Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 14 kwietnia
...
14.04.2014 | aktual.: 14.04.2014 07:53
14.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 14 kwietnia.
RZECZPOSPOLITA
W 2013 r. wpływy ze sprzedaży muzyki w różnych cyfrowych postaciach były aż o 45 proc. wyższe niż rok wcześniej. Gros tych pieniędzy płynie do serwisów streamingowych. (s.B1)
Ważą się losy elektronicznych papierosów w Polsce. Jeśli zostaną uznane za wyroby medyczne, z rynku mogą zniknąć setki małych i średnich firm. Produkt będzie wówczas bowiem podlegał skomplikowanej rejestracji, a następnie kosztownej kontroli. Nadzorowana będzie także jego dystrybucja. (s.B2)
Moskwa potwierdziła, że w I kw. odpływ kapitału z kraju sięgnął blisko 64 mld USD. Jeśli w skali roku dojdzie do 150 mld USD, Rosji grozi głęboka recesja. (s.B3)
Fortum pieniądze pozyskane ze sprzedaży norweskich aktywów zainwestuje m.in. w rozwój w Polsce. Chodzi o 340 mln euro, które grupa pozyskała za sprzedanie biznesów związanych z dystrybucją i ciepłownictwem w Norwegii. (s.B4)
PARKIET
Kryzys na Ukrainie napędził sprzedaż złota. Dystrybutorzy sztabek i monet deklarują, że w I kw. sprzedali inwestorom łącznie o jedną trzecią więcej kruszcu niż przed rokiem. Liczą na poprawę wyników w skali całego roku. (s.4)
Uchybienia formalne ze strony zwycięskiego konsorcjum i nierówne traktowanie oferentów będą głównymi argumentami odwołujących się od decyzji PGE ws. wyboru głównego wykonawcy bloku o mocy 430-450 MW w Elektrowni Turów. Rozprawa przed KIO odbędzie sie w poniedziałek. (s.5)
Proces sprzedaży TFI przez BPH został wstrzymany na parę miesięcy - wynika z informacji "Parkietu". (s.6)
PULS BIZNESU
14 kwietnia rusza proces członków zarządu WGI Consulting, spółki córki Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej. Prokuratura zarzuca szefom WGI Consulting nieprawidłowości w księgach i faworyzowanie niektórych wierzycieli. (s.2)
BGK przygotowuje się do emisji obligacji. Po raz pierwszy część drogowych papierów zamierza uplasować za granicą. "W II kw. 2014 r. możliwa jest emisja do 2 mld zł na rynku krajowym oraz emisja obligacji nominowanych w euro" - informuje Marta Czyż, rzecznik BGK. (s.3)
Luty przyniósł pierwszy spadek akcyzowych wpływów do budżetu. W tym miesiącu producenci napojów wyskokowych wpompowali do budżetu o 45 proc. mniej niż przed rokiem. Branża straszy, że to równia pochyła. (s.5)
Powraca pomysł wprowadzenia surcharge, czyli prowizji od wypłaty z bankomatu gotówki. Zespół w NBP ma do końca roku zarekomendować, czy wprowadzać nową opłatę. (s.6)
Biznes LPG, należący niegdyś do Petrolinvestu, znów jest na sprzedaż. Gdyńska firma Gasten, która pod koniec 2012 r. przejęła te aktywa, niedawno rozesłała oferty do istotnych graczy rynkowych, proponując im kupno biznesu. (s.7)
Marka odzieży luksusowej Simple Creative Products pozostanie jednak w obuwniczej grupie Gino Rossi. Według informacji "PB" w zeszłym tygodniu doradca przerwał proces sprzedaży, zanim tak naprawdę on się rozpoczął. (s.10)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Drogie debety pod lupą Sejmu. Posłowie chcą wymusić na szefach banków obniżenie oprocentowania. Polskie banki oprocentowują kredyty przy koncie na poziomie od 10 do 16 proc., czyli blisko maksymalnego dozwolonego pułapu. Do tego dochodzą opłaty i prowizje, dlatego rzeczywisty koszt kredytu jest wyższy. A debety są u nas jednymi z najdroższych w Unii. (s.A1,A2,A3)
PKP Energetyka sprzedała w ciągu ostatniego roku 6,6 TWh energii. Tym samym po raz pierwszy wyprzedziła obsługującą ponad milion klientów grupę RWE Polska. Teraz spółka próbuje zerwać z łatką firmy stricte kolejowej. W obszarze sprzedaży energii grubo ponad połowę jej klientów stanowią ci spoza świata kolejowego. Sprzedaż PKP Energetyki inwestorowi strategicznemu ma ruszyć w tym roku. W strategii PKP wpływy ze sprzedaży 100 proc. akcji firmy oszacowano na 800 mln zł. (s.A9)
Deweloperzy nie mają jeszcze odwagi podnosić stawek, ale duży popyt na mieszkania spowodował, że nie są już tak elastyczni. A analitycy coraz częściej mówią o powrocie tendencji wzrostowej. (s.A15) (PAP)
morb/