Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 2 marca

...

02.03.2012 | aktual.: 02.03.2012 08:08

02.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 2 marca.

RZECZPOSPOLITA

Ceny na naszych stacjach benzynowych należą do najniższych w Unii. (s.B5)

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak będzie miał społecznego doradcę do spraw górnictwa - wynika z informacji "Rz". Ma nim zostać Krzysztof Kurak, były dyrektor należącej do KHW kopalni Wujek. (s.B7)

Wacław Martyniuk, były poseł SLD, został doradcą prezesa NBP. Według NBP Martyniuk pełni nową funkcję od początku roku. Ma się zajmować kontaktami z Sejmem i Senatem. (s.B9)

PARKIET

KNF postawi Santanderowi wyśrubowane warunki, które hiszpański inwestor będzie musiał spełnić, aby uzyskać zgodę na połączenie BZ WBK i Kredyt Banku. Nadzór będzie chciał uzyskać co najmniej tyle zobowiązań, ile złożył UniCredit, przejmując BPH i łącząc jego część z Pekao. "Jeśli nadzór podejdzie do Santandera jak do UniCreditu, to Hiszpanów czeka ostra przeprawa" - mówi jeden z prawników, który reprezentuje banki w relacjach z KNF. Według informacji "Parkietu", wśród warunków ma się pojawić deklaracja pozostawienia w wolnym obrocie na giełdzie co najmniej 25 proc. połączonego banku. (s.1,11)

Konkurencja chce pobić Playa jego własną bronią. T-Mobile i Plus zaatakują najmłodszego operatora komórkowego, który od 5 lat odbiera im klientów. Użyją jego broni - niedrogich smartfonów i oferty internetowej. (s.4)

Hardex sprzeda majątek, ale nie miejsce na GPW. Producent płyt zamierza sprzedać swoje aktywa i umowy handlowe za 30 mln zł niemieckiemu Homanitowi. Aby transakcja doszła do skutku, zgodę muszą na nią wyrazić akcjonariusze. Wymagana większość to 75 proc. głosów. NWZ zostanie zwołane prawdopodobnie w kwietniu. Co będzie dalej z Hardeksem? Spółka pozostanie na giełdzie. O tym, jaką działalność operacyjną podejmie, zdecydują akcjonariusze na podstawie propozycji przedstawionych przez zarząd. Spółka prawdopodobnie przeprowadzi też skup akcji własnych. (s.5)

Wojas, producent butów, nie wyklucza otwierania kolejnych sklepów franczyzowych. Dotychczas rozwijał tylko siec własnych lokali. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Wyjątkowo zażarta będzie wiosenna batalia banków o chętnych na kredyty. Spowolnienie w kredytach długoletnich banki chcą nadrobić, sprzedając nam pożyczki konsumpcyjne. (s.23)

Grecja wystawiła na sprzedaż firmy gazowe - w dzień po rozmowach z Gazpromem o takiej prywatyzacji. Dla rosyjskiego koncernu to szansa na gazowy monopol w Europie Południowej. (s.25)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Szybki internet i usługi wideo zatrzymają spadek przychodów Polkomtela. Potem połączą się sieci sprzedaży Plusa i Cyfrowego Polsatu. (s.A11)

Przychody z e-myta sięgną w tym roku 1,2 mld zł - spodziewa się GDDKiA. (s.A12)

PULS BIZNESU

Skarb Państwa planuje sprzedaż 300 firm. Najświeższa wersja dwuletniego programu prywatyzacji zakłada m.in. inwestycje państwowych firm w państwowe spółki. Na parkiet ma trafić w 2013 roku Bumar. Choć minister skarbu enigmatycznie wypowiada się o przyszłości Lotosu, potwierdza, że zamierza pochylić się nad koncepcją konsolidacji gdańskiej firmy z inną państwową spółką z branży paliwowej. W grę wchodzi PGNiG lub Orlen. Nie wyklucza też połączenia Energi z inną grupą energetyczną. (s.6)

Europejski Bank Inwestycyjny chętnie zwiększyłby aktywność w polskiej energetyce. Zaanonsował to właśnie skarbowi. Misja EBI polega na wspieraniu za pomocą tanich i długoterminowych kredytów projektów inwestycyjnych związanych głównie z klimatem, wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw, innowacją i spójnością. W obszarze zainteresowań banku mogłoby się znaleźć finansowanie wydobycia gazu łupkowego a także energetyki atomowej i odnawialnej. (s.8) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)