Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 30 listopada
...
30.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 30 listopada.
RZECZPOSPOLITA
Rynek pracy coraz słabszy. Przedsiębiorcy przyznają, że dotychczasowe sposoby cięcia kosztów mogą być niewystarczające i przybywa zastanawiających się nad redukcją etatów. (s. B2-3)
Mimo porażek firmy chcą wracać na budowy. NDI, które zrezygnowało z budowy trasy A4, będzie remontować tory. (s. B5)
Kulczyk stawia na węgiel na Śląsku. Spółka z grupy Kulczyk Investments ma koncesję na rozpoznanie złoża węgla Studzionka-Mizerów. Nowa kopalnia może powstać w perspektywie 2018-2020. (s. B5)
Branżę IT zaczyna dopadać zadyszka. Rosnąca konkurencja będąca pochodną spowolnienia gospodarczego ma negatywne przełożenie na rentowność spółek informatycznych. (s. B9)
PARKIET
Prace nad prospektem emisyjnym Energi idą pełną parą. Spółka czeka tylko na światło ze strony MSP. Liczy na debiut na wiosnę. (s. 01, 05)
Klienci TFI przeliczyli się na nieruchomościach. Pierwszy w Polsce fundusz nieruchomości, Arka BZ WBK Rynku Nieruchomości FIZ, rozpoczyna wykup certyfikatów. Do końca roku miał sprzedać cały portfel aktywów. Do tej pory pozbył się 11 z 23 obiektów. (s. 21)
Lista inwestorów, którzy nie wierzą w zdolność PBG do wywiązania się ze zobowiązań wobec obligatariuszy, wydłużyła się o kolejne TFI. Opera TFI podjęło decyzję o całkowitym odpisie wartości obligacji PBG. (s. 21)
GAZETA WYBORCZA
Polscy spece od funduszy inwestycyjunych pozazdrościli legendarnemu Jamesowi Simonsowi, który od 20 lat prawie zawsze wygrywa na giełdzie. I na wyścigi tworzą fundusze, którymi zarządzają ... komputery. (s. 17)
Z obligacji zysk mniejszy, ale wciąż pewny. Ministerstwo Finansów obniżyło oprocentowanie obligacji skarbowych, które zaoferuje na grudniowej aukcji. (s. 22)
PULS BIZNESU
Budowlańcy tworzą front przeciw GDDKiA. Ostro rywalizujące o drogowe kontrakty firmy tworzą przeciw niej sojusz i liczą na pomoc Brukseli. (s. 4)
Prywatyzacja poprawi płynność Krajowego Funduszu Drogowego. KFD może dostać część pieniędzy ze sprzedaży akcji spółek skarbu państwa. Resort transportu przygotowal projekt nowelizacji ustawy o autostradach i KFD. (s. 5)
100 tys. kredytów odpływa miesięcznie do nieregulowanych firm pożyczkowych. KNF krzywo patrzy na dodatkową działalnośc banków. (s. 8)
Producenci wołowiny i drobiu mają poważny problem. Wiele wskazuje na to, że ubój rytualny, który był jednym z motorów eksportu, będzie w Polsce niezgodny z prawem. Firmom z branży mięsnej grożą fala zwolnień i wielomilionowe kary. (s. 9)
Fala upadłości na GPW przybiera na sile. Niewypłacalność ogłosiło w tym roku już 20 spółek z GPW. To rekord. Nie znaczy jednak, że na ich akcjach nie będzie można zarobić. (s. 16)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Wejście w życie deregulacji już 1 stycznia 2013 roku będzie niezgodne z prawem. Stanie się tak, jeśli trzecia ustawa deregulacyjna nie zostanie dzisiaj podpisana przez prezydenta. A szansa na to jest minimalna. (s. A1)
Już co czwarty bezrobotny przekroczył 50. rok życia. Dyskryminacja osób starszych na rynku pracy przybiera na sile. (s. A5)
Rząd tworząc ramy dla programu Inwestycje Polskie musi uważać, by przepływy nie zostały uznane przez Komisję Europejską za pomoc publiczną. W takim wypadku trzeba by zwracać wszystko z odsetkami. (s. B1)
Poszukiwacze skarbów wiercą teraz w Polsce. W tym roku wydano już siedem z dziewięciu przyznanych dotąd koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie rud cynku, ołowiu, a także wolframu, molibdenu i uranu. Na decyzję resortu środowiska czeka kolejne osiem wniosków koncesyjnych - dowiedział się "DGP". (s. A9)
Ubezpieczyciele widzą przyszłość w różowych barwach. Nasz rynek w ocenie ubezpieczycieli jest najbardziej perspektywiczny w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Z raportu Vienna Insurance Group wynika, że jednym z motorów wzrostu będzie wzrost liczebności klasy średniej.(s. A15)
(PAP)
pel/