Trwa ładowanie...
dj826yt

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 21 października

...
Share
dj826yt

21.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 21 października.

RZECZPOSPOLITA

Poczta nadal państwowa. Poczta Polska nie zadebiutuje w przyszłym roku na giełdzie. Jest w fatalnej sytuacji finansowej. Państwowa spółka miała w 2012 r. przychody na poziomie 4,7 mld zł, zaś zysk wyniósł 163 mln zł brutto. Według nieoficjalnych informacji "Rz", w tym roku przychody spółki spadają. Na razie Poczta Polska nie podaje jaki jest zysk. (s. A1, B4)

dj826yt

UE i Kanada tworzą strefę wspólnego handlu. Porozumienie jest nawet bardziej ambitne niż NAFTA. (s. A10)

Czy OFE sfinansują postęp cywilizacyjny? Resorty finansów i pracy szukają odpowiedzi na pytanie, czy inwestycje w budowę szybkiego internetu to dobry sposób lokowania na przyszłą emeryturę. (s. B1)

Lufthansa bierze polskie regiony. Duże samoloty i większa liczba połączeń - w ten sposób niemiecki przewoźnik chce się rozwijać na naszym rynku. (s. B2)

Bankowy kłopot z prowizjami. Nadzór chce, żeby wszystkie banki uwzględniły zalecane zasady księgowania przychodów prowizyjnych najpóźniej w wynikach za trzeci kwartał tego roku. W piątek z powodu zastosowania się do wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego załamały się notowania akcji Alior Banku. (s. B3)

dj826yt

Dwie łupkowe koncepcje. Resort środowiska stawia na wzrost wydobycia, a Ministerstwo Skarbu interesuje przede wszystkim osiąganie jak największych zysków z tego tytułu. (s. B5)

Inwestorzy galerii nie zwalniają tempa. Deweloperzy centrów handlowych budują dziś ponad 813 tys. m kw. powierzchni. Zapowiadają, że będzie ukończona w ciągu najbliższych dwóch lat. (s. B15)

PARKIET

Rząd nie chce pozbyć się akcji Polskiej Miedzi. "Żadna transakcja, która miałaby prowadzić do tego, że nasz udział w KGHM zmaleje, nie była z nami dotychczas konsultowana i byłaby trudna do zaakceptowana. Nie zmierzamy w tej chwili sprzedawać więcej akcji ani rozwadniać naszych udziałów" - mówi w rozmowie z "Parkietem" wiceminister skarbu, Paweł Tamborski. KGHM będzie miał więc kłopot z wprowadzeniem papierów do notowań na londyńskiej giełdzie. Alternatywna koncepcja to upublicznienie zagranicznego ramienia grupy na giełdzie w Toronto. "Pytanie, czy równoległe notowanie papierów KGHM na innej giełdzie ma sens. Musielibyśmy zobaczyć stos dobrych argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem. Na dziś nie widzimy wielkich wartości dodanych z tego typu transakcji" - dodaje Tamborski. Wiceminister poinformował, że Węglokoks może zadebiutować na giełdzie w przyszłym roku, natomiast trudno sobie wyobrazić, by w tym czasie odbył się debiut Kompani Węglowej. Dodał, że gdyby inwestor zdecydował się na ogłoszenie
wezwania na sprzedaż akcji Ciechu, MSP poważnie rozważyłoby jego ofertę. Resort bierze pod uwagę także inne możliwości zbycia papierów tej spółki. (s. 01, 09)

dj826yt

Pelion powalczy o udziały w rynku. Środki pozyskane z emisji akcji Polskiej Grupy Farmaceutycznej mogą zostać przeznaczone na inwestycje w sektorze hurtu farmaceutycznego w Polsce - zdradza Jacek Dauenhauer, wiceprezes Polnordu. (s. 05)

PULS BIZNESU

Żabka na zakupach. Spółka z portfela Mid Europy przejmuje 130 sklepów Dobry Wybór od Kolportera. Do połowy 2014 r. kupi 8 kolejnych sieci, których łączne obroty sięgają 1,5 mld zł. "W kolejnych latach skoncentrujemy się na rozwoju organicznym - aby za 4 lata posiadać w pełni zintegrowane sieci o obrotach przekraczających w sumie 10 mld zł - i przygotowaniu spółki Żabka Polska do procesu sprzedaży, który zaplanowaliśmy na lata 2016-17" - mówi Zbigniew Rekusz, partner MEP. (s. 4)

Bankowcy uciekają w przyszłość. BZ WBK pod rękę z Piotrem i Pawłem sięga po m-commerce. ING Bank Śląski liczy na platformę Aleo. Branża myśli, jak sprostać niebankowej konkurencji. (s. 6)

dj826yt

Niemały apetyt małych kin. Niezależne od sieci kina przyciągają widzów. Teraz podgryzają multipleksy, kierując ku sobie strumień pieniędzy z reklamy. (s. 9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rewolucja w OFE do korekty. Najważniejszy rządowy projekt ma wiele poważnych błędów. Jeśli nie zostaną usunięte, cała ustawa będzie bublem prawnym. Resorty pracy i finansów już zapowiadają poprawki. (s. A1, A2)

Kryzys zażegnany, zadłużenie rośnie. Aby poziom długu publicznego zaczął spadać, Stany Zjednoczone muszą utrzymywać nadwyżkę budżetową. Jednak w ciągu czterech dekad były tylko cztery takie lata. (s. A6)

PGNiG ma nie lada kłopot. Albo w ciągu dwóch miesięcy sprzeda na giełdzie ogromne ilości gazu i na tym straci, albo nie sprzeda i też straci. Może zapłacić nawet 4,3 mld zł kary. (s. A8)

Duże bloki energetyczne nie dla kopalń. Oddala się budowa elektrowni przez Kompanię Węglową i Bogdankę. Pierwsza nie ma pieniędzy, druga uzależniona jest od decyzji francuskiego GdF Suez. (s. A8)

(PAP)

jow/

dj826yt

Podziel się opinią

Share
dj826yt
dj826yt