Trwa ładowanie...
d2qkidn
d2qkidn

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 23 marca

...
Share
d2qkidn

23.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 23 marca.

RZECZPOSPOLITA

Strajki pogłębiają problemy zadłużonych krajów. Przez południe Europy przetacza się fala strajków generalnych. Widmo bankructwa nie powstrzymuje protestów. (s.A11)

d2qkidn

Rekordowe wyniki firm pomogą przetrwać recesję. Polskie przedsiębiorstwa zarobiły w ubiegłym roku 104 mld zł, o 16 proc. więcej niż w 2010 r. Firmy wciąż więcej odkładają, niż inwestują, zabezpieczając się przed spowolnieniem. Prognozy mówią, że Europę czeka recesja. (s.B1)

Potentat internetowej rekrutacji, portal Pracuj.pl, na sprzedaż. Grupa, do której należy największy w Polsce serwis rekrutacyjny, może wkrótce zmienić właściciela - wynika z informacji "Rz". "Jeśli potencjalni kandydaci nie zaakceptują oczekiwań finansowych właścicieli, to inną rozważaną opcją będzie oferta publiczna spółki" - powiedziała osoba zbliżona do transakcji. Wartość transakcji mogłaby sięgnąć nawet 100 mln euro. (s.B1)

Więcej łupkowych odwiertów w Polsce. Około 20 spółek, które mają dziś w Polsce 109 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego, zobowiązało się do wykonania w tym roku co najmniej 14 nowych odwiertów. Do 2017 roku musza ich zrobić łącznie 127. Poza tym w ramach tych koncesji mogą dodatkowo przeprowadzić ok. 200 odwiertów. (s.B4)

PARKIET

d2qkidn

Były właściciel Liberty uwierzył w Bomi. "Parkiet" dowiedział się, kto stoi za Materią, największym akcjonariuszem Bomi. To Wiesław Wiśniewski, który stworzył sieć sprzedaży telefonów, a potem sprzedał ją Polkomtelowi. (s.1,5)

Zachem pogrążył grupę Ciech. Rozważana jest jego sprzedaż - mówi w wywiadzie dla "Parkietu", prezes spółki, Ryszard Kunicki (s.6)

Pytania o losy KDPW. Zapowiedź sprzedaży akcji Krajowego Depozytu należących do Skarbu Państwa wywołała duże zainteresowanie uczestników rynku kapitałowego. MSP dysponuje 33,3-proc. pakietem akcji tej instytucji. (s.9)

GAZETA WYBORCZA

d2qkidn

Benzyna za szóstkę. Ceny popularnej benzyny 95 coraz szybciej zbliżają się do progu 6 zł za litr. A sprzedawcy paliw domagają się, by ukrócić konkurencję tańszego autogazu. (s.24)

DZIENIK GAZETA PRAWNA

Firmy idą na wojnę z rządem. Stawką są miliardy złotych. Budowniczy dróg żądają 3 mld zł. Podwykonawcy na Stadionie Narodowym 100 mln zł. (s.A1, A4-A5)

Przez Euro i podwyżkę cen gazu żywność będzie jeszcze bardziej drożeć. Jaja, wieprzowina, wołowina, owoce i warzywa pójdą w górę jeszcze o kilka procent. (s.A7)

d2qkidn

Plankton walczy z rekinami o e-handel. Przybywa małych sklepików w Internecie, a duże łączą siły albo szukają inwestorów. Do branży e-commerce przechodzą także placówki prowadzące do tej pory sprzedaż w tradycyjny sposób - tak zyskują nowych klientów. (s.A10)

Klientów przybywa, przychody spadają. Aż 3,2 mln nowych abonentów pozyskali w zeszłym roku operatorzy komórkowi. W tym roku będzie im trudniej. (s.A11)

PULS BIZNESU

Bayer zbuduje centrum księgowe w Trójmieście. Centrum finansowo-księgowe na 200 osób powstanie w Gdańsku lub w Gdyni. To nie koniec inwestycji BPO nad morzem. (s.3)

Giełda i doradcy zaostrzą kryteria na NewConnect. GPW ma już gotowy cały pakiet zmian dla małego parkietu. (s.10)

Banki chcą na giełdę, ale się boją. W tym roku na GPW można spodziewać się co najmniej dwóch nowych banków - Alior Banku i Banku Pocztowego. Plany publicznych ofert zależą jednak od kaprysów koniunktury (s.18-19)

(PAP)

jow/

d2qkidn

Podziel się opinią

Share
d2qkidn
d2qkidn