Przegląd prasy gospodarczej, środa, 23 listopada
...
23.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 23 listopada.
RZECZPOSPOLITA
PKO i PZU są gotowe wykupywać polskie banki - wynika z informacji "Rz". Jako pierwsze może pójść Millenium. "Rz" podaje, że oferty od zainteresowanych kupnem tego banku grup powinny być złożone do końca tego tygodnia. Oczekuje się, że zrobią to najwyżej trzy banki - PKO BP, francuski BNP, włoska Intesa. (s.A1,B4)
Kilka prywatnych firm planuje budowę całych sieci domów spokojnej starości. Te plany sfinansują fundusze inwestycyjne i instytucje finansowe, które spodziewają się wysokich zysków - nawet 30-proc. wzrostu z kapitału. (s.A1,B2,B3)
Gaz może być tańszy, ale nie dla Polski. Rosja w I kw. 2012 r. chce obniżyć ceny dla Europy. Nie wiadomo, które firmy skorzystają. Polska nie ma szans na tańszy import. PGNiG zamierza podnieść ceny w grudniu i na początku 2012 roku. (s.B1)
UE skierowała listy ostrzegawcze do pięciu krajów, które w jej ocenie mogą nie spełnić kryteriów fiskalnych w 2012 r. W tym gronie jest Polska. (s.B1)
Ministerstwo Finansów ma już koncepcję nowego podatku od wydobycia miedzi i srebra. Teraz chce są skonsultować z ekspertami. Według założeń wysokość podatku byłaby uzależniona od ilości wydobytej rudy, zawartości w niej metalu oraz wartości rynkowej metalu. Podatek płacony byłby od wartości wydobytej rudy. (s.B2)
Do końca listopada mają trwać konsultacje projektu Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji CO2 na 2012 rok. Ministerstwo Środowiska przedłużyło je o 21 dni po protestach branży hutniczej. (s.B5)
O mniej więcej pół roku może się opóźnić budowa szybu wydobywczego w kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej - ustaliła "Rz". (s.B5)
Tylko mistrzostwa Euro 2012 mogą uratować nasz rynek przed spadkiem wpływów z reklam w przyszłym roku - prognozują domy mediowe. (s.B7)
Mimo czarnych scenariuszy ekonomistów aż 83 proc. firm planuje w 2012 roku podwyżki płac. (s.B10)
PARKIET
Międzynarodowy Fundusz Walutowy stworzył nową linię kredytową umożliwiającą szybkie skorzystanie z pomocy państwom znajdującym się pod presją rynków. (s.1,3)
Na 3,5 zł zarząd Cersanitu ustalił cenę emisyjną 54,1 mln akcji serii H oferowanych z prawem poboru. Zdaniem analityków jest ona dośc wysoka w stosunku do obecnych notowań na giełdzie. (wczorajszy kurs na zamknięciu wyniósł 3,87 zł). Ze względu na udział w emisji głównego akcjonariusza, Michała Sołowowa, oferta powinna jednak dojść do skutku. (s.1,4)
Zarząd Mostostalu-Export złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wieloletniego prezesa firmy Michała Skipietrowa - powiedział "Parkietowi" Paweł Narkiewicz, członek zarządu spółki. Zarzuty dotyczą przede wszystkim działania na szkodę spółki i wpędzania jej w kłopoty finansowe. (s.1,4)
Do poniedziałku PGNiG musi uzupełnić w URE wnioski o podwyżki cen gazu. Spółka nie ma jednak gwarancji, że dodatkowe wyjaśnienia pozwolą jej szybko zakończyć negocjacje. Tym bardziej, że - jak mówił "Parkietowi" prezes URE Marek Woszczyk - "rzecz idzie przede wszystkim o uzasadnioną prognozę kursu złotego względem dolara na okres obowiązywania nowej taryfy". (s.5)
"Mamy lub w krótkim okresie możemy zdobyć stosowne fundusze na potencjalny zakup, w zależności od wielkości akwizycji. Jednak apetyt uwarunkowany jest ceną sprzedaży. Poza tym niektóre banki wystawione na sprzedaż są obciążone różnymi problemami ich właścicieli" - mówi Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku. GNB ma jeden z najniższych współczynników wypłacalności wśród giełdowych banków (w końcu września było to 9,8 proc.). Bank zamierza poprawić współczynnik, m.in. dzięki emisji obligacji podporządkowanych. "W tym roku pozyskaliśmy już w ten sposób 400 mln zł. To ok. 1 proc. współczynnika wypłacalności. Ogłosiliśmy też pierwszy publiczny program emisji obligacji podporządkowanych, w którym mamy nadzieję pozyskać nawet do miliarda złotych" - powiedział. (s.11)
GAZETA WYBORCZA
Austriacki nadzór bankowy przygotowuje zalecenia dla tamtejszych banków działających w Europie Środkowo-Wschodniej. Skutkiem może być ograniczenie akcji kredytowej w naszym regionie. (s.26)
Rząd przyjął we wtorek swój pierwszy projekt ustawy - zamrozi płace w budżetówce, podniesie akcyzę na olej napędowy i papierosy. UE obawia się, że porządkujemy finanse mało zdecydowanie. (s.26)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Dla dużej grupy rolników zapowiadane przez rząd zmiany będą korzystne. Jeśli ich gospodarstwa przynoszą straty, nie zapłacą żadnego podatki i składek. Po reformie takich osób przybędzie. (s.A1,A2)
Rybna sieć Nodrsee wchodzi do Polski. Pierwsza restauracja ruszy w drugim kwartale 2012 roku. Wyłącznym przedstawicielem niemieckiej sieci na Polskę została grupa Impel. (s.A12)
PULS BIZNESU
Koszty psują firmom finanse. Wydatki statystycznego przedsiębiorstwa rosną szybciej niż przychody. A będzie jeszcze gorzej. (s.7)
PZ Cormay, producent odczynników i dystrybutor sprzętu medycznego, powiększa chiński oddział, który wszedł do grupy po przejęciu irlandzkiej firmy Innovation Enterprise. W przyszłym roku Państwo Środka może stać się rynkiem numer jeden. Spółka szacuje, że jego udział w obrotach podwoi się do 15 proc. (s.13)
Dług publiczny Japonii na wiosnę sięgnie biliarda jenów. Podobnie jak Europę, kraj czeka zaciskanie pasa. (s.32) (PAP)
morb/