Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 14 stycznia

...

14.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piatek, 14 stycznia

RZECZPOSPOLITA

Z Bielska-Białej wyjadą silniki do chewroleta aveo. Wprowadzenie trzeciej zmiany w fabryce w Gliwicach zapowiada Opel. Kolejne modele dla tyskiego zakładu planuje Fiat. (s.B1)

W 2011 roku województwa chcą wydać na inwestycje o 10 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Priorytety to drogi, koleje, szpitale i rozwój internetu. (s.B2)

Paliwo z Gazoportu może popłynąć za granicę. Gaz-System szuka kolejnej drogi eksportu gazu z terminalu w Świnoujściu. Polska firma i słowacki Eustream przygotowują projekt rurociągu w rejonie Radoszyc. (s.B4)

Na inwestycje spółki węglowe przeznaczą w tym roku więcej niż w ubiegłym. Kopalnie zainwestują ok. 3 mld zł. (s.B7)

PARKIET

Nawet dziesięcioprocentowych podwyżek chcą związkowcy z największych przedsiębiorstw, m.in. Azotów Tarnów, Orlenu czy firm górniczych. Zarządy firm wydają się bardziej otwarte na podniesienie wynagrodzeń. (s.1,4)

Syndyk Techmeksu chce w niedługim czasie zakończyć wycenę upadłego przedsiębiorstwa i podjąć próbę jego sprzedaży w całości. (s.5)

W 2010 r. sprzedaż piwa mogła spaść w Polsce o ok. 1 proc. Skutki spowolnienia odczuł m.in. wicelider branży Żywiec. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Inwestorzy odetchnęli z ulgą. Strefa euro zdała pierwszy egzamin w 2011 roku, bo zagrożone niewypłacalnością Portugalia, Hiszpania i Włochy sprzedały obligacje. (s.27)

PGE Energetyka Odnawialna, spółka zależna PGE, wybiera się na giełdę. Ten debiut może być jednym z największych w tym roku, obok Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Analitycy zachodzą w głowę - po co? "Skoro PGE ma pieniądze na inwestycje, a jeszcze je ma, to po co spółka-córka ma iść na giełdę w poszukiwaniu kapitału, który będzie droższy o dywidendę dla mniejszościowych akcjonariuszy?" - pyta jeden z nich. (s.28)

PKN Orlen ma 5 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego na Lubelszczyźnie. W tym roku planuje pierwsze odwierty - powiedział "Gazecie Wyborczej" Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. Prezes powiedział, że ostatnio zaczęły płynąć nieco bardziej optymistyczne sygnały z Litwy. "Port naftowy w Kłajpedzie i Koleje Litewskie wydają się wreszcie gotowe do negocjacji taryf. Najbliższy czas pokaże, na ile przekształci się to w konkretne decyzje" - poinformował. Dodał jednak, że Orlen cały czas pracuje z doradcą, bankiem Nomura, który w lutym przedstawi rekomendacje co do przyszłości Możejek. Zapewnia, że wszystkie scenariusze są możliwe. (s.30)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Szybko rosną zyski firm kredytujących szpitale. Kliniki płaca im gigantyczne prowizje, by kupić sprzęt medyczny i lekarstwa. Na rynku pożyczek szpitalnych działa kilkanaście firm, jednak karty rozdają trzy spółki giełdowe - Magellan, M.W.Trade i Electus. (s.A11)

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął założenia pakietu atomowego. Na nowe prawo czeka PGE. Bez niego nie będzie mogła rozpisać przetargu na dostawę reaktora jądrowego. (s.A11)

Citroen wrócił do gry o nasz rynek. W 2010 r. francuska firma zwiększyła sprzedaż aut osobowych w Polsce aż o 40 proc. Nowa strategia okazała się skuteczna. (s.A12)

Bank BPH jest kolejną instytucją finansową, po Getin Noble Banku i Unilink, z którą Link4 nawiązał współpracę przy sprzedaży polis komunikacyjnych. (s.A12)

PULS BIZNESU

Idą tłuste lata dla mięsa. Kotletów, skrzydełek i kiełbas będziemy jeść więcej - prognozuje Komisja Europejska. (s.4)

Religa Development, realizujący inwestycje deweloperskie na terenie Dolnego Śląska, zmierza na NewConnect. Spółka kończy prace nad dokumentem informacyjnym. (s.9) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)