Trwa ładowanie...
d29lvdu

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 11 października

...

Share
d29lvdu

11.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 11 października

RZECZPOSPOLITA

W sierpniu eksport produktów niemieckich osiągnął rekordowy poziom 90,5 mld euro. Tamtejsze przedsiębiorstwa korzystają z osłabienia euro wobec dolara. Firmom zza Odry pomagają polskie fabryki dostarczające komponentów. (s.B1)

Zmarły w ubiegłym tygodniu założyciel koncernu Apple zabezpieczył przyszłość firmy, pozostawiając jej plany rozwoju nowych produktów. Plany opracowane przez Jobsa zapewniają osieroconemu koncernowi co najmniej cztery lata pracy. (s.B1)

d29lvdu

Nowy polski rząd powinien poprawić kondycję finansów publicznych - uważają ekonomiści. Oczekiwane spowolnienie gospodarki może oznaczać konieczność znalezienia dodatkowych oszczędności w kasie państwa. (s.B2)

W ciągu niemal dwóch dekad spożycie pieczywa w Polsce spadło o ponad 40 proc. I nadal będzie się kurczyć. (s.B4)

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez Microsoft komunikatora internetowego Skype. (s.B5)

W 2011 roku właścicieli billboardów czeka w najlepszym razie stabilizacja. Na zwyżki mogą liczyć w 2012 r. - zapowiada William Eccleshare, prezes Clear Channel International. (s.B5)

d29lvdu

Komisja Europejska nie zamierza przygotowywać przepisów ograniczających poszukiwania gazu z łupków. (s.B6)

Blisko 80 mln zł zamierza wydać do połowy 2012 roku spółka spożywcza Colian. Ok. 65 mln zł przeznaczy na zakup nowych linii do produkcji napojów i słodyczy, reszta pójdzie na modernizację posiadanych już maszyn. Dzięki inwestycjom moce wytwórcze mają wzrosnąć, a produkcja ma być wydajniejsza. (s.B9)

PARKIET

ZA Puławy nie wykluczają zaciągnięcia kredytu na inwestycje. W ciągu ośmiu lat chcą na nie wydać 1,5 mld zł. (s.1,7)

d29lvdu

Zakład Produkcji Urządzeń Elektrycznych z Włoszczowy przejmuje kolejne przedsiębiorstwa kontrolowane przez swojego głównego akcjonariusza Bogusława Wypychewicza. Poniedziałkowe walne zgromadzenie akcjonariuszy zgodziło się na emisję o wartości 60 mln zł. Przejmowane przez ZPUE firmy zostały wycenione przez biegłego na 74,5 mln zł. Dzięki przejęciu roczne przychody producenta transformatorów mają wzrosnąć o 30-40 proc. (s.1,7)

"Spodziewam się, że III kw. może być najlepszy w historii naszej spółki pod względem osiągniętych wyników finansowych" - powiedział Marek Perendyk, prezes Centrum Klima, producenta systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Deficyt to priorytet gospodarczy nowego rządu - ocenia szef doradców premiera Michał Boni. Jego zdaniem rząd nie powinien rezygnować ze zbicia deficytu do 3 proc. PKB w 2012 r. "Sygnał, że Polska będzie starała się go osiągnąć, nawet w zmienionych, trudniejszych warunkach, przy nieograniczaniu rozwoju (...), jest ważny dla rynków" - powiedział. Dodał, że jeśli wzrost gospodarczy osłabnie, to zapewne trzeba będzie dokonać przeglądu narzędzi, by ten cel osiągnąć. (s.18)

d29lvdu

PGNiG chce oszczędzić na handlu z Gazpromem. Zamiast bezpośrednio importować gaz tylko z Rosji, sprowadzać go "wirtualnie" także z Niemiec - dowiedziała się "Gazeta". (s.22)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

To, czym nowy rząd musi zająć się natychmiast, to korekta założeń budżetu na przyszły rok. Najbardziej dyskusyjny jest zapisany w ustawie wzrost PKB, który według wiosennych ocen ma w 2012 roku wynieść 4 proc. (s.A4)

Szwedzka sieć Jula z artykułami dla domu i ogrodu wchodzi właśnie do Polski. W listopadzie w Jankach i CH Targówek otworzy dwa pierwsze sklepy. Już na wiosnę przyszłego roku sieć wejdzie na wrocławskie Bielany, a latem do Gdańska, Łodzi i Lublina. (s.A13)

d29lvdu

Po uruchomieniu przed wakacjami wartej 1 mld euro nowoczesnej linii PX/PTA teraz PKN Orlen szykuje się do wybudowania z partnerem z Korei lub Indii kolejnej instalacji w petrochemii. (s.A12)

Austriacki Erste Group miał mieć prawie 1 mld euro zysku po III kw., ale - jak poinformował zarząd - zanotuje 700 mln euro straty. (s.A13)

PULS BIZNESU

Janusz Palikot okazał się mistrzem w optymalizacji wydatków w kampanii wyborczej. Na jeden zdobyty głos wydał grosze. SLD kilkanaście złotych. (s.6)

d29lvdu

Zamet Industry i Polska Grupa Odlewnicza, które po wydzieleniu z grupy Famuru zadebiutowały w poniedziałek na GPW, z optymizmem patrzą w przyszłość. "Nasz portfel zamówień ma obecnie wartość 60-80 mln zł i jest czterokrotnie wyższy niż przed rokiem" - powiedział Wojciech Wrona, prezes Zametu, specjalizującego się w produkcji wielkogabarytowych maszyn dla sektora gas&oil i hutniczego. Spółka w przyszłym tygodniu zamierza podwyższyć prognozy tegorocznych wyników, które obecnie mówią o 162,2 mln zł sprzedaży i 12,5 mln zł zysku netto. Pozytywnie koniunkturę w branży ocenia też PGO. Ta spółka może sięgnąć po emisję akcji, jeśli pojawi się okazja do przejęcia. Na razie rozmowy o akwizycji nie sa jednak prowadzone. (s.10)

Firma PBG nie sprzedała Hydrobudowy, więc wraca do konsolidacji jej wyników. Dlatego podniesienie prognoz, które spółka ogłosiła w poniedziałek, jest tylko kwestią techniczną i neutralną dla rynku. Mimo to kurs poszedł w górę. (s.11)

Fundusze mieszane nie zachwycają wynikami. Zrównoważone i stabilnego wzrostu w skali 12 miesięcy były średnio 7,8 proc. pod kreską. Najgorszy przyniósł ponad 30 proc. straty. (s.29) (PAP)

morb/

d29lvdu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29lvdu
d29lvdu