Przegląd prasy gospodarczej, środa, 28 kwietnia

...

28.04.2010 | aktual.: 28.04.2010 13:55

28.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 28 kwietnia

RZECZPOSPOLITA

Resort skarbu od maja usprawnia zasady sprzedaży spółek poprzez aukcje. Nowe przepisy pozwolą też na lepszy dobór doradców prywatyzacyjnych. Efekt - szybka sprzedaż trudnych firm. (s.B2)

Jak dowiedziała się "Rz", spółka ITG, utworzona przez PGNiG i niemiecki koncern VNG, zamierza wystąpić do Komisji Europejskiej z wnioskiem o dofinansowanie analiz i dokumentacji inwestycji. Projekt gazociągu Police - Bornicke jest w trakcie przygotowań. PGNiG czeka jeszcze tylko na pozytywną opinię ministra gospodarki, a ta jest spodziewana w najbliższych dniach. Termin na złożenie wniosku do Brukseli upływa z końcem kwietnia. Resort gospodarki Niemiec już taką opinię wydał. Zgoda na dofinansowanie inwestycji otworzy praktycznie drogę do jej realizacji na przekór kontrowersjom, jakie wywołuje. (s.B3)

Kryzys spowodował w 2009 r. spadek przychodów czterech największych kopalń węgla brunatnego o 200 mln zł - wynika z szacunków "Rz". (s.B7)

Będzie nowa wersja założeń do zmian w prawie dotyczącym funduszy emerytalnych. Uwzględni ona część uwag przekazanych w ramach konsultacji społecznych. (s.B9)

GAZETA WYBORCZA

Po 40 latach sporów Rosja i Norwegia porozumiały się w sprawie wyznaczenia granic na Morzu Barentsa, gdzie kryją się wielkie złoża gazu. (s.26)

Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że paraliż nieba po wybuchu islandzkiego wulkanu kosztował europejską gospodarkę nawet 2,5 mld euro. Komisja zapowiada pomoc liniom lotniczym. (s.28)

Tesco, największa brytyjska sieć supermarketów, zaczyna budować w Anglii osiedla mieszkalne. (s.28)

PARKIET

Sąd oddalił roszczenia FSO wobec Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń, a tym samym ułatwił Ciechowi sprzedaż 45,4 proc. walorów ubezpieczyciela. Według prezesa PTU, po wydaniu wyroku ożywili się potencjalni inwestorzy. Jest kilku chętnych na kupno spółki. (s.1,11)

Astarta szuka spółki do przejęcia. Spółka myśli też o uruchomieniu produkcji biogazu. (s.6)

Umowa Ciechu z bankami otworzyła drogę do prywatyzacji spółki. Ale opóźnienie jest tak duże, że transakcji - jeśli w ogóle do niej dojdzie - nie należy się spodziewać w tym roku. Decyzja o sprzedaży Azotów Tarnów i ZAK dopiero w maju. (s.7)

PULS BIZNESU

W przetargu na remont Dworca Centralnego wpłynęły tylko dwie oferty, obie prawie dwa razy droższe od kosztorysu PKP. (s.5)

DZIENNIK

Po raz pierwszy w historii unii walutowej obligacje kraju Eurolandu spadły do kategorii śmieciowych. Na giełdach i rynkach walutowych zapachniało paniką. Euro mocno straciło na wartości. Osłabł złoty. (s.A1,A12)

Rząd chce wydać ponad 800 mln zł na wielką e-rewolucję służby zdrowia. Na drodze do sukcesu może stanąć poważny problem: niechęć lekarzy, menedżerów i dyrektorów szpitali do komputerów i sieci. (s.A4)

Jeszcze w ubiegłym roku producenci aut narzekali na najgłębszą dekoniunkturę w historii motoryzacji. Dziś, dzięki rosnącemu w rekordowym tempie rynkowi chińskiemu, znów zarabiają. (s.A14)

Jak dowiedział się nieoficjalnie "Dziennik Gazeta Prawna", rozbieżności między ofertą PCC w sprawie kupna ZAK i Zakładów Azotowych Tarnów a oczekiwaniami resortu skarbu są zbyt duże, by doszło do transakcji. (s.A16)

Popyt na powierzchnie biurowe wzrósł w I kw. dwukrotnie. To sygnał końca kryzysu na rynku tego typu nieruchomości. (s.A17) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)