Trwa ładowanie...
d3fz2tr
d3fz2tr

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 13 września

...
Share
d3fz2tr

13.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 13 września.

RZECZPOSPOLITA

Rusza prywatyzacja Energi, ale jej finał jest niepewny, bo rząd tnie OFE. Tak samo będzie z innymi ofertami. (s.A1,B4)

d3fz2tr

Pięć lat po wybuchu kryzysu gospodarka USA jest silniejsza niż przed. Polska też jest bardziej zrównoważona. Ale obie rosną wolniej. (s.B2)

Poszukująca inwestora internetowa Grupa o2 ma zostać przejęta przez zarejestrowaną w Luksemburgu spółkę IEN Holding. Firmy wróciły się do UOKiK z wnioskiem o zgodę na koncentrację. Zarząd Grupy nie chce komentować tych informacji. Nie informuje, czy nowy właściciel należy do dotychczasowych udziałowców o2, czy też jest poszukiwanym od dawna nowym inwestorem. (s.B6)

Europa nie chce nowych aut. Sprzedaż skurczy się w tym roku o 5-6 proc. Niepotrzebnych może być nawet 10 fabryk. (s.B10)

Wszyscy operatorzy powinni mieć tyle samo częstotliwości i takie same warunki budowy sieci. Orange i T-Mobile zmierzają do utworzenia monopolu - uważa Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polkomtela. "Razem każdy z tych operatorów - a mają wspólną spółkę Networks - mają obecnie po 30 proc. rynku, czyli łącznie 60 proc. Przy aprobacie UOKiK-u likwidują konkurencję" - mówi. Dodaje, że prawdopodobnie pójdzie z tą sprawą do sądu. (s.B16)

d3fz2tr

PARKIET

Aż 8 spośród 14 notowanych na GPW banków poprawiło w pierwszym półroczu wynik netto. Prawie wszystkie zaskoczyły rynek danymi, które były lepsze od prognoz analityków. A wiele wskazuje na to, że festiwal pozytywnych wyników dopiero się rozkręca. (s.1,3)

Zarząd Apatora rozważa wypłatę akcjonariuszom dywidendy zaliczkowej - dowiedział się "Parkiet". Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść na przełomie listopada i grudnia. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

d3fz2tr

W 2014 r. czeka nas tradycyjna podwyżka podatków i opłat lokalnych. Niby będzie niewielka, bo o niespełna 1 proc., ale dotknie większość z nas. W górę pójdą maksymalne stawki podatków i opłat za grunt, domy, mieszkania, handel na targowiskach, wczasy w uzdrowiskach a nawet posiadanie psa. (s.14)

Polacy, którym ZUS przestał wypłacać emerytury, teraz je odzyskają wraz z odsetkami. Budżet będzie to kosztować blisko 1 mld zł. (s.15)

Sześć lat śledztwa, około 300 tomów akt, 1156 inwestorów, którzy stracili 247 mln zł i trzech oskarżonych. Tyle zostało z głośnej plajty Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej. Zaczął się proces najważniejszych osób w WGI. (s.18)

PULS BIZNESU Mimo ostrych cięć budżetowych w tym roku, w 2014 r. wiele instytucji ma dostać większe finanse. (s.2)

d3fz2tr

Portal miningweekly.com donosi z Kalkuty, że Indie chcą kupować w Polsce złoża węgla koksowego. Beni Prasad Verma, minister stali, rozpocznie 30 września trzydniowa wizytę w Polsce. Indyjskie media zapowiadają podpisanie porozumienia dotyczącego zakupu złóż. Polska strona studzi emocje - rozmowy dopiero ruszą. (s.3)

Alfa Star, siódme pod względem wielkości biuro podróży, w grudniu chce wejść na NewConnect i zebrać 30-40 mln zł. (s.3)

Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych, rozpoczyna zagraniczną ekspansję od rynku, na którym nie ma konkurentów - zawojuje Czechy. (s.5)

To był słaby sezon dla ogórków. Przetwórcy chcieliby produkować więcej, ale nie mają z czego. Zbiory są o 40 proc. niższe, a ogórki o 50 proc. droższe. (s.7)

Blisko 400 mln zł rocznie mogą zyskać małe i średnie firmy dzięki Ustawie o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. Korzyści wynikają z ograniczenia kosztów administracyjnych. (s.10) (PAP)

morb/

d3fz2tr

Podziel się opinią

Share
d3fz2tr
d3fz2tr