w tym roku do Polski dotarły dodatkowe ilości gazu dostarczanego w ramach krótkoterminowego kontraktu z E.ON Ruhrgas. Niemieckiemu koncernowi nie udało się przekonać Kijowa do przesłania ukraińskimi gazociągami surowca zamówionego przez PGNiG - dowiedział się "DGP". (s.A13)

POLSKA

Możliwe jest wejście Polski do strefy euro w 2015 r. Ta data wydaje się dziś najbardziej prawdopodobna - zadeklarował w rozmowie z "Polską" Ludwik Kotecki, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro. (s.1) (PAP)

morb/

d35smua

Podziel się opinią

Share
d35smua
d35smua