Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 7 października

...

07.10.2011 | aktual.: 07.10.2011 08:08

07.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 7 października

RZECZPOSPOLITA

Osiem firm dostanie rządowe granty na wsparcie inwestycji. Większość z nich to duże koncerny, które uruchamiają centra usług dla biznesu. (s.B1)

Tegoroczny rekordowy poziom inwestycji Gazpromu przekroczy 40 mld USD. Tak ma być też w przyszłym roku. (s.B5)

Wyższa składka rentowa, akcyza, mniej ulg - to sposoby na obniżenie deficytu poniżej 3 proc. PKB. Niewykluczone, że nowy rząd będzie musiał sięgnąć po te rozwiązania, aby zrealizować obiecywane Brukseli cięcie deficytu finansów publicznych do wymaganego poziomu. (s.B7)

PARKIET

Ponad 0,5 mld zł - tyle mogą wynieść inwestycje w rozwój organiczny trzech sieci kablowych w 2012 roku. (s.1,6)

Sonel, producent mierników, prowadzi zaawansowane rozmowy z kilkoma firmami zagranicznymi w sprawie wspólnych przedsięwzięć. Spółka chce zwiększyć swoje udziały w rynkach eksportowych, zwłaszcza w krajach azjatyckich. Dlatego liczy na współpracę z firmami handlowymi, które zajęłyby się sprzedażą jej wyrobów za granicą, albo z producentami, których oferta uzupełniłaby asortyment polskiej spółki. (s.1,7)

Przesunięcie oferty publicznej Bowimu na marzec 2012 r. nie oznacza, że spółka nie może wejść na giełdę jeszcze w tym roku, wprowadzając do obrotu jedynie stare akcje. To prawdopodobny scenariusz. (s.1,8)

Azoty Tarnów nie zdołają w drugim półroczu powtórzyć dobrych wyników z pierwszego półrocza, choć cały rok planują zakończyć z wysoką marżą. "Gdyby drugie półrocze okazało się tak dobre jak pierwsze, to bym się cieszył, ale to założenie trochę zbyt optymistyczne. W III kw. mieliśmy miesięczny postój remontowy. W ZAK mieliśmy niewielką awarię" - powiedział Reutersowi Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

PO powinna wyprzedzić PiS o ok. 10 proc. Może liczyć na 39,5 proc. głosów, PiS na 29,1 proc. Trzecie miejsce przypada Ruchowi Palikota, na którego może zagłosować 10,3 proc. wyborców. To prognoza wyborcza TNS OBOP dla "Gazety". (s.1)

Fundusze emerytalne zarobiły w trzy lata dla swoich członków średnio prawie 15 proc. Inwestycyjne tylko nieco ponad 8 proc. (s.27)

Rząd zebrał już materiały do specustawy o podatkach od wydobycia gazu łupkowego - poinformowała "Gazetę" kancelaria premiera. (s.27)

Od 1 listopada z tranzytowego gazociągu jamalskiego z Rosji do Niemiec będą mogli korzystać nie tylko PGNiG i Gazprom, ale i ich konkurenci. Gaz -System ogłosił, że dostał wnioski od pięciu firm, które chcą podpisać umowy o rewersie. Jedna chce tylko sprowadzić 465 mln m sześc. gazu przez 2 ostatnie miesiące tego roku, ale cztery chcą gazociągiem jamalskim importować do Polski ok. 5,5 mld m sześc. gazu rocznie, ponad dwa razy więcej, niż to możliwe technicznie. (s.28)

Tomasz Wróblewski nie kieruje już "Dziennikiem Gazetą Prawną". Prowadzi rozmowy z przyszłym właścicielem "Rzeczpospolitej" Grzegorzem Hajdarowiczem. (s.29)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Firma OstatnieMiejsca.pl będąca właścicielem 45 biur podróży oraz 10 internetowych serwisów turystycznych, wejdzie na rynek NewConnect w IV kw. tego roku. (s.A14)

PULS BIZNESU

We wrześniu ceny zboża spadły, ale firmy spożywcze musza pogodzić się z tym, że w długim terminie będą rosły. (s.7)

TVP nie wytrzyma, jeśli nie dostanie publicznych pieniędzy - mówi jej szef Juliusz Braun. W rozmowie z "PB" szacuje, że wynik netto spółki w tym roku powinien wynieść ok. zera. W przyszłym roku zakłada utrzymanie wpływów reklamowych na poziomie zbliżonym do tegorocznego lub nieco wyższym. (s.9)

Niedawno ma stronie urzędu antymonopolowego pojawiła się informacja, że spółka Polivinyl chce kupić od Ciechu część bydgoskiego Zachemu. Właścicielem firmy jest Petro Mechanika, główny akcjonariusz giełdowego Chemiservisu-Dwory. Polivinyl może kupić tę część Zachemu, która zajmuje się produkcją tworzyw sztucznych. Ten segment stanowi mniej niż 5 proc. przychodów Zachemu. (s.11) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)