Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 14 sierpnia

...

14.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 14 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

PKO BP Bankowy PTE przejmuje OFE Polsat. Towarzystwo PKO BP za ok. 60 mln zł umocni swoją pozycję na rynku. (s.B1)

Londyn lepszy niż Pekin. Wpływy z reklam i widownia były wyższe niż podczas igrzysk w Pekinie, mimo to finansowo TVP raczej znowu na nich nie zarobiła. (s.B2)

Susza w USA podbije ceny żywności na świecie. Już wywindowała ceny kukurydzy i soi, których notowania jeszcze pójdą w górę. Wody nie ma nawet dla producentów gazu łupkowego. (s.B3)

PARKIET

Fundusze emerytalne, które są największymi akcjonariuszami PEP, jeszcze nie podjęły decyzji, czy odpowiedzą na wezwanie Polenergii. (s.1,4)

Bomi szykuje emisję akcji dla menedżerów. Jej warunkiem jest m.in. zawarcie układu z wierzycielami. "Brakuje wymogu osiągnięcia przez spółkę rentowności - ocenia Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. (s.6)

Zarząd Wilbo będzie walczył o upadłość układową. "Rozważamy obecnie różne opcje. Również zmianę wniosku z upadłości likwidacyjnej na układową" - powiedział "Parkietowi" Konrad Wilandt, od sierpnia sprawujący funkcję prezesa Wilbo. (s.6)

PULS BIZNESU

PKO BP Bankowy PTE kupuje od Zygmunta Solorza-Żaka OFE Polsat - wynika z informacji "PB". "Zgodę na przeprowadzenie transakcji wydały w ubiegłym tygodniu walne zgromadzenia obu spółek. To był ostatni etap przygotowywania akwizycji" - powiedziała osoba zbliżona do transakcji. Technicznie transakcja dotyczy aktywów zarządzanych przez OFE Polsat, a nie spółki PTE Polsat. To pozostanie w rękach dotychczasowych właścicieli, a potem zostanie zlikwidowane. Prawdopodobnie stanie się to na przełomie I i II kw. 2013 roku. (s.4)

Megainwestycja Elektrimu z przeszkodami. Spółka twierdzi, że zabudowa Portu Praskiego stoi, bo miasto opóźnia plan zagospodarowania i budowę śluzy na Wiśle. (s.5)

Po latach bezskutecznych zabiegów o budowę gazociągu Bernau-Szczecin Aleksander Gudzowaty stracił cierpliwość i sprzedał udziały w gotowym projekcie. Nabywcą jest niemiecka spółka gazowa. (s.6)

Konrad Jaskóła został odwołany z funkcji szefa Polimeksu-Mostostalu, ale jeszcze nie rozstaje się ze spółką. W sobotę mówił "PB", że dostał propozycję objęcia z firmie funkcji doradcy i przez weekend ją rozważy. "Mam trzy miesiące wypowiedzenia i w tym czasie będę zarządowi doradzać" - powiedział. (s.9)

W piątek policja pochwaliła się, że aresztowała trzy osoby w związku z oszustwami na ponad 32 mln zł, na szkodę jednego z banków. "PB" ustalił, że poszkodowanym jest PKO BP, który sam wykrył nieprawidłowości. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Aż o 8 proc. spadła w II kw. rok do roku sprzedaż oleju napędowego. Pogłębił się tym samym trend obserwowany w pierwszych trzech miesiącach roku. To tym bardziej niepokojące, że wcześniej zużycie paliwa stale rosło. (s.A1,A10)

Różnica w cenie złota i platyny osiągnęła wartość najwyższą od 27 lat. Tradycyjnie duży rozstrzał między cenami obu metali szlachetnych wróży poważne kłopoty gospodarcze. (s.A8)

Osoby, które same wytworzą energię ze źródeł odnawialnych, a następnie zużyją ją na własne potrzeby, nie zapłacą podatki akcyzowego - proponuje Ministerstwo Gospodarki. (s.B1)

Komisja Europejska jesienią zaproponuje strategię uregulowania sektora shadow banking. (s.A9)

Wkrótce może dojść do poważnych roszad na polskim rynku paliw. W branży spekuluje się o możliwym wycofaniu się co najmniej jednej z grona największych sieci stacji benzynowych. Chodzi o fińskie Neste, ale także o takich gigantów, jak BP, Shell i Statoil. Choć żadna z firm nie potwierdza tych informacji, to wiadomo, że ostatnie półtora roku było dla nich ciężkie na polskim rynku. W 2011 r. marże na stacjach zmniejszyły się nawet o 50 proc., ale nie powstrzymało to odpływu klientów. (s.A10)

Boom w energetyce jest zagrożony, bo jednoczesna realizacja trzech dużych inwestycji wyczerpie możliwości krajowych biur projektowych. (s.A10)

PKO BP wyemitował euroobligacje na kwotę 400 mln franków. Termin wykupu to 3,5 roku. (s.A10)

Lotos zakończył pierwszy odwiert w poszukiwaniu surowców niekonwencjonalnych na Litwie. Wstępne rezultaty prac nie są optymistyczne - wynika z informacji opublikowanych przez szwedzką firmę Tethys Oil, mniejszościowego udziałowca w koncesji. Lotos nie chce komentować. (s.A12) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)