Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 3 marca

...

03.03.2014 | aktual.: 03.03.2014 07:53

03.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 3 marca.

RZECZPOSPOLITA

Niezależnie od rozwoju sporu Rosji z Ukrainą nasze relacje ekonomiczne z tymi krajami się pogorszą. (s. A8)

Odchudzone OFE imponują wynikami. W pierwszym miesiącu po odebraniu im obligacji OFE wyprzedziły WIG i fundusze akcyjne. Po przekazaniu państwu ponad połowy aktywów, w tym obligacji skarbowych, otwarte fundusze emerytalne stały się de facto agresywnymi funduszami akcyjnymi. W lutym ich średnia stopa zwrotu wyniosła 4,53 proc. - wynika z obliczeń "Rz". Oznacza to, że OFE radziły sobie zdecydowanie lepiej niż fundusze inwestycyjne. (s. B1)

Polska mogłaby pożyczyć Ukrainie - poprzez MFW - 6,3 mld euro z rezerw NBP. Już wspieraliśmy inne państwa. (s. B4)

Nie czas na grę ukraińskimi akcjami. Przecenione spółki mogły się wydawać niezłą okazją inwestycyjną. Miniony weekend to zmienił. (s. B7)

PARKIET

Rynki finansowe mogą ostro zareagować w poniedziałek na groźbę rosyjskiej inwazji na Ukrainę - wskazują analitycy. Pod presją szczególnie znajdą się giełdy i waluty gospodarek wchodzących. (s. 02)

Malborskie Zakłady Chemiczne Organika, producent pianki poliuretanowej, rozważają debiut na GPW. Wcześniej jednak na giełdzie pojawić się może czeska spółka zależna - Molitan. (s. 04)

Lutowe wskaźniki potwierdzają ożywienie gospodarcze. Ekonomiści spodziewają się mocnego odczytu produkcji przemysłowej i potwierdzenia poprawy na rynku pracy. Według średniej prognoz w ankiecie "Parkietu", sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła najszybciej od dwóch lat. (s. 07)

Zaufanie i skłonność do inwestowania, które stanowią siłę napędową wzrostu gospodarczego - pozostawały w uśpieniu od kryzysu finansowgeo z 2008 roku. Czas na fazę wzrostu - przewiduje Suneil Mahindru z Goldman Sachs Asset Management. (s. 18)

GAZETA WYBORCZA

W biznesie przegrają wszyscy. Jeśli między Rosją i Ukrainą będzie wojna, złoty na pewno straci, a inwestorzy będą postrzegali Polskę jako kraj o wyższym ryzyku. - W przypadku konfliktu zbrojnego Polska znajdzie się na samej granicy demokratycznego świata - powiedział w Londynie były minister finansów Jacek Rostowski. (s. 13)

Gdyby pracownicy Krośnieńskich Hut Szkła mogli, to pewnie postawiliby syndykowi pomnik. Firma zbankrutowała pięć lat temu. Mimo to zatrudnia obecnie dwa tysiące osób, o kilkaset więcej niż w momencie ogłoszenia upadłości. (s. 20-21)

PULS BIZNESU

Kilka firm chce szukać kilku surowców w okolicach Pucka. O koncesje rywalizują cztery firmy: KGHM, Mineralis z grupy Romana Karkosika, Polski Potas i Darley Energy. (s. 2)

Elektrim, dawny król giełdowej spekulacji, został znaczącym akcjonariuszem Mostostalu Export. Po co Elektrimowi Mostostal Export? - Nie wiem. To sprawa zarządu - mówi Zygmunt Solorz-Żak, szef rady nadzorczej Elektrimu. (s. 9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rośnie liczba zakładanych firm. Wzrasta też liczba tych, które definitywnie zwijają interes. A także takich, które go tylko zawieszają. Bilans jest dodatni - w 2013 roku grono przedsiębiorców powiększyło się o 27 tys. podmiotów - wynika z rejestru podmiotu gospodarki REGON. (s. A6)

Niemiecki gigant BASF ruszy w Polsce z produkcją katalizatorów. Fabryka powstanie w Środzie Śląskiej, inwestycja planowana na 150 mln euro da ponad 400 nowych miejsc pracy. (S. A8)

Firmy budowlane pokiereszowane nierentownymi kontraktami drogowymi chcą w większym stopniu zaangażować się w energetykę. Eksperci ostrzegają: w tym segmencie większa jest nie tylko spodziewana marża, ale także ryzyko. (s. A10)

P4, operator sieci Play, zamierza korzystać z roamingu krajowego wyłącznie w sieci T-Mobile. Straci na tym jego dotychczasowy główny partner Polkomtel, właściciel sieci Plus. (s. A10)(PAP)

pel/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)