Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 30 października

...

30.10.2012 | aktual.: 30.10.2012 08:08

30.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 30 października.

RZECZPOSPOLITA

Cypryjska prezydencja prawdopodobnie zaproponuje minimum 50 mld euro cięć do propozycji budżetu UE na lata 2014-2020. Cięcia mogą dotknąć wszystkich kategorii wydatków, a więc zarówno polityki rolnej, jak i polityki spójności oraz badań naukowych. Według nieoficjalnych informacji, jeśli propozycja się utrzyma, z polityki spójności zniknie 11 mld euro, w tym z polskiej puli - 5 mld euro. (s.B1)

Handen, spółka należąca do niemieckiego koncernu VNG, w 2012 roku sprzeda poniżej 100 mln m sześc. gazu. Na 2013 rok ma już zakontraktowane ponad dużo ponad tę kwotę. Wzrost sprzedaży jest wynikiem pozyskiwania nowych klientów przemysłowych, którzy szukają alternatywy dla dostaw PGNiG. (s.B5)

PARKIET

Wśród spółek z niskim wskaźnikiem ceny akcji w stosunku do wartości księgowej, które mogą mile zaskoczyć inwestorów, analitycy i maklerzy wskazują m.in. Amikę, Mirbud, Farmacol, Agorę, czy Vistulę. (s.02)

W poniedziałek Wiesław Różacki zrezygnował z funkcji prezesa PBG. Dzień wcześniej decyzję o jego odwołaniu podjęła też rada nadzorcza formy. Rafako natomiast odwołała w poniedziałek Różackiego z funkcji szefa spółki. Rynek krytycznie ocenił zmiany z zarządach dwóch giełdowych spółek. Analitycy oceniają, że doprowadzą one do likwidacji PBG. (s.04)

Jeśli BP sprzeda Rosjanom swoją sieć stacji paliw w Polsce, konkurencja na rynku zaostrzy się. Zarządzający obawiają się, że połączenie rosyjskiego Rosnieftu i joint venture TNK-BP może zagrozić interesom polskich koncernów. (s.06)

GAZETA WYBORCZA

Polska chce przekonać pozostałe kraje UE, by niezależnie od przebiegu wyborów na Ukrainie szybko wdrożyć w życie handlową część umowy stowarzyszeniowej z Kijowem, dotyczącą stworzenia pogłębionej strefy wolnego handlu (DCFTA). (s.16)

PULS BIZNESU

Wystartował konkurs na prezesa Enei. Wśród osób, które potencjalnie mogłyby zająć miejsce Macieja Owczarka wymienia się między innymi Michała Jarczyńskiego, prezesa Arctic Paper a od niedawna także członka rady nadzorczej Enei. (s.3)

BGK weryfikuje strategię, żeby skupić się na najważniejszych zadaniach. W najbliższych latach priorytetami będą dwa programy: współpraca z inwestycyjną spółką celową oraz program portfelowych gwarancji kredytowych dla małych i średnich form. W inwestycjach finansowych BGK będzie pełnił funkcję podobną do EBOiR. (s.4)

NFI Empik Media & Fashion liczy, że wkrótce Smyk.com pod względem przychodów dogoni Empik.com. Sprawa przejęcia internetowej księgarni Merlin przez Empik nadal nie jest zamknięta. Merlin znów szuka inwestora, tymczasem SOKiK analizuje sprawę, w której Empik zaskarżył wydany wcześniej przez UOKiK zakaz połączenia obu podmiotów. (s.9)

TFI w 2012 roku zarobiły najwięcej w regionie Azji, Pacyfiku, Turcji i Grecji. Najwyższą nominalną stopę zwrotu od początku roku , spośród wszystkich funduszy dostępnych na polskim rynku, osiągnął HSBC GIF Turkey Equity wyceniany w euro, który zarobił 52,3 proc. (s.20,21)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rząd sprzedaje udziały w firmach związanych z dużymi koncernami. Na sprzedaż są przeznaczone sieci hoteli, uzdrowisk i salonów spa należące do PGNiG oraz KGHM. Pod młotek pójdą Zakłady Przemysłu Jedwabniczego Dolwis, w którym PGNiG ma mniejszościowe udziały. Do tego m.in. fabryka platerów Hefra (grupa KGHM), a także firmy ochroniarskie i transportowe związane z Orlenem i Lotosem - dowiedział się DGP.

W ramach procesu porządkowania przez Skarb Państwa podległych mu spółek, część krajowych koncernów może pozbyć się też firm transportowych. Resort nie wyklucza, że na sprzedaż trafią Lotos Kolej, Pol-Miedź Trans czy Orlen Kol-Trans. (s.B3, A8)

(PAP)

mto/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)