Trwa ładowanie...
d1sgl43
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, czwartek 24 listopada, 20.00

...

Share
d1sgl43

24.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Inflacja uporczywie utrzymuje się na podwyższonym poziomie i ma charakter kosztowy, ale trzeba z nią walczyć niezależnie od przyczyn - uważa Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem podwyżka akcyzy na olej napędowy i biokomponenty podniesie wskaźnik CPI od początku przyszłego roku.

d1sgl43

Sprzedawcy energii elektrycznej w odpowiedzi na wezwanie URE skorygowali swoje wnioski taryfowe i zmniejszyli oczekiwania co do wzrostu cen dla gospodarstw domowych w 2012 roku do 7-10 proc. z 8-17 proc. wcześniej - poinformowała PAP Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE. Dodała, że pomimo korekty wniosków regulator wezwał w czwartek przedsiębiorstwa sprzedające energię do kolejnej.

Zdaniem wiceprezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Marka Łyżwy, nie należy obawiać się spadku wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych lokowanych w Polsce w 2012 roku. Jego zdaniem napływ BIZ nie będzie gorszy niż w roku bieżącym.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w III kw. 2011 r. o 2,5 proc. rdr, bez uwzględniania czynników sezonowych, po wzroście w II kw. o 3,0 proc. - poinformował w czwartek w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w końcowym wyliczeniu.

d1sgl43

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w III kw. 2011 r. o 0,5 proc. kdk, po wzroście w II kw. o 0,1 proc. - poinformowało w czwartek Biuro Krajowej Statystyki w Londynie w drugim wyliczeniu.

BUDŻET

Francja i Niemcy przedstawią w najbliższych dniach wspólną propozycję modyfikacji europejskich traktatów, mającą na celu zwiększenie efektywności gospodarczego zarządzania strefą euro - poinformował dziennikarzy francuski prezydent Nicolas Sarkozy, po zakończeniu spotkania z premierem Włoch Mario Montim oraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

DŁUG

d1sgl43

Środowy przetarg obligacji emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego dla Krajowego Funduszu Drogowego był ostatnim w tym roku. Następny odbędzie się najprawdopodobniej na przełomie I i II kwartału 2012 roku - poinformował PAP dyrektor BGK Mariusz Grab. Podtrzymał wcześniejsze zapewnienia banku, że podaż obligacji infrastrukturalnych w przyszłym roku będzie znacząco niższa niż plan na 2011 rok.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel utrzymuje, że obecnie nie ma właściwych warunków do emisji euroobligacji - usłyszeli od niej dziennikarze po zakończeniu spotkania z premierem Włoch Mario Montim oraz prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym w Strasburgu.

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel zdementowała w czwartek w Strasburgu informacje prasy, jakoby rząd w Berlinie mógłby złagodzić swój sprzeciw wobec euroobligacji w zamian z ustępstwa pozostałych państw w sprawie zmiany w traktacie UE.

Grecki premier Lukas Papademos powiedział w czwartek na posiedzeniu rządu, że UE i MFW pozytywnie odniosły się do listu przywódcy partii koalicyjnej Antonisa Samarasa o poparciu reform. List może przybliżyć Grecję do wypłaty wstrzymywanej dotąd pomocy.

d1sgl43

Rząd premiera Japonii Yoshihiko Nody nie poczynił postępów w rozwiązaniu problemów związanych z deficytem - ocenia agencja ratingowa Standard & Poor's.

WSKAŹNIKI

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, niespodziewanie wzrósł w listopadzie 2011 r. do 106,6 pkt ze 106,4 pkt w poprzednim miesiącu - podała firma Ifo w czwartek w komunikacie.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w listopadzie 2011 roku w stosunku do ostatniego październikowego pomiaru do 28,3 pkt. z 33,5 pkt. Spadek wynikał z pogorszenia się oczekiwań dotyczących koniunktury - poinformował w czwartek Związek Banków Polskich oraz Pentor.

d1sgl43

Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2011 roku wyniesie 4,49 proc. rdr - poinformował Pentor w komunikacie.

W tygodniu od 14 listopada do 20 listopada FootFall Index Polska spadł o 7,3 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i wzrósł o 3,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,87 proc. i wyniósł 2.164,88 pkt.

d1sgl43

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,54 proc. i wyniósł 5.428,11 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,24 proc., do 5.127,57 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,01 proc. i wyniósł 2.822,25 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu sesji spadł o 0,03 proc. i wyniósł 16.973,50 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,80 proc. i wyniósł 8.165,18 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,1 proc. i wyniósł 2.397,55 pkt.

SPÓŁKI

Spółka Work Service, zajmująca się rekrutacją i doradztwem personalnym, planuje pozyskać z emisji nowych akcji ok. 107,85 mln zł netto. Środki te spółka zamierza przeznaczyć m.in. na zakup udziałów w spółce IT Kontrakt i spłatę finansowania pomostowego przeznaczonego na wcześniejsze inwestycje. Zarząd Work Service zamierza rekomendować wypłatę dywidendy z zysku za lata 2011-2013 - wynika z prospektu emisyjnego spółki.

KGHM Polska Miedź ocenia, że mimo zawirowań na rynku metali jest duże prawdopodobieństwo, iż - tak jak wcześniej zapowiadała spółka - podwyższy prognozy na 2011 rok na początku grudnia, jeśli utrzymają się obecne warunki makroekonomiczne - wynika ze słów prezesa KGHM, Herberta Wirtha.

e-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa, spółka specjalizująca się w windykacji i obrocie wierzytelnościami, prognozuje, że w 2012 roku jej zysk brutto wyniesie 5 mln zł, a w 2013 roku 6 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Bipromet podpisał ze spółką SC Termaexim Romania, swoim podwykonawcą, umowę o wartości netto ponad 1,4 mln euro, czyli ok. 6,3 mln zł - podał Bipromet w komunikacie.

Industrial Milk Company, ukraińska spółka z sektora rolniczego notowana na warszawskiej giełdzie, chce w przyszłym roku przeznaczyć na inwestycje 72 mln USD. Większość środków ma pochodzić z emisji obligacji o wartości ok. 150 mln PLN. Emisja ma mieć miejsce na rynku polskim i będzie skierowana do inwestorów instytucjonalnych - krajowych i zagranicznych.

Industrial Milk Company, ukraińska spółka z sektora rolniczego notowana na warszawskiej giełdzie, zmieniła założenia swojej strategii do końca 2016 r. i oczekuje, że do tego czasu jej bank ziemi wzrośnie do 283 tys. ha z 57,2 tys. ha obecnie. Pojemność magazynowa dla zbóż ma wówczas wynieść 627 tys. ton, a dla ziemniaków 120 tys. ton.

Industrial Milk Company, ukraińska spółka z sektora rolniczego notowana na warszawskiej giełdzie, oczekuje, że w IV kwartale br. zostaną utrzymane wysokie dynamiki wzrostu wyników obserwowane od początku roku. Po 9 miesiącach 2011 r. zysk netto IMC wzrósł rdr o 57 proc., a EBITDA o 62 proc. Wyniki finansowe spółki w 2011 mają być "zdecydowanie lepsze" niż w 2010.

Herkules (dawny Gastel Żurawie) 15 grudnia rozpocznie program skupu akcji własnych - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Herkules (dawny Gastel Żurawie) podniósł prognozę jednostkowych przychodów ze sprzedaży w 2011 roku do 115 mln zł - podała spółka w czwartkowym komunikacie.

W dniach 14-20 listopada tego roku największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji telewizyjnych zanotował ponownie TVN. Udział ten wyniósł niemal 20,8 proc., co oznacza ok. 82,1 mln zł. Na drugim miejscu znalazł się Polsat z udziałem na poziomie bliskim 15,4 proc., czyli wpływami rzędu 60,9 mln zł - wynika z danych AGB Nielsen Polska.

Notowana na rynku NewConnect spółka CSY planuje pozyskanie zagranicznego inwestora, grupy Azimuth z Francji. W zamian za akcje nowej emisji CSY, Azimuth przekaże spółce 100 proc. udziałów we francuskiej spółce Mecanique Deville, zajmującej się produkcją części mechanicznych - wynika z projektów uchwał na WZA spółki zwołane na 19 grudnia oraz informacji uzyskanych przez PAP od Powszechnego Towarzystwa Inwestycyjnego, głównego akcjonariusza CSY.

Kulczyk Oil Ventures (KOV) został poinformowany przez syryjską General Petroleum Corporation o przedłużeniu pierwszego okresu poszukiwawczego o 11 miesięcy - od 28 listopada 2011 r. do 27 października 2012 r. - podał KOV w komunikacie.

Konsorcjum Alstom Power, Alstom Power Systems i PBG, konsorcjum Budimex-Hitachi Power Europe, a także Doosan Power Systems Ltd złożyły oferty wstępne w przetargu na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów - poinformowało PAP biuro prasowe PGE.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Grupy Nokaut, działającej na rynku e-commerce w związku z ofertą publiczną akcji serii A i C oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii A, B, C oraz PDA serii C.

Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva BZ WBK zwiększyło zaangażowanie w Farmacolu do 5,01 proc. głosów na WZA - poinformowała w komunikacie spółka.

Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva BZ WBK zmniejszył zaangażowanie w LPP do 4,97 proc. głosów na WZA spółki - poinformowało LPP w komunikacie.

Spółka windykacyjna Kruk kupiła w Rumunii portfel wierzytelności o wartości nominalnej ok. 221,3 mln zł. Cena zakupu pakietu wyniosła ok. 24,9 mln zł - podała spółka w komunikacie.

ZWG, producent wyrobów gumowych i gumowo-metalowych, zadebiutuje na rynku NewConnect w poniedziałek, 28 listopada - podała GPW w czwartkowym komunikacie.

Jeden z bloków energetycznych w Elektrowni Kozienice, o mocy 560 MW, zostanie od piątku wyłączony na miesiąc z powodu remontu - wynika z informacji umieszczonych na stronie PSE Operator.

WALUTY

Inwestorzy na rynku walutowym obawiają się kolejnej interwencji NBP, jednak nie na tyle, by złoty się umacniał - oceniają dilerzy. Ich zdaniem na rynku długu możliwe są dalsze wzrosty rentowności.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3486, a kurs złotego do euro na 4,4855 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3373 USD i 103,07 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Polska obecnie nie może myśleć o wejściu do strefy euro w jej obecnym kształcie, może to zrobić wtedy, kiedy będzie to bezpieczne dla polskiej gospodarki - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

BANKI

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ocenia, że zdecydowana większość banków po analizie swojej struktury ryzyka aktywów i pasywów oraz ryzyka wsparcia płynącego ze strony inwestora strategicznego zdecyduje się na niewypłacanie dywidendy z zysku za 2011 rok - poinformował PAP Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ocenia, że repolonizacja banków może być sposobem na zmniejszenie ryzyka w sektorze, które dzisiaj transferowane jest z rynków międzynarodowych - poinformował PAP Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego będzie dążył, by giełdowe banki nawet po zmianie ich inwestora strategicznego pozostały na parkiecie, a poziom akcji w wolnym obrocie był większy niż obecnie - poinformował PAP Wojciech Kwaśniak zastępca przewodniczącego KNF.

Banki finansujące swoją działalność z lokat antypodatkowych, szczególnie te, które mają znacząca koncentrację tego typu lokat narażone są na gwałtowny odpływ środków czy gwałtowny wzrost kosztów finansowania po planowanych zmianach prawnych - ocenia Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.

KE pozwała w czwartek Polskę i Włochy do Trybunału UE za niepełne wdrożenie dyrektywy ws. wymogów kapitałowych i polityki wynagrodzeń w bankach. KE zwróciła się o nałożenie kar na oba państwa, w przypadku Polski - 37 tys. euro za każdy dzień zwłoki od wyroku.

Wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych w III kwartale spadła o 4,6 proc. wobec II kwartału i wyniosła 12,8 mld zł - wynika z kwartalnego raportu AMRON i Związku Banków Polskich. Ogólna kwota zadłużenia po III kwartale 2011 wzrosła o 8,4 proc. wobec II kw. i wynosi 307,2 mld zł. Z badania wynika, że utrzymuje się trend wzrostowy udziału kredytów w złotych.

Związek Banków Polskich szacuje, że w 2012 roku banki udzielą kredytów hipotecznych za 35-40 mld zł - poinformował PAP Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych w październiku spadła o 596,2 mln zł w porównaniu z wrześniem - podał NBP.

OPINIA

Po ostatniej wyprzedaży na GPW w ciągu najbliższych 2-3 dni spodziewana jest korekta wzrostowa, której zasięg w sprzyjających okolicznościach może wynieść nawet 100 pkt. na WIG-u 20. Docelowo to jednak nie jest koniec spadków, a kumulacja złych informacji może sprowadzić WIG 20 nawet poniżej poziomu 2.000 pkt. Kluczowe dla rozwoju sytuacji na giełdach będą informacje z europejskiego rynku długu.

W 2012 roku - na skutek trudności w dostępie do finansowania w walucie obcej, ale przy bardzo dobrej kapitalizacji polskiego sektora bankowego - dominował będzie model samowystarczalności polskich banków - uważa Wiesław Thor, wiceprezes BRE Banku.

Scenariusz bazowy banku Nomura zakłada, że RPP nie zmieni stóp procentowych w tym i przyszłym roku, a w 2013 r. je obniży - wynika z raportu banku. Ekonomiści banku wskazują, że słabszy złoty może sprawić, że inflacja w I połowie 2012 r. będzie powyżej 4,0 proc., co mogłoby skłonić RPP do podniesienia stóp. Z kolei jeśli CPI będzie szybciej schodziła do celu, możliwe są obniżki stóp już w II połowie 2012 r.

Wartość zakupów świątecznych w tym roku będzie wyższa niż w 2010 r., a dobra koniunktura w handlu detalicznym będzie kontynuowana w przyszłym roku, który będzie kolejnym rokiem istotnego wzrostu wskaźnika sprzedaży detalicznej - ocenił dla PAP Andrzej Faliński, dyrektor generalny POHiD.

Liczba i wartość transakcji fuzji i przejęć na polskim rynku w 2012 r. może być utrzymana na poziomie z 2011 r. - uważają specjaliści z Obszaru Rynku Kapitałowych BZ WBK.

SONDAŻE

Poparcie dla PO wynosi 34 proc., a dla PiS 24 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej".

TOWARY

W latach 2030-2035 Polska może zwiększyć wydobycie gazu do ponad 100 mld m sześc. rocznie; ocena ta wynika z optymistycznych, ale realistycznych szacunków krajowych zasobów gazu łupkowego - poinformował w czwartek Adam Czyżewski z PKN Orlen.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną w reakcji na spadające zapasy w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 0,50 USD do 96,67 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 108,01-108,05 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie odbijają się z najniższych poziomów od 5 tygodni - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.340,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7295,50 USD/t. (PAP)

amp/ jtt/

d1sgl43

Podziel się opinią

Share
d1sgl43
d1sgl43