Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 26 listopada

...

26.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 26 listopada.

RZECZPOSPOLITA

W sklepie IPO zabraknie towaru. Popyt na akcje spółek wybierających się na GPW rośnie, ale w Komisji Nadzoru Finansowego jest ledwo 11 prospektów. Firmy znów zaspały. (s.B2)

Trwają prace nad powstaniem holdingu lotniczego, potwierdził szef MSP. Ministerstwo skarbu, w porozumieniu z Ministerstwem Transportu, pracuje nad koncepcją koncentracji firm transportu lotniczego. Jednym z rozważanych wariantów jest powołanie holdingu lotniczego - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa. (s.B4)

Simple, jeden z głównych krajowych producentów systemów klasy ERP, pozyskuje coraz więcej klientów w sektorze publicznym. Firma skupiła się, przygotowując stosowne rozwiązania, na służbie zdrowia i szkolnictwie wyższym. (s.B6)

Obraz polskiego górnictwa w czarnych barwach. Firmom z sektora górnictwa węgla kamiennego spadają przychody, stają się nierentowne, rośnie ich zadłużenie, wynika z raportu Ministerstwa Gospodarki. (s.B7)

Sfinks wychodzi na prostą. Naj­gor­sze fir­ma ma już za so­bą. Jej wy­ni­ki się po­pra­wia­ją. Wró­ci­ła do łask in­we­sto­rów i ana­li­ty­ków. Czy ich nie za­wie­dzie? (s.B12)

PARKIET

Sześć groszówek na czas hossy. Analitycy typują spółki groszowe, które mogą dać sowicie zarobić w przypadku kontynuacji hossy. Faworytem ekspertów jest Boryszew. (s.03)

Mocny wzrost metalowej częśći Boryszewa. Zdaniem prezesa sytuacja w segmencie metali kolorowych poprawia się, ale do poziomów sprzed spowolnienia wciąż daleko. (s.05)

Pozbud chce zwiększyć produkcję okien oraz podłóg. Kluczową inwestycję o wartości 39 mln zł rozpocznie na początku przyszłego roku. Nowe wyroby będą kierowane przede wszystkim na rynki zagraniczne. (s.06)

GAZETA WYBORCZA

Polscy przedsiębiorcy w ciemnych barwach widzą wstąpienie do strefy euro. Aż 48 proc. uważa, że nastąpi to dopiero w 2017 r., a 12 proc., iż nie zrobimy tego... nigdy. (s.1, 20)

Rezerwy gazu wielkie jak nigdy. Kończy się opóźniona o dwa lata rozbudowa największego w Polsce podziemnego magazynu gazu. Już tej zimy będziemy mieli rekordowo duże zapasy "błękitnego paliwa". (s.23)

PULS BIZNESU

Franczyzowe Biedronki lecą na wieś. Nie wszystkie sklepy Biedronki należą do Portugalczyków. Właścicielami 20 są już polscy franczyzobiorcy. (s.3)

Londyńska opera mydlana Exillonu. Są chętni do przejęcia wydobywczej spółki, główny akcjonariusz ma sądowe kłopoty, a kurs jest wysoko. "Sprzedaj" radzi Wood & Co. (s.5)

Ceramika wyjdzie na prostą. Najgorsze czasy producenci płytek mają już za sobą. Pomogą ożywienie wśród deweloperów i eksport. (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Łupki? Ekspresowo. Szybkie wprowadzenie prawa łupkowego, wdrożenie prawa wodnego i korekta ustawy śmieciowej to priorytety nowego ministra środowiska Macieja Grabowskiego. (s.A1, A3)

Agencje ochrony toczą ostrą walkę o zamówienia instytucji publicznych. Główny oręż to cena. Wygrywa ten, kto jest w stanie zaoferować jak najniższą stawkę. Najmniejsze firmy nie są w stanie wytrzymywać konkurencji. Rynek ochrony czeka konsolidacja. (s.A1, A8)

Mniej szarej strefy w paliwach. Wysokie marże na stacjach paliwowych oraz wejście w życie znowelizowanej ustawy o VAT spowodowały, że szara strefa w handlu paliwami zaczęła się kurczyć. (s.A1, A9)

Akcje spółek są przewartościowane. Zdaniem analityków wyceny wielu giełdowych firm oderwały się od fundamentów. Widać to na przykładzie spółek chemicznych czy niektórych banków. (s.A13)

(PAP)

kam/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)