Trwa ładowanie...
d1vpvr7

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 11 stycznia

...

Share
d1vpvr7

11.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 11 stycznia

RZECZPOSPOLITA

Za większość produktów płacimy mniej niż konsumenci w innych krajach w Europie. Mamy najtańszy drób, nabiał czy herbatę. To efekty bardzo ostrej konkurencji sieci handlowych oraz producentów. (s.B1)

d1vpvr7

Polacy kupili w 2010 r. 3,3 mln komputerów, pół miliona więcej niż rok wcześniej. Firmy zwiększyły zakupy technologii. Po chudym 2009 r. polska branża IT liczy na wzrost przychodów. (s.B2)

Portugalia może być kolejnym po Grecji i Irlandii krajem strefy euro, który prosi o pomoc. Możliwe, że nie ostatnim. Czy następna będzie Hiszpania? (s.B4)

Prezes koncernu Electricite de France Henri Proglio spotyka się dziś z zarządem poznańskiej Enei - wynika z nieoficjalnych informacji "Rz". (s.B6)

Szefowie PGNiG postanowili wykorzystać modę na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce i nie tylko pozyskać partnera do wspólnych prac, ale też przy okazji zdobyć udziały w nowych koncesjach za granicą. Jest to możliwe już w marcu. Zarząd spółki rozmawia o tego typu współpracy z firmami powiązanymi z koncernami Shell, British Gas i włoskim ENI. (s.B7)

d1vpvr7

Teaser, czyli dokument zapowiadający sprzedaż Polkomtela, został w piątek zaakceptowany i przygotowany do rozesłania do inwestorów - wynika z nieoficjalnych informacji "Rz". (s.B7)

Dziś mija termin, w którym chętni na państwowe akcje Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police mają uzupełnić oferty. O Puławy ubiega się spółka pracownicza Chemia-Puławy, a o Police - Puławy. Nie wiadomo, czy są inni. Według informacji "Rz", resort skarbu nie był zadowolony z ofert, szczególnie z propozycji cenowych. Te jednak nie będą poprawiane. W dodatku giełdowe kursy obu firm poszły ostatnio w górę, przez co propozycje inwestorów są jeszcze mniej atrakcyjne. (s.B7)

130 spółek weszło na europejskie giełdy w IV kw. 2010 r. Aż 40 przypada na Warszawę. (s.B9)

PARKIET

d1vpvr7

Wiele wskazuje, że obecny przetarg na sprzedaż akcji zakładów z Polic i Puław zostanie odwołany. (s.1,4)

Portfel zamówień Trakcji Polskiej opiewa obecnie na 2,5 mld zł. Większość przychodów grupa zainkasuje jednak dopiero w 2012 r. W tym roku wyniosą one zapewne tylko 800 mln zł. Na te wyniki większego wpływu nie będą mieć kontrakty, które spółka podpisze ewentualnie w kolejnych miesiącach. Powodem jest niewielka liczba i wartość przetargów ogłaszanych przez PKP PLK. (s.1,7)

Firma KUB-Gaz, której 70 proc. udziałów należy do Kulczyk Oil Ventures, potwierdziła występowanie gazu ziemnego w odwiercie o nazwie M-19, wykonanym kilka miesięcy temu na jednej z ukraińskich koncesji. Zasoby są na tyle duże, że rozpoczęto prace zmierzające do uzyskania niezbędnych zgód dotyczących budowy rurociągu, który umożliwi transport gazu do finalnych odbiorców. Regularne wydobycie ma rozpocząć się w drugim kwartale. Wyniesie ok. 0,056 m sześc. dziennie. (s.4)

KNF sprawdza, czy część akcjonariuszy Mispolu, tzw. grupa białostocka, nie naruszyła obowiązków informacyjnych. Chodzi o obowiązki związane z ewentualnym działaniem w porozumieniu. (s.7)

d1vpvr7

DZIENNIK

Koniec frankowego eldorado banków. Nowa ustawa ma ograniczyć spready. Raty kredytów walutowych będą niższe, bo będziemy je spłacać po kursie NBP, a nie ustalanym arbitralnie przez bank. (s.A1,A4)

Francuski EDF czeka kosztowny program modernizacji elektrowni atomowych. Dlatego gdyby udało się mu kupić Eneę, powinien zagwarantować, że nie wydrenuje polskiej spółki, ale w nią zainwestuje. (s.A11)

Operatorzy komórkowi, Polkomtel, PTK Centertel, PTC, P4 w poszukiwaniu nowych przychodów rozbudowują ofertę e-booków i e-gazet, sprzedają coraz więcej muzyki. Obecnie bowiem sprzedaż prostych usług telefonicznych nie gwarantuje już wzrostu zysków. (s.A12)

d1vpvr7

W 2011 roku największe zyski powinny przynieść fundusze inwestujące w akcje, szczególnie małych i średnich spółek. Ponadprzeciętne wyniki mogą dać też podmioty inwestujące w surowce. (s.A13)

PULS BIZNESU

Cypr i Luksemburg to najmodniejsze kierunki emigracji polskich przedsiębiorców. Na szczęście tylko papierowej. Biznesmeni coraz częściej rejestrują tam firmy w celu optymalizacji podatkowej. Idylla może się skończyć. Resort finansów przymierza się do renegocjowania umowy z Cyprem, która umożliwia polskim przedsiębiorcom płacenie niższych podatków. (s.4)

Szykują się zwolnienia grupowe w Santanderze. Redukcje obejmą przede wszystkim pracowników AIG Banku. Pierwsza fuzja Hiszpanów w Polsce wykosi 340 etatów. (s.6) (PAP)

morb/

d1vpvr7

Podziel się opinią

Share
d1vpvr7
d1vpvr7