Przegląd prasy gospodarczej, środa, 22 lutego
...
22.02.2012 | aktual.: 22.02.2012 07:38
22.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 22 lutego.
RZECZPOSPOLITA
Łupki szansą na wzrost inwestycji w Polsce. Nasz kraj należy do grupy państw z najniższym ryzykiem politycznym, co może skusić kapitał. Pomóc nam mogą korzystne regulacje dotyczące wydobycia gazu łupkowego. Firmy obawiają się jednak obostrzeń związanych z ochroną środowiska. (s. B1)
Bankowcy głowią się nad FATCA. Amerykańska ustawa, zawierająca przepisy o ujawnianiu informacji o rachunkach amerykańskich podatników, to nie tylko problem prawny, ale także dodatkowe wydatki dla polskich instytucji finansowych.(s. B4)
Polskie firmy idą w świat. PZU chce, jak KGHM, wydać miliardy na globalną ekspansję. Prywatne firmy też są aktywne. (s. B5)
Inwestorzy znów dobrze o polskim rynku. Z ankiety przeprowadzonej przez Ernst & Young wynika, że zdaniem aż 85 proc. z nich warto inwestować w nieruchomości w Polsce (s. B6-B7)
PARKIET
PGNiG złożyło do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie pozew przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi. Według analityków opłaty za dostawy gazu z Rosji do Polski powinny spaść o ok. 10 proc. Jeżeli PGNiG wygra spór w tej sprawie, wówczas giełdowa spółka i cała krajowa gospodarka może zaoszczędzić na imporcie co najmniej pół miliarda dolarów rocznie. (s.01,04)
Cena w wezwaniu na akcje Mondi Świecie powinna oscylować wokół 80 zł. Akcjonariuszom należy się premia - uważają analitycy. (s. 06)
Grupa Alchemii oczekuje powtórki dobrych wyników. W tym roku hutniczy koncern zadecyduje, czy wybuduje własną stalownię, czy kupi już istniejący zakład. (s. 07)
Wyższych prognoz dla Polski nie będzie. Ostatnie podwyżki prognoz wzrostu polskiego PKB na ten rok przez zagraniczne banki, to raczej efekt równania do rynkowego konsensusu niż początek fali rewizji. (s. 10)
GAZETA WYBORCZA
Ostatnia szansa Grecji. Czy Atenom wystarczy nowa pomoc od eurolandu i MFW? - Jeśli Grecja będzie tak zdecydowana w reformach strukturalnych, jak była w oszczędnościach, to jej się uda - mówi minister finansów Jacek Rostowski. (s. 19)
Telewizorom rośnie apetyt. Dzięki odbiornikom z dostępem do Internetu producenci telewizorów staja się trzecią siłą obok kablówek i platform cyfrowych. I żądają od nadawców podziału zysków. (s. 23)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Firmy zawieszają działalność i czekają na lepsze czasy. Ćwierć miliona przedsiębiorstw rezygnuje z biznesu. Nadchodzą zadyszka i czas bankructw. (s. A1, A5)
Rusza podatkowa unia Merkozy'ego. Od 2013 roku we Francji i w Niemczech będą obowiązywały takie same stawki CIT. Paryż dostosuje swój system do Berlina i pomoże rozszerzyć pomysł na resztę Unii. Oznacza to tworzenie miejsc pracy nad Sekwaną i Menem. (s. A1, A8)
Wideo i mobilne aplikacje to sposób nowego prezesa Onetu na utrzymanie pozycji rynkowego lidera. Pogłoski o śmierci portali są przesadzone - zapewnia Robert Bednarski. Udziałowcy ITI wybrali go, bo idą trudne czasy. (s. A16)
PULS BIZNESU
TFI wietrzą bessę i obiecują z niej zyski. TFI mają pomysł na przyciągnięcie klientów, którzy odwrócili się od obligacji. (s. 3)
Łupkowe prawo do wywłaszczeń. Firmy mogą wywłaszczać właścicieli gruntów, na których zostaną wykryte złoża gazu. Czy to jest zgodne z konstytucją? (s. 4)
Kolejny windykator zmierza na parkiet. Bytomska spółka Jatex Finanse szuka pieniędzy na akwizycje i inwestycje w nieruchomości pochodzące z licytacji komorniczych. (s. 11)
Midas dekady. Z piątki spółek z GPW, które w ciągu 10 lat dały największy zysk, trzy należą do Romana Karkosika - Alchemia, Boryszew i Skotan. (s.18-19)
(PAP)
jow/