Trwa ładowanie...
d349jrv

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 9 stycznia

...

Share
d349jrv

09.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 9 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Każdy dzień wolny od pracy to koszt 0,3 proc. PKB, czyli 4,7 mld zł. Długie weekendy obniżają produkcję, ale są korzystne dla handlu i turystyki. Najlepsze dla gospodarki są święta Bożego Narodzenia. (s.B1)

d349jrv

PGNiG odpowiedziało na wezwanie prezesa URE do dokonania korekty i uzupełnienia wniosku taryfowego na gaz. "Na razie nie przewidujemy dalszych wezwań. Postępowanie ma się ku końcowi i wkrótce powinna zostać ogłoszona decyzja prezesa URE" - powiedziała Agnieszka Głośniewska, rzecznik URE. Na temat wysokości ewentualnych podwyżek nie chce się wypowiadać. Analitycy uważają, że taryfa na gaz wzrośnie o 10-17 proc. (s.B1)

W 2011 r. oferty publiczne akcji opiewały na ponad 10 mld zł. Jedynie 3,5 mld zł stanowiły nowe emisje. W pozyskiwaniu kapitału coraz bardziej aktywne są firmy zagraniczne. W KNF leży 40 prospektów, ale 23 postępowania są zawieszone na wniosek spółek. (s.B2)

Do 2040 r. zapotrzebowanie na energię wzrośnie na świecie o jedną trzecią. (s.B3)

Spółka CD Projekt Red dostarczyła w IV kw. do sklepów 930 tys. egzemplarzy gier komputerowych i filmów innych producentów. (s.B5)

d349jrv

Inwestorzy wyłożyli w 2011 roku 2,5 mld euro na polskim rynku nieruchomości. To ok. 30 proc. więcej niż w 2010 roku. (s.B14)

PARKIET

WIG 20 powinny pchnąć w górę notowania PKO BP i PZU - wynika z cen docelowych. Akcjonariusze banku mogą liczyć na 31-proc. zysk, a ubezpieczyciela ok. 24-proc. (s.1,3)

2011 rok był pod względem wyników sprzedaży udany dla większości mieszkaniowych deweloperów. Analizowane przez "Parkiet" firmy sprzedały w minionym roku o 14 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej. (s.1,4)

d349jrv

Petrolinvest znowu sięga po kapitał. Akcjonariusze pod koniec stycznia zagłosują nad warunkowym podniesieniem kapitału o 400-600 mln zł. Pieniądze z emisji warrantów bez prawa poboru pójdą na zwiększenie udziału w Eco Energy 2010 i rozpoczęcie przemysłowej eksploatacji węglowodorów w Kazachstanie. (s.1,6)

W tym tygodniu PGNiG zapłaci ok. 3 mld zł za udziały w Vattenfall Heat Poland. (s.4)

Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa szacuje, że w tym roku polskie huty wyprodukują przynajmniej tyle samo stali, ile w 2011 roku. Wtedy, według wstępnych szacunków organizacji, było to 8,7 mln ton, o 8 proc. więcej niż w 2010 roku. (s.4)

Sygnity podtrzymuje swoje średnioterminowe cele finansowe, ma jednak przygotowany scenariusz na trudne czasy. Sygnity oczekuje z tytułu współpracy z Huawei w tym roku 30-50 mln zł. "Do 2013 roku włącznie może to być kwota rzędu 100 mln zł" - powiedział "Parkietowi" Norbert Biedrzycki, prezes spółki. Spodziewa się on w tym roku wzrostu przychodów i rentowności firmy. (s.5)

d349jrv

Mimo coraz większych planów inwestycyjnych Tauronu i sceptycznych głosów ekspertów co do opłacalności budowy bloków gazowych, spółka nie rezygnuje z inwestycji w Elektrowni Blachownia. Wspólnie z KGHM wybuduje ona blok energetyczny opalany gazem o mocy 850 MW. Jak poinformował KGHM, do końca stycznia ma być gotowy projekt budowlany tego przedsięwzięcia. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Nadchodzi geopolityczna rewolucja. W ciągu dekady USA mogą zastąpić większość ropy z importu surowcem z własnych łupków. Tak jak wcześniej zrobili to z gazem. Taką prognozę przedstawił CitiGroup Global Markets, dom maklerski amerykańskiego giganta bankowego CitiGroup. (s.1,20,21)

Nie ma charyzmy Anny Streżyńskiej, ale jest konsekwentna i przygotowana merytorycznie - tak eksperci rynku oceniają Magdalenę Gaj, która pod koniec stycznia zostanie nową prezes UKE. (s.22)

d349jrv

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Dogoniliśmy średnią UE w liczbie posiadanych aut. Niestety, nasze pojazdy są najstarsze w Europie. (s.A1,A4)

Nadchodzi fala podwyżek cen sprzętu gospodarstwa domowego. Przez dwa lata producenci unikali ich jak ognia, bo bali się zdusić popyt. Teraz lata posuchy odbiją sobie z nawiązką. (s.A1,A10)

LOT zamierza w 2012 r. poprawić wyniki i wypracować zysk operacyjny. Zapowiada połączenia do Pekinu, Tokio, Szanghaju i Nowego Delhi. (s.A11)

d349jrv

Dla producentów energii odnawialnej zaczyna się walka o przetrwanie. Resort gospodarki chce wyrzucić przepisy faworyzujące finansowo wytwórców ekozasilania. (s.A12)

PULS BIZNESU

PZU tworzy fundusz nieruchomościowy. Zainwestuje 500 mln zł. Poza gotówką będzie dysponował też kredytem, co oznacza, że w sumie zainwestuje nawet 1 mld zł. Interesują go biurowce i centra handlowe. Gigant rozpocznie także działalność deweloperską. Analitycy chwalą decyzję, choć nie spodziewają się znaczącego wpływu nowej działalności na wyniki. (s.1,6,7)

Operatorzy krytykują UKE, że w przetargu na 1800 MHz faworyzuje Playa. Ten odpowiada, że UE mocniej niż rodzimy urząd wspiera konkurencję. (s.8)

W ciągu czterech lat wartość rynku certyfikowanej ekożywności w Polsce ma się niemal podwoić - ocenia firma badawcza Inquiry. (s.10)

Gaspol jest zainteresowany kupnem segmentu LPG od Petrolinvestu (w 2010 r. sprzedaż gazu ziemnego przyniosła Petrolinvestowi 5,3 mln zł straty). I na tym przejęciu nie zamierza poprzestać. (s.11)

Zagraniczni analitycy przewidują, że amerykańska giełda wzrośnie w tym roku o 6,4 proc. To najbardziej zachowawcza prognoza od 2005 roku. (s.20) (PAP)

morb/

d349jrv

Podziel się opinią

Share
d349jrv
d349jrv