24.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 24 listopada.
RZECZPOSPOLITA
W kasie państwa widać dno. Minister finansów szuka pieniędzy, aby było z czego wypłacać zasiłki, alimenty i opłacać składki ZUS za bezrobotnych. Z całego kraju do ministra finansów płyną pisma z prośbą o dodatkowe pieniądze. Brakuje m.in. na świadczenia rodzinne i odprawy emerytalne. Tyle że tych pieniędzy nie ma. Wpływy z podatków są po październiku o prawie 2 mld zł niższe niż rok temu. Budżet trzeszczy w szwach. (s.A1,B4)
W 2010 r. kopalnie nie podniosą cen surowca. Mimo to elektrownie chcą podnieść ceny energii o kilkanaście procent. URE uważa, że są to zbyt wygórowane żądania. (s.B1)
Azerowie ostrzegają, że sprzedadzą swój gaz w Azji, jeśli Europa nie zacznie budować rurociągu Nabucco. (s.B3)
Biedronka skupi się na polskim rynku. Sieć odkłada giełdowy debiut oraz inwestycje na Ukrainie i w Rumunii, ale w przyszłym roku chce rozpocząć w Polsce nowy rodzaj działalności. "Zespół, który się tym zajmuje, powinien zakończyć prace na początku przyszłego roku. W tej chwili nie mam jeszcze informacji, którymi mógłbym się podzielić" - mówi Pedro Pereira da Silva, dyrektor generalny Jeronimo Martins Dystrybucja, właściciel sieci Biedronka. Na rynku pojawiają się spekulacje, że może chodzić o działalność hurtową, gdzie portugalska grupa ma już pewne doświadczenie. (s.B4)
Coca-Cola bardziej ekologiczna. Polska jest jednym z 12 krajów, w których koncern inwestuje w nowoczesne systemy elektrociepłownicze. Łącznie będą one kosztować ok. 225 mln euro. (s.B5)
Więcej złych kredytów. Najgorszy pod względem niespłącania należności bankowych będzie trzeci kwartał 2010 roku. Odsetek kredytów zagrożonych wyniesie maksymalnie 6,6 proc. w wariancie optymistycznym i 7,7 proc. w pesymistycznym - przewidują ekonomiści Invest Banku. (s.B12)
GAZETA WYBORCZA
Za pierwsze dziecko niewiele, ale za szóste - fortuna. Ministerstwo Pracy szykuje zmiany w wypłacie becikowego. Czy od tego urodzi się więcej dzieci? (s.1)
Aviva i ING chcą zakazać akwizytorom przepisywania klientów z jednego funduszu do drugiego. "Jesteśmy za zakazem akwizycji na rynku wtórnym" - mówi Beata Zduńczyk-Skup, rzecznik OFE ING. Wtóruje jej Paweł Pytel, prezes Avivy. - Transfery między OFE powinny być ograniczone - przekonuje. (s.26)
MSP chce, by Deutsche Borse poprawiło ofertę zakupu warszawskiej giełdy. Niemcom dano czas tylko do piątku. (s.27)
Enea zrobiła badania, czy na terenie elektrowni w Kozienicach mógłby powstać blok jądrowy. Kozienice to idealne miejsce - mówią w Enei. Potwierdza to jedna z osób odpowiedzialnych za wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce. - To jedna z najlepiej w tej chwili przebadanych lokalizacji. Dokładniejsze badania zrobiono tylko w Żarnowcu i Klempiczu, bo tam sprawdzano także strukturę geologiczną - mówi. (s.27)
PARKIET
GPW planuje uruchomić w 2011 r. rynek instrumentów pochodnych opartych na towarach. WGT chce je natomiast zaoferować już w połowie przyszłego roku. (s.1,4)
Piotr Majcherkiewicz, prezes Woli Info, twierdzi, że spółka rozmawia z potencjalnymi inwestorami i do końca roku może podpisaćlist intencyjny z jednym z nich. Partner miałby dokapitalizować firmę, której kondycja nie jest najlepsza. Prezes zapewnia, że Wola Info nie ma problemów z płynnością, choć musi posiłkować się kredytami. (s.1,8)
Instal Lublin blisko fuzji z DT-4. W grudniu akcjonariusze Instalu zadecydują o połączeniu z budowlaną firmą. Jest szansa na tzw. odwrotne przejęcie. (s.6)
"Obecnie trwa sezon w branży. Jesteśmy przyjemnie zaskoczeni wynikami sprzedaży. Jednak aby jednoznacznie stwierdzić, czy to już koniec kryzysu, czy tylko chwilowe odreagowanie, musimy poczekać do końca I kw. 2010 r." - poinformował Rafał Karcz, dyrektor ds. finansowych w Pfleiderer Grajewo, spółce zajmującej się produkcją płyt wiórowych. Zarząd podkreśla, że są wykorzystywane w 90 proc. (s.6)
PULS BIZNESU
Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin wkróce trafi na warszawską giełdę. Wcześniej kontrolowana przez upadły Elektrim firma kupi od Skarbu Państwa zaopatrujące ją kopalnie węgla brunatnego - Konin i Adamów. Taki scenariusz wydarzeń płynie z dwóch opublikowanych przez PAK projektów uchwał na walne zgromadzenie akcjonariuszy, zwołane na 15 grudnia. (s.4)
Sławomir Lachowski, jeden z bardziej znanych bankowców w kraju, został członkiem rady nadzorczej Meritum Banku. (s.4)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Kryzys nie zaszkodził franczyzie. Wręcz przeciwnie - w trudnych czasach sieci radzą sobie coraz lepiej. (s.C1)
Po okresie posuchy na rynku kredytów hipotecznych MultiBank i mBank chcą podwoić sprzedaż od początku 2010 r. - powiedział "DGP" Jarosław Mastalerz, członek zarządu BRE odpowiedzialny za działalność detaliczną. Kluczem do tego ma być obniżka marż dla kredytów w euro. (s.C1,C10)
Wbrew założeniom, Poczta Polska może nie poprawić wyniku finansowego i może zakończyć ten rok ze stratą wyższą niż 215 mln zł w 2008 r. (s.C3)
Za dwa lata więcej salonów pod marką Inglot ma działać za granicą niż w Polsce. Właściciel sieci chce rozbudować firmę bez zadłużania się w bankach. Inglot ma salony w 16 krajach i wchodzi na trzy nowe rynki. (s.C6) (PAP)
morb/