Przegląd prasy gospodarczej, środa, 6 listopada
...
06.11.2013 | aktual.: 06.11.2013 07:53
06.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 6 listopada.
RZECZPOSPOLITA
UE wciąż nie wyszła z kryzysu gospodarczego. Coraz więcej państw wini za to Niemców. Wskazują, że Niemcy, korzystając z rekordowo niskich stóp procentowych, oddłużają państwo i napędzają eksport, zamiast wspierać popyt wewnętrzny. Według tego myślenia Niemcy, kupując produkty z Grecji, Hiszpanii czy Portugalii, pozwoliliby tym krajom złapać oddech. (s.A1,B2,B3)
Rząd demontuje OFE, by ratować finanse publiczne. Ale Bruksela nie widzi pozytywnych skutków tej decyzji dla budżetu. (s.B2)
UKE zwleka z publikacją wyników konsultacji, w których operatorzy telekomunikacyjni i zrzeszające ich stowarzyszenia wypowiedzieli się na temat planowanej aukcji częstotliwości 800 i 2600 MHz. Konsultacje formalnie zakończyły się 8 października. (s.B60
Ferratum Bank, instytucja, która licencję bankową dostała na Malcie, będzie ofderować na polskim rynku szybkie pożyczki. (s.B7)
PARKIET
Najbogatszym inwestorem na GPW jest nadal Michał Sołowow, ale po piętach depcze mu Leszek Czarnecki. To właśnie on może pochwalić się największym wzrostem wartości portfela w 2013 r. (s.1,2)
Obserwowane od kilku miesięcy ożywienie na NewConnect nie jest ewenementem w Europie. Na innych alternatywnych rynkach również wyceny akcji idą w górę, a aktywność inwestorów jest wyższa niż rok temu. Zazwyczaj inwestorzy wracają na ryzykowne rynki w czasie zaawansowanej hossy. (s.8)
GAZETA WYBORCZA
Jedna trzecia Polaków nie oszczędza. Zamiast odkładać zaskórniaki na czarną godzinę woli kupić pralkę czy telewizor. (s.24)
Już 7 listopada Twitter zadebiutuje na NYSE. W ostatniej chwili podniesiono cenę akcji z racji dużego zainteresowania inwestorów. (s.25)
PULS BIZNESU
Upadła niemiecka sieć Praktiker AG szuka kupca na polski oddział. O chętnego na zakup całości będzie trudno, ale pojedyncze sklepy mogą skusić konkurentów. (s.6)
Niecały rok pozostał placówkom medycznym na przygotowanie się do zmian zapowiedzianych przez NFZ. Publiczny płatnik od przyszłego roku planuje premiować jakość leczenia w lecznicach. Podmioty, które spełnią opracowane przez ekspertów kryteria, dostaną dodatkowe punkty, dzięki czemu ich szanse na kontrakt wzrosną. (s.9)
Rosja, która miała być czarnym koniem 2013 roku, ostała raczej czarną owcą. Klienci TFI nie mieli do tej pory powodów do zadowolenia. Większość jest w tym roku pod kreską. (s.23)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Na giełdzie szykuje się drugi z rzędu fatalny rok pod względem upadłości. Od początku 2013 r. wnioski w tej sprawie złożyło 19 notowanych na warszawskich parkietach firm. To o pięć więcej niż w analogicznym okresie 2012 roku. (s.A1)
Prawie co dwudzieste euro zostało w ubiegłym roku wydane przez Unię Europejską w sposób nieprawidłowy. W sumie chodzi o kwotę 6,6 mld euro. Nieprawidłowości dotyczą głównie przetargów i wypłacania środków nieuprawnionym podmiotom. (s.A6)
PGNiG rośnie konkurencja. Energia Dla Firm, spółka dostarczająca prąd do 25 tys. klientów, jeszcze w tym miesiącu planuje uruchomienie masowej sprzedaży gazu. (s.A8)
PKP pracują nad sprzedażą czterech spółek. Na 2014 r. PKP zaplanowały drugie podejście do prywatyzacji TK Telekom. Ze sprzedaży 100 proc. akcji tej spółki koleje chciały uzyskać w ubiegłym roku 450 mln zł. Najbardziej prawdopodobna jest sprzedaż spółki inwestorowi strategicznemu. "Wejście na giełdę jest mało realne, choć decyzja jeszcze nie zapadła" - powiedział Jakub Karnowski, prezes PKP. W drugiej połowie rok ma nastąpić sprzedaż PKP Energetyka. Z tej operacji PKP miałyby uzyskać 800 mln zł. Najbardziej realny scenariusz to sprzedaż przez giełdę. To zwrot akcji - dotychczas obowiązującym modelem sprzedaży Energetyki była sprzedaż inwestorowi strategicznemu. Kolejna spółka, PKP Intercity, mogłaby zostać z kolei sprywatyzowana w 2016 roku. Do sprzedaży jest jeszcze przeznaczona firma PKP Informatyka. (s.A11) (PAP)
morb/