Trwa ładowanie...
d3qhalj

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 24 maja

...
Share
d3qhalj

24.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 24 maja

RZECZPOSPOLITA

PGNiG ma gaz w Pakistanie. Pierwszy odwiert wykonany na obszarze objętym koncesją potwierdził, że występują tam ślady gazu - dowiedziała się "Rz". Kolejne prace pozwolą jeszcze w tym roku ocenić możliwości wydobycia gazu na skalę przemysłową. W tym roku na prace na koncesji w Pakistanie PGNiG zamierza przeznaczyć ok. 70 mln zł. (s.B1)

d3qhalj

Już 78 firm w strefach ekonomicznych złożyło wnioski o zgodę na zmniejszenie planowanego zatrudnienia. (s.B4)

Praktycznie nie ma szans na to, by PGE zaangażowała się w budowę elektrowni atomowej w Kaliningradzie lub współpracowała z Rosatomem przy tego typu inwestycji w Polsce - dowiedziała się "Rz". (s.B7)

Po nowelizacji prawa KNF nie będzie wydawała już zgód na zakup akcji banków. (s.B10)

PARKIET

d3qhalj

Łączny zysk netto polskich spółek giełdowych powiększył się w I kw. o 5,09 mld zł (160,1 proc.) względem I kw. 2009 r. Przychody ze sprzedaży poszły zaś w górę o prawie 6 mld zł (6,6 proc.). 60 proc. firm zakończyło pierwsze trzy miesiące bieżącego roku na plusie. (s.1.3)

W minionym roku przybyło ponad 1,4 miliona kont osobistych - wynika z ankiety "Parkietu". (s.1,8,9)

JW Construction Holding zrezygnował z zakupu firmy drogowej. Przesądziły o tym niezadowalające wyniki badania spółki. Spółka pracuje jednak nad innym dużym projektem, który może zdecydowanie wpłynąć na jej wyniki. Deweloper liczy, że druga połowa roku przyniesie znaczącą poprawę wyników sprzedaży. (s.1,6)

W ostatnim kwartale tego roku spółka zależna holdingu Neuca, Synoptis Pharma, ma zamiar wprowadzić na rynek pierwsze leki na receptę. "Na początek planujemy wejść z dwoma preparatami, z segmentów wartych łącznie ok. 0,5 mld zł. W 2011 r. powinniśmy wprowadzić jeszcze trzy leki" - mówi Marcin Warzecha, prezes Synoptis Pharmy. (s.4)

d3qhalj

Murapol, deweloper z Bielska-Białej, zmierza na warszawski parkiet. Spółka rozpoczęła prace nad prospektem emisyjnym. Ze sprzedaży chce pozyskać nawet 50 mln zł. Pieniądze z giełdy mają spółce pomóc w znaczącym zwiększeniu skali działalności. (s.5)

Tegoroczny portfel zleceń Mostostalu Płock wypełniony jest obecnie w 65-70 proc. powiedział "Parkietowi" prezes spółki Wiktor Guzek. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Michał Boni, szef doradców premiera, ocenia, że prognoza PKB na 2011 rok w wysokości 3,5 proc., jest ostrożna. "(...) ale przy tych niepewnościach, które mamy w gospodarce światowej, lepiej mieć prognozę ostrożną, niż śrubować wynik nie wiadomo po co" - mówi Boni w wywiadzie dla "Gazety", przeprowadzonym przed powodzią. Rząd chce szybko wprowadzić regułę podatkową, która zakłada, że wydatki mogą wzrosnąć o 1 proc. ponad inflację. Potrzebne są też zmiany w różnych ustawach, które pozwoliłyby na trzymanie środków agencji i funduszy na koncie budżetu państwa. "To poprawi nam płynność budżetu i może zmniejszyć potrzeby pożyczkowe o 10-14 mld zł" - powiedział Boni. Kolejna rzecz, to oszczędności, które przyniesie stworzenie administracyjnego centrum usług wspólnych, szacowane na kilka miliardów złotych. "To już daje zgrubny wynik lepszego bilansowania się budżetu o 25-30 mld zł" - ocenia szef doradców premiera. (s.26)

d3qhalj

PULS BIZNESU

Peter Kellner, miliarder z Czech, rozmawia z Innova Capital o kupnie Meritum Banku. Oferuje jednak zbyt niską cenę - mówi "PB" osoba zbliżona do transakcji. (s.4)

Dom maklerski X-Trade Brokers rozkręca ekspansję zagraniczną - odkupił dom maklerski od spółki notowanej w Istambule. (s.7)

Mera (do niedawna Mera Schody) planuje prywatną emisję akcji, bo na celowniku ma akwizycję firmy z nowej dla Mery działalności. Chodzi o podmiot z sektora budownictwa infrastrukturalnego i kubaturowego. Rozmowy prowadzone są z rentownymi firmami o rocznych przychodach sięgających 50 mln zł. (s.10)

d3qhalj

DZIENNIK

Polski oddział austriackiego Strabagu chce podnieść cenę za odcinek autostrady A2 łączącej Łódź z Warszawą. W grę wchodzi nawet 10 proc. więcej, niż firma zadeklarowała, gdy wygrywała przetarg. Trzeba się spodziewać, że ta zapowiedź to początek długiej serii podobnych roszczeń idących łącznie w miliardy złotych. (s.A1,A17)

Niemiecka gospodarka nie ma szans, by wrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego. W ciągu najbliższego ćwierświecza największa gospodarka Europy będzie rosnąć w tempie co najwyżej 1 proc. PKB rocznie i nie ma co liczyć, by była kołem zamachowym unijnej gospodarki. (s.A11)

Od 1 maja 2011 r. około 150 tys. przedsiębiorców będzie musiało kupić kasy fiskalne. Po półtora roku wpływy budżetowe powinny znacznie się zwiększyć. (s.B1)

d3qhalj

Rurociągiem Nord Stream nie popłynie do Europy Zachodniej gaz ze złóż Sztokman, jak planowano, lecz z Półwyspu Jamalskiego. Surowca z Jamału może więc zabraknąć dla dotychczasowych odbiorców, w tym Polski. (s.A18)

RPP powinna brać pod uwagę zagrożenie wzrostem inflacji w strefie euro. Może do niego dojść przez osłabienie wspólnej waluty, albo dodruk pieniądza przez EBC. (s.A19)

McDonald's w tym roku wyda na inwestycje w Polsce ponad 100 mln zł. Przez 18 lat obecności w kraju zainwestował 1 mld zł, czyli średnio ponad 55 mln zł rocznie. (s.A19)

Liderem na rynku pożyczek na auta jest Getin Noble Bank. Ma 33-proc. udział i powiększa przewagę nad Santander Bankiem, numerem 2 w kredytach samochodowych. (s.A20) (PAP)

morb/

d3qhalj

Podziel się opinią

Share
d3qhalj
d3qhalj