Przegląd prasy gospodarczej, środa, 21 lipca
...
21.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 21 lipca
RZECZPOSPOLITA
PGNiG wykorzystało 70 proc. dostaw gazu z Rosji przewidzianych na ten rok. Jeśli nie podpisze nowej umowy od listopada grozi nam kryzys. (s.B1)
Grecja, Hiszpania i Irlandia, należące do państw o najgorszej w strefie euro kondycji fiskalnej, przeprowadziły we wtorek udane aukcje papierów dłużnych. (s.B1)
Polska Grupa Energetyczna niemal całą energię chce sprzedawać na giełdzie. Decyzja największej firmy w branży może diametralnie zmienić polski rynek. Przybliży też chwilę pełnego uwolnienia cen. (s.B2)
Firmom tytoniowym udało się zwiększyć sprzedaż w I połowie 2010 r. Nie mają jednak złudzeń - popyt na papierosy nadal będzie się kurczył. (s.B2)
Deficyt budżetowy może być w tym roku niższy od zaplanowanego, ale zaledwie o kilka miliardów złotych i to pod warunkiem, że wydatki zostaną obcięte. (s.B3)
PARKIET
Przez światowe giełdy przetacza się fala zwyżek cen surowców rolnych. Mocno podrożały kakao, cukier oraz pszenica. Surowcowa hossa w przypadku części towarów doprowadzi do wzrostu kosztów produkcji giełdowych firm z sektora spożywczego. Większość z nich zabezpieczyła się przed cenowym ryzykiem, z niektóre mogą nawet cieszyć się z drożyzny. (s.3)
Jeśli drugie wezwanie do sprzedaży akcji Multimediów ogłoszone przez samą spółkę nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, rozważę spłatę zadłużenia bankowego i będzie prowadzić buy back, kupując akcje na rynku giełdowym - powiedział "Parkietowi" Andrzej Rogowski, prezes spółki. (s.5)
Z informacji "Parkietu" wynika, że Hydrobudowa wygrała przetarg o wartości 47,8 mln zł na budowę systemów kontroli bezpieczeństwa bagażu na nowym terminalu lotniska w Gdańsku. (s.6)
Niski kurs Centrozapu zachęcił firmę do skupu akcji własnych, które będą mogły zostać sprzedane inwestorowi. Tymczasem w Komi wkrótce ruszy wspólna inwestycja z Kanadyjczykami - w najbliższych dniach ma zapaść decyzja ws. wspólnej budowy elektrociepłowni za ok. 25 mln euro. (s.7)
GAZETA WYBORCZA
W internecie jest tanio, ale klienci i tak przepłacają. Sprzęt RTV i AGD mógłby być o 5-15 proc. tańszy, gdyby producenci i dystrybutorzy nie narzucali e-sklepom cen. (s.18)
Telewizja publiczna pracuje nad restrukturyzacją. W ramach planowanych zwolnień grupowych liczba kierowników w firmie może zmniejszyć się nawet o jedną piątą. (s.20)
PULS BIZNESU
Fundusz Enterprise Investors za 7 mln euro kupił 36 proc. estońskiego producenta oprogramowania dla administracji i szpitali. (s.5)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Przedsiębiorcy odłożyli na lokatach rekordowe 168 mld zł. Te pieniądze rozruszają inwestycje. (s.A1,A4)
Poza murowanymi kandydatami do kupna BZ WBK - polskim PKO BP i francuskim BNP Paribas - na krótkiej liście znalazły się hiszpański Banco Santander i włoska Intesa Sanpaolo. (s.A1,A18)
Hitem wakacji jest Egipt i Turcja. Dla biur podróży, które postawiły na te dwa kraje, rok będzie wyjątkowo udany. Grecja czy Hiszpania kosztuje średnio o 20 proc. więcej. (s.A13)
W połowie sierpnia doradca prywatyzacyjny PKP Cargo przedstawi rekomendację dla spółki. Według informacji "DGP" będzie odradzać spółce wejście na giełdę. Zasugeruje natomiast zaoferowanie akcji inwestorom branżowym i finansowym. W pierwszym etapie nie będzie to pakiet kontrolny. (s.A14)
Jeśli rząd zdecyduje się na utrzymywanie wysokiego deficytu w finansach publicznych w kolejnych latach, RPP może podwyższyć stopy procentowe. Ale zrobi to tylko wtedy, gdy rządowe plany osłabią złotego. (s.A17) (PAP)
morb/