Przegląd prasy gospodarczej, środa, 25 listopada

...

25.11.2009 | aktual.: 25.11.2009 08:00

25.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 25 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Microsoft jest gotów zapłacić, by odebrać Google'owi monopol na wyszukiwanie w sieci. Microsoft zaproponował medialnemu potentatowi News Corp. wycofanie z wyszukiwarki Google wszystkich informacji i materiałów koncernu. W grę wchodzi ogromna liczba informacji - News Corp. jest właścicielem m.in. stacji telewizyjnych Fox, wytwórni filmowej 20th Century Fox oraz wielu dzienników, w tym "The Wall Street Journal", "The Sun" i "The Times". Jak poinformował "Financial Times", Microsoft gotów jest zapłacić News Corp. za rozwód z Google'em. Pod jednym warunkiem - że to firma założona przez Billa Gatesa miałaby wyłączność na uwzględnianie w wyszukiwaniu materiałów News Corp. Jak twierdzi "FT", podobną propozycję koncern złożył już innym wydawcom. (s.A1,B4)

Optymizm niemieckich firm rośnie. Przyszłoroczny wzrost gospodarczy może sięgnąć 1-2 proc. PKB. Na odbiciu PKB u naszych zachodnich sąsiadów zyska też polska gospodarka. (s.B2)

W październiku mocno spadła liczba planowanych redukcji zatrudnienia w firmach. Jednak w ciągu dziesięciu miesięcy roku prawie 60 tys. osób straciło pracę w ramach zwolnień grupowych. (s.B3)

W przyszłym roku Gazprom zaplanował wyudobycie na poziomie sprzed 10 lat. Dochody jednak wzrosną, bo rosyjski gaz zdrożeje. (s.B5)

Rok temu prezes Kulczyk Oil Ventures Timothy M. Elliott zapowiadał, że akcje spółki będą notowane na warszawskim parkiecie latem 2009. I prognozował, że wpływy z emisji mogą sięgnąć 20-50 mln dolarów. Teraz jednak, w zgodnej opinii analityków, sytuacja na giełdzie jest znacznie korzystniejsza i jeśli nie nastąpią jakieś niespodziewane problemy, to spółka Kulczyka będzie mogła zarobić na emisji nawet 100 mln euro. Jest jednak warunek - Kulczyk Oil Ventures musi przekonać inwestorów, że faktycznie ma złoża ropy i gazu i nawet jeśli ich jeszcze nie eksploatuje, to wkrótce zacznie to robić. (s.B5)

Rossmann w przyszłym roku wyda na rozwój w Polsce 130 mln zł i otworzy co najmniej 80 sklepów. (s.B9)

GAZETA WYBORCZA

Do końca października Polacy sprowadzili prawie 600 tys. używanych aut z Zachodu, a biedniejsi od nas Rosjanie tylko 12,5 tys. sztuk. (s.27)

Rząd chce inaczej liczyć zadłużenie Polski, tak by na papierze wyglądało szczuplej. Jak modelka po obróbce w Photoshopie. (s.28)

W czwartek rządy Polski i Rosji mają zakończyć negocjacje w sprawie gazu, pomijając problem zapłaty przez Gazprom do 400 mln USD długów za tranzyt gazu przez Polskę. (s.28)

Przedstawiciele największych spółek chemicznych spotkali się z PGNiG, żeby rozmawiać o dostawach i płatnościach za gaz. Rozmowom patronowało MSP, zaniepokojone sytuacją w branży. (s.29)

PARKIET

Telekomunikacja Polska od początku 2010 r. rozpocznie dystrybucję polis wśród 8 mln swoich klientów. Możliwość współpracy z operatorem dostanie kilkanaście towarzystw, w tym zagraniczne. (s.1,3)

Firmy budowlane pozostają sceptyczne. Ankietowane przez KPMG spółki z branży narzekają na mniejszą niż przed rokiem liczbę zamówień i spodziewają się spadku wartości rynku. Najwięksi gracze są spokojni o przychody i zyski. Analitycy przewidują jednak, że rentowność będzie się obniżać. (s.5)

Orlen będzie musiał wybrać nowego dostawcę ropy spośród dwóch firm - Mercurii i Souz Petrolium. Okazuje się bowiem, że trzeci ewentualny kontrahent, jaki wcześniej był brany pod uwagę, nie spełnia wymogów stawianych przez płocki koncern. (s.6)

Mimo że Anti podpisuje więcej zaleceń i zwiększa sprzedaż, nie zrealizuje zapowiadanej na ten rok prognozy zysku netto. Przychody będą wyższe od szacunków. (s.7)

Ipopema Securities przejmie trzech maklerów z biura KBC Securities w Budapeszcie. W styczniu przyszłego roku broker ma rozpocząć oferowanie akcji z węgierskiej giełdy. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Urząd Lotnictwa Cywilnego szykuje gigantyczne podwyżki opłat dla linii lotniczych. To oznacza, że pasażerowie za bilety zapłacą nawet o 10 proc. więcej. (s.A1)

Bielecki odchodzi z Pekao SA. Prezes nie zaakceptował zmian organizacyjnych w banku. Może go zastąpić Alicja Kornasiewicz. (s.A1)

Po wejściu w życie ustawy hazardowej straci branża reklamowa. Internetowi bukmacherzy na reklamę wydają ok. 100 mln zł rocznie. Mniej pieniędzy trafi też do klubów sportowych i na organizację imprez. (s.C3)

URE zgadza się na podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych o 6-7 proc. (s.C7)

POLSKA

Bielecki odchodzi. Z banku do rządu? Szef Pekao rezygnuje, w 2010 r. może już być premierem. (s.1)

Będziemy brać gaz z rurociągu budowanego przez Rosję i Niemcy na dnie Morza Bałtyckiego. Jeszcze na początku listopada premier Donald Tusk zapowiadał, że Polska nie zaakceptuje tej inwestycji. Jednak wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska przyznała w rozmowie z "Polską", że rząd planuje połączyć nasz kraj z zachodnim systemem energetycznym. Stamtąd płynąłby do nas gaz z Nord Streamu. Według tych planów ma powstać łącznik pozwalający Polsce czerpać surowiec z gazociągów położonych we wschodnich Niemczech, które zasilane będą surowcem sprowadzanym Gazociągiem Północnym z Rosji. Pomysły podobnych rozwiązań pojawiają się także w kierownictwie spółki PGNiG. (s.1)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)