Trwa ładowanie...
dpg1tr4
dpg1tr4

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 19 lipca

...
Share
dpg1tr4

19.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 19 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Wartość towarów podrobionych w UE wyniosła w 2010 r. 11,1 mld euro. (s.B2)

dpg1tr4

Litwini liczą na współpracę z Polską, by poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Elektrownia atomowa w Visaginas, gazociąg i linia energetyczna łączące oba kraje zdominują rozmowy wiceministra spraw zagranicznych Litwy z Warszawie. Strona litewska liczy na zaangażowanie Polskiej Grupy Energetycznej. (s.B2)

Polski rząd zaczyna bronić prawa do poszukiwań łupków. Wiceminister skarbu uważa, że próby zablokowania poszukiwań i wydobycia gazu z łupków są sprzeczne z "długofalowym interesem UE w zakresie bezpieczeństwa energetycznego" Tak wynika z listu, który do eurodeputowanego Jacka Saryusza-Wolskiego przesłał wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski i do którego dotarła "Rz". (s.B3)

Inflacja do końca roku utrzyma się powyżej 4 proc. - oceniają ekonomiści w konkursie "Rz", "Parkietu" i NBP. (s.B6)

Premie za szybsze zbudowanie drogi. Rząd rozważa wprowadzenie wzorów umów na zlecane przez siebie prace i premii dla wykonawców. (s.B7)

dpg1tr4

PARKIET

Emperia i Eurocash znowu szukają porozumienia. Eurocash zaproponował Emperii powrót do pierwotnego modelu, zakładającego, że przejęcie nastąpi w zamian za 21,3 mln papierów serii K po 22,21 zł każdy i dopłaci ok. 453,7 mln zł. Z informacji "Parkietu" wynika, że prezes Emperii może nie zechcieć przyjąć propozycji Eurocashu. Prezes Eurocashu Luis Amaral podkreśla, że spółka jest przygotowana na oba scenariusze - częściową płatność akcjami nowej emisji lub wyłącznie gotówkowe rozliczenie transakcji, mając zapewniony kredyt na ponad 1 mld zł i zatwierdzony prospekt emisyjny. Prezes zapewnia, że transakcja dojdzie do skutku zaraz po uzyskaniu zgody od UOKiK. (s.3)

Jastrzębska Spółka Węglowa, która dwa tygodnie temu debiutowała na giełdzie, 20 lipca wejdzie w skład indeksu MSCI Poland (sporządza go amerykańska firma MSCI Barra) po nadzwyczajnej rewizji, która nastąpi po zamknięciu sesji 19 lipca. (s.6)

Jeszcze w tym miesiącu z ponad 5-proc. pakietem akcji Europejskiego Funduszu Hipotecznego ujawnić ma się akcjonariusz rodem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z wcześniejszych ustaleń "Parkietu" wynika, że jest to firma Al Habtoor. (s.8)

dpg1tr4

GAZETA WYBORCZA

"Solidarność" chce podwyżek. Minimalna płaca powinna rosnąć wraz ze wzrostem gospodarczym. (s.1)

Drożej nie będzie. Tanieją: kapusta, marchew, ogórki. Potanieją nabiał, pszenica, wieprzowina. (s.16)

PULS BIZNESU

dpg1tr4

Polacy nie dają wiary bankowej reklamie. Co trzeci badany uważa, że przekaz wprowadza w błąd - wynika z sondażu PBS DGA dla "PB". (s.1,4)

W branży rybnej wszyscy chcą przejmować. Szczególne powodzenie ma Contimax, na który ochotę maja i Graal, i Seko. (s.2)

MCI nie bierze pod uwagę scenariusza, w którym miałoby oddać pieniądze wygrane od skarbu państwa. Prokuratoria Generalna złożyła kasację w sprawie 46,5 mln zł za upadek JTT. (s.2)

MSP szuka kupców dla spółek odzieżowych. Najszybciej znajdzie ich wśród deweloperów. (s.6)

dpg1tr4

PERN ma zgodę na sojusz z Oiltanking. W Gdańsku powstanie terminal paliwowy. Projekt wart 800 mln zł budzi kontrowersje. Część ekspertów uważa, że problemy może mieć Lotos. (s.11)

Do końca roku 65 oddziałów usługi dla prestiżowych klientów i zwiększanie zysków - zapowiada Damian Milibrand, prezes Home Broker. (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Co trzecia nasza firma transportowa rezygnuje z kursów do Rosji zniechęcona brakiem zezwoleń na wjazd i małą liczbą zleceń. To efekt celowej rosyjskiej polityki mającej na celu wzmocnienie własnych przewoźników kosztem polskich eksporterów. (s.A3 )

dpg1tr4

Dopóki kredyty są spłacane, banki nie będą zmuszać klientów do tego, aby przedstawiali kolejne gwarancje - wynika z sondy "DGP". (s.A4)

Polskie firmy nie zarobią na zielonej energii. Prawie 2 mld zł przyznano na dofinansowanie ekologicznych inwestycji. Większość tej kwoty zgarną zagraniczne przedsiębiorstwa. (s. A4)

Polski rynek stali ma się nieźle - zużycie surowca wzrosło w tym roku o 14 proc. Koniunkturę nakręcają inwestycje w infrastrukturę, ale budownictwo wciąż stoi. (s.A12)

Wraca hossa na fundusze inwestujące w obligacje. (s.A13)

mak/

dpg1tr4

Podziel się opinią

Share
dpg1tr4
dpg1tr4