Przegląd prasy gospodarczej, środa, 16 października

...

16.10.2013 | aktual.: 16.10.2013 07:38

16.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 16 października.

RZECZPOSPOLITA

Mazowsze idzie na dno. Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu województwa w I półroczu. Z raportu RIO wynika, że do połowy roku samorząd zrealizował cały deficyt budżetowy założony na 2013 r., a do końca grudnia może go nawet podwoić. (s. A6)

Atom: czy skończy się na małych reaktorach? Ministerstwo Gospodarki daje zielone światło dla energii z atomu, ale najtrudniejsze decyzje wciąż przed rządem Donalda Tuska. (s. B1)

Versace czeka na ostateczne oferty. Na krótkiej liście chętnych na mniejszościowy pakiet domu mody są Blackstone, Permira i Qatar Holding. (s. B6)

PARKIET

Bakalland zdecydował się sprzedać pakiet Mispolu - wynika z nieoficjalnych informacji "Parkietu". Strony nie komentują tej informacji. (s. 01, 04)

Możliwe roszady w akcjonariacie Novity. Lentex chce sprzedać udziały tej spółki. Do rozmów gotów jest Janusz Piczak, drugi największy akcjonariusz producenta włóknin z Zielonej Góry. (s. 05)

Oddala się wizja rychłej budowy fabryki petrochemicznej, którą planują na terenie gdańskiej rafinerii Grupa Azoty i Lotos. Co więcej, chemiczna spółka może mieć problemy z pozyskaniem środków na inwestycję wartą kilka miliardów złotych. (s. 06)

"W 2013 r. przekroczymy pułap 500 sprzedanych mieszkań. Zauważalnie lepszy będzie przyszły rok. Oczekujemy, że zbliżymy się do 650-700 sprzedanych mieszkań, chyba że coś dramatycznego stanie się z rynkiem (...)" - mówi Shraga Weisman, prezes Ronsona. Dodaje, że w tym roku spółka będzie w stanie przekazać klientom 400-500 mieszkań. Deweloper nadal chce dzielić się zyskiem. (s. 07)

GAZETA WYBORCZA

Unia dołoży nam rurociągów. Gazowe połączenia z Czechami, Danią, Litwą i ze Słowacją, rozbudowa wyjść z Jamału i przedłużenie ukraińskiego ropociągu Odessa-Brody, to cześć inwestycji w polską energetykę, które poparła UE. (s. 20)

PULS BIZNESU

Fiskus broni swojej przewagi nad firmami. Resort finansów nie godzi się na utratę silnej pozycji roszczeń podatkowych w postępowaniu upadłościowym. Resort sprawiedliwości trzyma stronę biznesu. (s. 4)

Sytuacja na rynku pracy nadal jest fatalna - uważają pracownicy. Na ożywieniu gospodarczym na razie korzystają przedsiębiorcy. Pracownicy muszą jeszcze poczekać. (s. 5)

GdF Suez wskoczy w miejsce E.ON. Niemcy zwijają się z polskiego rynku ciepła. Spółki w pięciu miastach przejdą w ręce Francuzów. (s. 7)

Perspektywy metali nadal są nieciekawe. Notowania miedzi falują. Inwestorów wciąż niepokoją problemy budżetowe USA i dane z Chin. Prognozy również nie są najlepsze. (s. 19)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Produkcja przemysłowa odbudowuje rynek energii. We wrześniu, czwarty miesiąc z rzędu, wzrosło zapotrzebowanie na prąd. Powoli wygrzebujemy się z kryzysu. (s. A8)

Od 300 do 400 mln zł mogą w przyszłym roku spaść przychody banków z prowizji od transakcji kartami, czyli interchange. W przyszłym roku prowizja ta zostanie obniżona do 0,5 proc. z obowiązujących obecnie stawek 0,8-1,3 proc. Spadek interchange najbardziej uderzy po kieszeni największe banki. (s. A13)

(PAP)

jow/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)