Przegląd prasy gospodarczej, środa, 5 lutego

...

05.02.2014 | aktual.: 05.02.2014 07:53

05.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 5 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Na bardzo szybki wzrost liczby nowych etatów liczy branża nowoczesnych usług dla biznesu. W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat zatrudnienie w sektorze może wzrosnąć do nawet 200 tys. z obecnych 120 tys., jeśli tylko uda się przyciągnąć do Polski obsługę funduszy inwestycyjnych. (s.B1)

Producenci rezygnują ze sprzedaży telefonów starego typu. To sygnał, że smartfony ostatecznie zdominują rynek. (s.B2)

Unia uderzy w Gazprom. Komisja Europejska oficjalnie oskarży Rosjan o dyskryminowanie europejskich odbiorców z ośmiu krajów, w tym z Polski. (s.B3)

Największe obawy drobnego biznesu w 2014 r. budzą rosnące koszty prowadzenia działalności. (s.B4)

Czołowe spółki budowlane warszawskiej giełdy w IV kw. 2013 r. poprawiły wyniki. Niektórym udało się wyjść ze strat - wynika z zestawienia przygotowanego przez "Rz". (s.B5)

Producent nawozów z Puław są o krok od podpisania umowy na zakup części biznesu Ciechu - dowiedziała się "Rz". Pod koniec zeszłego roku rynek obiegła informacja, że negocjacje utknęły w martwym punkcie, bo spółki miały odmienne oczekiwania co do ceny transakcji. Teraz różnice te są już minimalne, a wartość akwizycji przekroczy prawdopodobnie pół miliarda złotych - podają źródła "Rz". (s.B5)

TVP dopłaci do Soczi. Wydatki na zakup praw do relacji z igrzysk i obsługę zawodów są zbyt wysokie. Dlatego nadawca stawia raczej na budowę wizerunku niż zyski. (s.B6)

Choć teraz euroland wydaje się mniej atrakcyjny, to w dłuższej perspektywie Polska powinna skorzystać na wejściu do strefy euro - uważa główny ekonomista Banku Światowego ds. Europy i Azji Środkowej. (s.B16)

PARKIET

PZ Cormay do tej pory nie zaprezentował analizatora krwi BlueBox, który może przynieść milionowe zyski. "Na działających prototypach BlueBoksa prowadzimy badania referencyjne, które mają potwierdzić jego skuteczność. Wyniki są dobre" - powiedział prezes spółki Tomasz Tuora. Sprzedaż BlueBoksa może ruszyć w drugiej połowie 2015 r. (s.1,5)

Automotive Components Europe spodziewa się, że ten rok będzie udany. Rosnąca produkcja w Czechach i Polsce powinna podbić tegoroczną sprzedaż grupy. (s.5)

Platforma Aquis Exchange, w której GPW ma 30 proc. udziałów, od listopada funkcjonuje na europejskim rynku. Na razie bez udziału naszych domów maklerskich. Te wciąż prowadzą analizy, czy rzeczywiście warto wziąć udział w projekcie. (s.10)

PULS BIZNESU

Wielkomiejskie bezrobocie wróciło. Grono osób bez pracy wzrosło w metropoliach ponaddwukrotnie mocniej niż w reszcie kraju. (s.4)

Ipopema i Unicredit CA IB wyruszają do Rumunii. Obaj brokerzy liczą na profity z rozpoczynającej się prywatyzacji dużych państwowych spółek. (s.6)

Zeszły rok był jednym z najgorszych w ciągu dekady na rynku notebooków - sprzedano ich 1,8 mln. (s.15)

0,19 proc. od wartości obrotu akcjami to dla konkurentów stawka nie do pobicia. Tym orężem rachunek maklerski DB wywalczył pierwsze miejsce w rankingu "PB", już drugi rok z rzędu. (s.16,17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W nowej perspektywie finansowej mamy do zagospodarowania 6,3 mld euro na inwestycje w energetykę i ochronę środowiska. Jeśli uda się je wydać, będzie cud. W związku z rozporządzeniami, które chce przyjąć Komisja Europejska, łatwiej stawiać dziś tezę, że pieniądze przepadną. Wszystko przez unijna biurokrację. (s.A10)

Styczeń nie będzie dobrze wspominany przez posiadaczy jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. "Przeciętna stopa zwrotu niemal wszystkich grup funduszy była w zeszłym miesiącu ujemna" - informuje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. (s.A14) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)