Przegląd prasy gospodarczej, środa, 26 września
...
26.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 26 września.
RZECZPOSPOLITA
Walka o rabaty na mieszkania i dopłaty do rat kredytu. I bankowcy i deweloperzy mają nadzieję na poprawę sprzedaży dzięki ostatnim miesiącom obowiązywania "Rodziny na swoim". Program dopłat do kredytów hipotecznych z budżetu państwa wygasa bowiem z końcem roku. Dlatego to może być najgorętszy okres na rynku nieruchomości. (s.B1)
Polska wysoko w rankingu atrakcyjności dla fuzji i przejęć. Według firmy doradczej Ernst & Young jesteśmy liderem Europy w kategorii kapitału ludzkiego. (s.B3)
Rynek pocztowy otwiera się od stycznia. Rząd przyjął nowelizację prawa pocztowego. To kolejny krok do otwarcia rynku. (s.B7)
Wojna o prywatyzację węgla. Kto wygra starcie o sprzedaż kopalń między PO a PSL? Wydaje się, że znowu związkowcy. (s.B8)
Trzy wielkie rosyjskie złoża na sprzedaż - Ministerstwo Środowiska chce do końca roku przeprowadzić na nie przetargi. Zalega w nich dwie trzecie rocznego wydobycia Rosji, ale rozpoczęcie ich eksploatacji wymaga ogromnych nakładów. (s.B8)
PARKIET
Trwa walka o przejęcie wycenianej na ponad 230 mln zł spółki Eko Holding. Krzysztof Gradecki, kontrolujący razem z żoną ponad 55 proc. jej akcji, dementuje w rozmowie z "Parkietem", jakoby miał otrzymać od Adventu premię za swój pakiet. Przekonuje, że ten fundusz jest dla handlowej spółki lepszym partnerem niż Mid Europa. (s.1,4)
Przed nami trudne negocjacje najważniejszych elementów fuzji - mówi o procesie połączenia z ZA Tarnów, prezes ZA Puławy, Paweł Jarczewski, w wywiadzie dla "Parkietu. Sądzi, że nowa grupa może dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. (s.7)
W październiku będzie projekt rekomendacji T. Nadzór chce uelastycznić zalecenia dotyczące zasad udzielania kredytów klientom detalicznym, ale nie wszystkie banki będą mogły z nich skorzystać. (s.10)
GAZETA WYBORCZA
Spór w rządzie o górnictwo. PO chciałaby sprzedać więcej akcji spółek węglowych, PSL jest przeciw. Tymczasem na hałdach rosną zwały węgla, a polskie kopalnie są coraz mniej konkurencyjne. (s.20)
Plany rozwojowe Polski do 2020 roku. Realizm czy hurraoptymizm? Sprawne państwo, konkurencyjna gospodarka i aktywne społeczeństwo - to mają być najważniejsze zadania dla Polski na najbliższe 8 lat. (s.20)
Czy "Bloomberg Businessweek Polska" musiał upaść? W notowanej na giełdzie Platformie Mediowej Point Group ("Wprost", "Film") trwa restrukturyzacja, łącznie pracę straci kilkanaście osób. Notowania spółki na warszawskiej giełdzie od miesięcy lecą w dół i pojawiają się pytania o przyszłość jej pozostałych tytułów. (s.23)
PULS BIZNESU
Na rynku medycznym trwają przygotowania do kolejnej dużej transakcji. Pod młotek idą laboratoria Penty, czeskiego funduszu private equity. O Alpha Medical będą się bić Mid Europa Partners i Synlab. Penta chce sprzedać laboratoria za 585 mln zł. (s.2)
Propozycja GPW nie zachęci nikogo do gry. Nowe stawki opłat transakcyjnych miały pobudzić aktywność inwestorów i poprawić kondycję brokerów. Ani jedni, ani drudzy nie mają powodów do zadowolenia. (s.4-5)
Miliard euro popłynie do samorządów. minister finansów, Jacek Rostowski, zaciągnie w EBI kredyt, by wesprzeć komunalne inwestycje wyceniane na 3,5 mld EUR. (s.6)
ATM po podziale: będziemy rosnąć szybciej niż rynek - "PB" rozmawia z prezesem ATM, Maciejem Krzyżanowskim (s.7)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Hutnictwo odwraca się od budowlanki. Zarobić można na pociągach i pralkach. Stalowe centra serwisowe nie nadążają z realizacją zamówień dla przemysłu. (s.A11)
Nie ma odwrotu od budowy elektrowni o mocy 1.000 MW na Śląsku z partnerem spoza Unii - mówi w rozmowie z "DGP" Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej. (s.A12)
(PAP)
jow/