Trwa ładowanie...
dnvt6kh

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 22 października

...

Share
dnvt6kh

22.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 22 października.

RZECZPOSPOLITA

Toyota wzywa do serwisu ponad 1,5 mln aut na świecie w związku z wyciekiem, który stopniowo może zmniejszać sprawność hamulców. (s.B4)

Ok. 30 proc. dochodów największych polskich lotnisk to przychody z działalności innej niż obsługa samolotów. Udział ten cały czas rośnie. (s.B6)

dnvt6kh

W tym roku sprzedaż browarów może spaść o 1-2 proc. (s.B7)

Zysk operacyjny Grupy Lotos ma być o wiele wyższy niż zeszłoroczny i wyższy, niż planowała spółka w założeniach budżetowych na 2010 rok - powiedział "Rz" Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu. (s.B9)

Ok. 200 firm zadeklarowało wolę nabycia papierów GPW. (s.B11)

PARKIET

dnvt6kh

Ministerstwo finansów zamierza ograniczyć inwestowanie domów maklerskich w firmy spoza sektora finansowego. (s.1,9)

Spółki zajmujące się handlem nie zachwycą wynikami za III kw. - twierdzą analitycy. Wprawdzie końcówka roku tradycyjnie będzie dla branży okresem żniw, ale na prawdziwe ożywienie przyjdzie jeszcze poczekać. (s.2)

"Nowa strategia UKE jest już praktycznie gotowa" - powiedziała Anna Streżyńska, szefowa Urzędu. "Plan podporządkowuje wszystko jednemu celowi: w 2015 r. internet dla każdego" - dodała. (s.6)

Jeszcze w tym roku KGHM TFI uruchomi trzeci zamknięty fundusz. Na razie jeden z dwóch, które już działają, I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, kupił za 138,2 mln zł największą polską spółkę uzdrowiskową, Zespół Uzdrowisk Kłodzkich. Wprowadzenie na giełdę grupy Uzdrowisko za kilka lat to plan zarządu KGHM TFI. (s.8)

dnvt6kh

"Zainteresowanie inwestorów ofertą warszawskiej GPW jest bardzo duże. W spotkaniach grupowych uczestniczy nawet po kilkudziesięciu zarządzających" - informują "Parkiet" doradcy pracujący przy prywatyzacji GPW. (s.9)

GAZETA WYBORCZA

Świat panikuje, bo Pekin coraz bardziej ogranicza eksport metali ziem rzadkich, bez których nie da się produkować nowoczesnego sprzętu elektronicznego, elektrowni wiatrowych i aut hybrydowych. (s.32)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

dnvt6kh

Europosłowie zamierzają podnieść płacę minimalną. Pomysł lansuje stara Unia, bo to zmniejszy konkurencyjność gospodarek nowych członków UE. (s.A1,A6)

Ministerstwo Finansów złoży w Sejmie projekt ustawy nakładającej na banki nowy podatek. Resort forsuje taki model podatku, w którym wysokość opłaty rośnie proporcjonalnie do portfela ryzykownych kredytów, jakim dysponuje konkretny bank. (s.A5)

Chiny i USA próbują osłabić swoje waluty, by wzmocnić krajowych producentów. To może pogrążyć pozostałe kraje. G20 szuka wyjścia z patowej sytuacji, ale każdy gracz ma inna wizję uniknięcia bitwy o opłacalność eksportu i miejsca pracy. (s.A9)

HBO i Discovery uderzą w TVN, Polsat i TVP. Globalni nadawcy kanałów tematycznych zwiększają inwestycje w polskie produkcje. (s.A12)

dnvt6kh

Nie zabraknie chętnych na gaz z terminalu LNG w Świnoujściu. Budowa jest jeszcze w powijakach, a już kupnem gazu za jego pośrednictwem zainteresowali się Czesi. Do współpracy chętni mogą być też Litwini. (s.A13)

Dziś rada nadzorcza LOT będzie przeprowadzała rozmowy z kandydatami na szefów spółki. Do konkursu wpłynęło aż 20 ofert. (s.A14)

E.Leclerc zainwestuje w Polsce 2 mld zł. Francuska sieć chce się znaleźć wśród pięciu największych dystrybutorów w Polsce. W najbliższych latach otworzy 40 nowych sklepów. (s.A15)

Od poniedziałku akcje BPH zdrożały o 11,5 proc. Analitycy uznali, że za III kw. bank będzie miał dużo lepsze wyniki niż za pierwsze półrocze. Ekonomiści twierdzą, że pozytywnie zaskoczyć mogą również BRE, PKO BP i BZ WBK. (s.A16) (PAP)

morb/

dnvt6kh

Podziel się opinią

Share
dnvt6kh
dnvt6kh