Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 21 listopada

...

21.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 21 listopada.

RZECZPOSPOLITA

System informatyczny usprawniający kontrole zwolnień lekarskich, który według zapewnień ZUS i Ministerstwa Zdrowia miał ruszyć w 2012 r., nie powstanie w tym terminie. (s.A1,C1)

Zdobywał poufne hasła, fałszował dokumenty i dzięki temu okradał konta inwestycyjne i rachunki osobiste klientów - tak latami miał działać nieuczciwy pracownik Biura Maklerskiego banku DnB Nord. Wpadł, gdy po zmianie prawa bank musiał przesłać klientom informacje o stanie ich kont. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura. (s.A8)

Mieszkań jest tak dużo, że ceny muszą spadać. Ponad 60 tys. nowych lokali czeka na kupców. Aby je wyprzedać, potrzeba ponad 20 miesięcy. Mimo to podaż będzie rosła do kwietnia 2012 r. W efekcie ceny będą dalej spadać. (s.B1)

Do ponad 100 tys. osób ma wzrosnąć w przyszłym roku zatrudnienie w usługach biznesowych w Polsce. W tym sektorze pracuje już 80 tys. specjalistów, czyli więcej, niż prognozowano. (s.B6)

Wiele wskazuje na to, że giełdowego funduszu MNI nie ma wśród podmiotów, które złożyły wstępne oferty na zakup udziałów w TK Telekom. (s.B7)

PARKIET

Maciej Zientara, znany inwestor, nie widzi dziś istotnych przesłanek do wzrostu cen akcji na GPW. (s.1)

Sprzedaż Polkomtela w połączeniu z dziurą budżetową może oznaczać najwyższe w historii wypłaty dywidend dla inwestorów z GPW. Już 46 firm notowanych na warszawskim parkiecie zadeklarowało gotowość podzielenia się tegorocznym zyskiem z akcjonariuszami. Dla porównania w 2011 roku dywidendę wypłaciło niemal 120 giełdowych przedsiębiorstw. (s.1,3)

Portfel Mirbudu na 2012 r. zapełniony w 80 proc. Zarząd liczy, że utrzymanie tegorocznej rentowności w 2012 r. nie będzie trudne. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

"Jeśli kryzys trawi realną gospodarkę w Europie Zachodniej, to dotyczy również polskiej gospodarki i sektora bankowego. Ale prostego przełożenia nie ma. Spodziewam się, że w przyszłym roku bankom będzie trudniej pozyskiwać kapitał, że efektywność rynku międzybankowego pozostanie ograniczona" - powiedział "Gazecie" Andrzej Jakubiak, szef KNF. Jego zdaniem postulaty scentralizowanego zarządzania płynnością w grupach finansowych (projekt unijnej dyrektywy w tej sprawie jest w dyskusji) są "szalenie niebezpieczne, zwłaszcza w obecnym, kryzysowym otoczeniu". "Nie mielibyśmy wpływu na to, jaką płynność zapewniają zagraniczni właściciele polskim bankom" - poinformował. Szef KNF zapewnił, ze Komisja chce być jeszcze bardziej skuteczna jeśli chodzi o wykrywanie i ściganie naruszeń prawa na rynku giełdowym. (s.24)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Czeka nas reformatorskie półrocze 2012. Wszystkie najważniejsze zmiany rząd chce uchwalić do przyszłorocznych wakacji - wynika z informacji "DGP". Politycy PO obawiają się, że jeśli prace nad projektami będą się przedłużać, wzrośnie opór wobec zmian i trudno będzie przeforsować część propozycji. (s.A1,A2)

Wysokie ceny ropy i rosnące koszty transportu towarów z Chin powodują, że przedsiębiorstwom nie opłaca się wytwarzanie towarów w Azji i przywożenie ich do Europy. Przeniesienie fabryk z Chin do Polski negocjuje już kilkadziesiąt renomowanych odzieżowych marek specjalizujących się w damskich kostiumach i męskich garniturach. Chodzi głównie o firmy z Niemiec, Francji i Włoch. (s.A1,A4)

W zagłębiu miedziowym wrze. W tym tygodniu wszystkie działające w KGHM związki zamierzają przygotować pismo do premiera, by wycofał się z zapowiedzianych w expose planów drastycznej podwyżki opłat za wydobywanie miedzi i srebra. (s.A3)

Niewykorzystany w poprzednim roku urlop będzie można oddawać pracownikom do końca września, a nie marca następnego roku - wynika z nowych przepisów. Ale wiele wskazuje, że dopiero od 2013 r. (s.B1)

Do końca roku może paść rekord wartości pożyczek udzielonych przedsiębiorcom przez banki, ale za kilka miesięcy rynek czeka ostre wyhamowanie. Banki mogą przykręcić kurek z gotówką, a firmy będą się bały zadłużać. (s.A10)

PULS BIZNESU

Giełdowa Trakcja-Tiltra sprzedaje udziały w projektach farm wiatrowych na ponad 800 MW. To rynkowa okazja, która może przyciągnąć gigantów. (s.6)

Chmielnicki Młyn, ukraiński producent zbóż i mąki, zamierza zdobyć z rynku ok. 19 mln zł i zainwestować w ziemię i maszyny. Debiut na NewConnect zaplanowano na początek 2012 roku. (s.7)

O ponad 20 proc. urośnie w tym roku polski rynek urządzeń dla energetyki słonecznej. W przyszłym nie będzie gorzej. (s.8)

Oczekiwania budowlanej firmy Warbud dotyczące 2011 roku sprawdziły się w przypadku przychodów. Spółka zamknie ten rok, mając na koncie wykonane kontrakty o wartości 1,33 mld zł. Z marżą jest nieco gorzej. Mimo oczekiwań spadła z ponad 4 do 3,5 proc. (s.9)

Chorzowski Izo-Blok, producent polipropylenu spienionego, służącego m.in. do produkcji pochłaniaczy energii, elementów wygłuszających czy siedzeń samochodowych, w grudniu ma się pojawić na NewConnect. Planuje też przejęcie niemieckiej firmy Fagerdala Automotive. Myśli też nad budową fabryki w Rosji. (s.11)

PKO TFI poluje na bogaczy. Towarzystwo nastawione do tej pory na klienta masowego poszerza ofertę o fundusz zamknięty, który ma zarabiać w każdych warunkach. (s.12)

Atlas Estates chce zacząć budować parki handlowe. (s.13)

Łukasz Kwiecień przechodzi do PZU. Na jego miejsce do Pioneer Pekao TFI przejdzie Piotr Szulec z AXA. (s.13) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)