Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 18 stycznia

...

18.01.2010 | aktual.: 18.01.2010 08:00

18.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 18 stycznia

RZECZPOSPOLITA

Nadzór finansowy w 2009 r. dostał blisko 80 proc. więcej zażaleń niż rok wcześniej. Kryzys przyczynił się do tego, że najwięcej wniosków dotyczy kredytów. (s.B1)

Polacy wydali w ubiegłym roku na kosmetyki o 14 proc. więcej niż w 2008 roku. (s.B2)

Brak porozumienia z Rosją i obawy o zaopatrzenie przemysłu w gaz mogą negatywnie wpłynąć na sprzedaż spółek sektora chemicznego. Eksperci uważają, że potencjalni inwestorzy będą na pewno traktowali gaz jako istotny czynnik ryzyka przy zakupie firm chemicznych. (s.B3)

ZCh Police będą się ubiegały o wydłużenie okresu finansowania ze środów publicznych. (s.B3)

Średni koszt przeprowadzenia publicznej oferty w 2009 r. przekroczył 10 proc. kwoty pozyskanej przez spółkę. (s.B4)

W 2009 r. po raz pierwszy zmalała liczba aptek w Polsce - wynika z najnowszych danych Pharma Expert, do których dotarła "Rz". (s.B4)

Szału zakupów nie będzie. Pod względem rentowności ten rok dla firm odzieżowych i obuwniczych ma jednak być dużo lepszy niż poprzedni. (s.B6)

PARKIET

O 15-25 proc., zdaniem zarządu LPP, powinny wzrosnąć w tym roku obroty grupy handlującej odzieżą m.in. w sklepach Reserved, Cropp i House. W dużej mierze zostanie to osiągnięte jednak dzięki rozbudowie sieci handlowej. Łączny planowany na ten rok wzrost powierzchni sieci należących do LPP to ok. 40 tys. mkw. Firma przeznaczy na to ok. 60-80 mln zł. (s.1,6)

Fortuna, czeska firma bukmacherska, w I półroczu planuje debiut na GPW. Prawdopodobnie akcje Fortuny zadebiutują też na czeskiej giełdzie. Wartość oferty może wynieść 100 mln euro. (s.1,4)

Do końca lutego gotowa będzie nowa dwuletnia strategia regulacyjna Urzędu Komunikacji Elektronicznej - mówi "Parkietowi" Anna Streżyńska, prezes UKE. Priorytetem regulatora będzie w najbliższym czasie infrastruktura i koordynacja inwestycji w rozbudowę sieci internetowej. (s.1,6,7)

Makrum, producent konstrukcji stalowych, jeszcze w pierwszej połowie 2010 r. może sfinalizować przejęcie co najmniej jednej z firm z pokrewnej branży. Firmy, którym przygląda się spółka, ze względu na zaangażowanie w opcje walutowe są w trudnej sytuacji finansowej, co ma korzystnie przełożyć się na ich wycenę. (s.1,4)

"Stopy procentowe są na wyjątkowo niskim poziomie. Do takiego poziomu zostały sprowadzone w związku z wyjątkową sytuacją gospodarczą. Wydaje mi się, że ta wyjątkowość wkrótce się skończy. Im szybciej przestaniemy być w nadzwyczajnej sytuacji, tym szybciej stopy procentowe powinny przestać być na nadzwyczajnym poziomie" - mówi Andrzej Rzońca, nowy członek RPP. (s.10)

PULS BIZNESU

W ciągu trzech kwartałów 2009 r. średnia dobowa sprzedaż paliw na stacjach Lotosu wzrosła o 7 proc. rok do roku. Spółka Lotos Paliwa obniżyła koszty budowy stacji i zużycie energii. Wdrożyła program Lotos Biznes, który pozwolił pozyskać klientów flotowych, a także Navigator, program lojalnościowy dla klientów indywidualnych. (s.09)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Banki obchodzą ustawę antylichwiarską, która mówi, że w żadnej instytucji finansowej oprocentowanie kredytów nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej NBP, czyli obecnie 20 proc. Najczęściej rzeczywisty koszt kredytu wynosi ok. 30 proc. (s.C1,C8)

Urząd Regulacji Energetyki po raz kolejny odrzucił wniosek taryfowy złożony przez dwóch rosyjskich przedstawicieli zarządu EuRoPol Gazu, spółki zarządzającej polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego. (s.C3)

Z ponad 40-proc. załamania w kolejowym transporcie po pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku, PKP Cargo powoli wyjeżdża na prostą. W 2010 r. spółka chce wykazać kilkadziesiąt milionów złotych zysku. (s.C4)

Euronet, największa niezależna sieć bankomatów, w tym roku chce uruchomić 500-600 bankomatów. (s.C9) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)