Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 24 października
...
24.10.2011 | aktual.: 24.10.2011 07:38
24.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 24 października
RZECZPOSPOLITA
Koniec wielkich sklepów? Hipermarkety rozwijają się w naszym kraju coraz wolniej. Ich łączna sprzedaż w 2012 r. po raz pierwszy ma być mniejsza niż supermarketów. Boom przeżywają dziś sklepy średniej wielkości. (s.B1)
Przybywa cudzoziemców pracujących w polskich firmach. Fachowców i specjalistów rekrutują firmy budowlane, fabryki, centra usług, a na taniej sile roboczej ze Wschodu bazują rolnicy. W tym roku liczba wniosków o zatrudnienie pracowników zza Buga może wzrosnąć o 50 proc. do 270 tys. (s.B2)
Słabszy wiatr dla Jachtów. Po udanym sezonie stocznie szykują się na ograniczenie popytu. Na razie jednak są jeszcze rozpędzone, a tegoroczna produkcja powinna sięgnąć 15-17 tys. łodzi w porównaniu z 10 tys. w czasie kryzysu 2008-2009. (s.B6)
Bogdanka szykuje prospekt do KNF, pracownicy czekają. Lubelscy górnicy nie będą mogli sprzedać swoich akcji do 9 grudnia, kiedy mija lock-up - ustaliła "Rz". Niewykluczone, że zyskają do tego prawo dopiero po Nowym Roku. (s.B10)
PARKIET
Polnord zapewnia, ze wyniki IV kwartału pokażą jak działa nowa, tańsza do utrzymania spółka. Równocześnie myśli o akwizycjach, w tym o zakupie firmy deweloperskiej, ale nie o mariażu z Gantem. Deweloper nie ukrywa za to zainteresowania projektem Portu Praskiego w Warszawie należącym do Elektrimu. (s.1, 6-7)
Grupa Pamapolu zwiększa sprzedaż. O kilkanaście proc. wzrosły przychody grupy po trzech kwartałach. Rośnie eksport i obroty z sieciami supermarketów. (s.5)
27 października odbędzie się NWZA Elektrimu, które zatwierdzi sprawozdania grupy za 2010 r. i zdecyduje o jej dalszym istnieniu. Na NWZA zarząd i właściciel uspokoją akcjonariuszy obawiających się o losy spółki. Wniosku o upadłość nie będzie (s.6)
GAZETA WYBORCZA
Praga myśli o euroreferendum. Przyszłe przystąpienie Czech do strefy euro powinno być poprzedzone referendum - uważa premier Petr Neczas, który o 180 stopni zmienił swoje stanowisko w tej sprawie. (s.11)
PULS BIZNESU
Według informacji "PB" prezesem połączonych banków Raiffeisen-Polbank będzie Piotr Czarnecki, który kieruje Raiffeisenem. (s.2)
Polski biznesmen, Zbigniew Niemczycki, z pomocą włoskiego partnera i Brukseli, otwiera fabrykę leków pod Poznaniem wartą 110 mln zł. Start nowego zakładu produkcyjnego spółki Curtis Health Caps (CHC), wytwarzającego miękkie kapsułki i szczepionki weterynaryjne, przewidziano na listopad (s.4)
Kontent na cztery ekrany: telewizora, komputera, tabletu i smartfona - taką ofertę chce przygotować Telekomunikacja Polska na EURO 2012. To jedne ze sposobów spółki na zarobienie na piłkarskich mistrzostwach. (s.6)
Spożycie ryb spada, branża ledwo zipie. Zyskowność firm rybnych mocno się obniżyła. Ponadto spada konsumpcja ryb. (s.7)
EBOR wesprze banki, energetykę i fundusze. Europejski bank wyda w tym roku w Polsce rekordowe 900 mln EUR. W 2012 r. pieniędzy będzie mniej. (s.8-9)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Kantory działające w internecie obracają grubymi milionami bez nadzoru ze strony instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo finansowe w naszym kraju: NBP i KNF. (s.A1)
Praca to luksus, przepisy utrudniają jej znalezienie. Ofert zatrudnienia jest najmniej od ośmiu lat. I brak widoków na poprawę. (s.A5)
Za pół roku Amazon będzie w Polsce. Zaatakuje Empik i Merlina. Jego sukces nie jest jednak przesądzony. (s.A10)
Chiński COVEC znów w grze. Walczy o wielomiliardowy kontrakt dla Enei. Koncern energetyczny zaprosi wkrótce wykonawców do złożenia ostatecznych ofert na rozbudowę Elektrowni Kozienice. (s.A11)
(PAP)
jow/