Trwa ładowanie...
dh1xz39
dh1xz39

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 11 grudnia

...
Share
dh1xz39

11.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 11 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Zwolninia grożą dostawcom Fiata. Nawet 2,5 tys. osób może stracić pracę u dostawców tego producenta samochodów w związku ze zwolnieniami zapowiadanymi w tyskiej fabryce samochodów - szacują eksperci. (s.A1,A4)

dh1xz39

RWE Polska rozesłało do swoich klientów nowe cenniki na 2013 r. bez uzgodnienia taryfy z Urzędem Regulacji Energetyki. Wynika z nich, że rachunki za prąd dla małych odbiorców mogą wzrosnąć w granicach poziomu inflacji. Spółka, podobnie jak w poprzednich latach, argumentuje, że działa na konkurencyjnym rynku i nie musi konsultować zmian taryf z regulatorem. (s.B1)

Waszyngton i Londyn nie chcą ratować bankrutów. Amerykańscy i brytyjscy regulatorzy mają pomysły na procedury upadłościowe dla największych instytucji. (s.B3)

Bumar wygrywa czołgowy arbitraż w Indiach i zmienia strategię. Największa firma zbrojeniowa w Polsce chce w ciągu pięciu lat podwoić przychody. W 2018 r. mają one sięgnąć 6 mld zł - przewiduje zarząd. Koncern w swojej nowej strategii zakłada, że pod koniec obecnej dekady zwiększy eksport polskiego uzbrojenia do wartości 1 mld zł rocznie - dowiedziała się "Rz". (s.B5)

Comarch wygrał przetarg na wdrożenie nowej platformy lojalnościowo-marketingowej dla największego lotniska europejskiego - londyńskiego Heathrow. Kontrakt został podpisany na przełomie listopada i grudnia. Spółka nie ujawnia jego wartości. (s.B6)

dh1xz39

BBC rozwija dystrybucję w Polsce. Brytyjski nadawca publiczny, który poprzez spółkę BBC Worldwide komercyjnie nadaje w innych krajach stacje tematyczne, nie wyklucza w Polsce startu w konkursie na zagospodarowanie naziemnej telewizji cyfrowej. (s.B6)

Oferty nielimitowane wprowadzone przez sieć komórkową Play przceniły rynek. Nie wszystkim może to wyjść na dobre - ocenia w rozmowie z "Rz" Mariusz Gaca, prezes PTK Centertel i dyrektor rynku masowego TP SA. Z szacunków spółki wynika, że spadek przychodów wszystkich sieci z tego tytułu, to w ciągu kolejnych trzech lat ok. 750 mln zł. (s.B16)

PARKIET

Fundusze akcji zaskoczyły zyskami. Najlepsze strategie zarobiły w tym roku ponad 20 proc. Przyszły rok może być równie udany dla TFI. (s.1,3)

dh1xz39

Black Lion TFI sprzeda akcje z prawem poboru. Fundusz zamierza pozyskać pieniądze na nowe i już realizowane projekty. Chce też dłużej zachować zwolnienia podatkowe. (s.5)

Elkop Energy do ponownej wyceny. Giełda straszy wykluczeniem spółki z NewConnect. Jej zarząd musi przedstawić strategię i wyceny firmy dokonane przez niezależnych biegłych. (s.7)

Ponad połowa akcji IDMSA bez prawa głosu. Ciąg dalszy zamieszania wokół krakowskiego brokera. Sąd zakazał wykonywania prawa głosu z akcji serii K. Przedstawiciele spółki zapowiadają złożenie zażalenia. (s.17)

GAZETA WYBORCZA

dh1xz39

Paryż grozi biznesowi. Francja wojuje z kapitalistami, którzy chcą likwidować miejsca pracy. Koncern ArcelorMittal, któremu Paryż zagroził nacjonalizacją zakładów, właśnie odwołał zwolnienia. (s.9)

Oprócz dzisiejszej prowizji niedługo za wypłatę z bankomatu być może zapłacimy dodatkowa opłatę - surcharge. Takie zmiany proponuje Ministerstwo Finansów, które przygotowało projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Według resortu propozycja przełamie nierynkowe ustalanie cen na rynku bankomatowym. (s.20)

W Polsce wykonano do tej pory 33 odwierty w celu poszukiwania gazu łupkowego, a na wiercenia wydano ok. 3 mld zł. W ciągu najbliższych ośmiu lat powinno zostać wykonanych ponad 270 kolejnych odwiertów - poinformował wiceminister środowiska, Maciej Woźniak, podczas debaty "GW" na temat gazu z łupków. (s.24-25)

PULS BIZNESU

dh1xz39

Do 2018 r. Mid Europa przeznaczy 1,5 mld zł na rozwój Żabek i Freshmarketów. W ciągu pięciu lat sieć Żabka ma się podwoić z 2,5 tys. do 5 tys. sklepów. Chce dominować wśród małych detalistów w dużych miastach. (s.4-5)

Ze zgliszczy po ABM Solid, Paweł Gricuk, bankier inwestycyjny i były prezes Petrolinvestu, wyratował załogę energetycznego Trans-Energo. Chce zarobić na inwestycjach w energetyce. (s.6)

Rząd chce podać pomocną dłoń bankrutom. Prawo musi zachęcać do naprawiania sytuacji w firmie, która popadła w tarapaty finansowe. Wiosna 2013 r. powstanie projekt takich przepisów. (s.14)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

dh1xz39

Rosja wypowiedziała Ameryce wojnę mięsną. Przedmiotem sporu są wołowina i wieprzowina, których importu zakazały rosyjskie władze sanitarne ze względu na obecność dodatku paszowego raktopaminy. (s.A7)

Duża energetyka pod presją, inwestorzy liczą wielkie straty. Kapitalizacja giełdowa państwowych grup energetycznych w 2012 r. stopniała o 5 mld zł. Największe straty przyniosła graczom Enea. (s.A9)

PGNiG wstępnie porozumiało się Bartimpeksem, spółką związaną z Aleksandrem Gudzowatym, w sprawie wykupu udziałów w gazociągu jamalskim - ustalił "DGP". Do transakcji może dojść jeszcze w grudniu, a najpóźniej zostanie ona zrealizowana z początkiem przyszłego roku. (s.A9)

(PAP)

jow/

dh1xz39

Podziel się opinią

Share
dh1xz39
dh1xz39