Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 20 lutego, 20.30

GIEŁDA


- Na zamknięciu w piątek w USA Dow Jones Industrial spadł o 1,34
proc. do 7.366,23 pkt, Nasdaq Comp. zniżkował o 0,11 proc. do
1.441,23 pkt. S&P...

GIEŁDA

- Na zamknięciu w piątek w USA Dow Jones Industrial spadł o 1,34 proc. do 7.366,23 pkt, Nasdaq Comp. zniżkował o 0,11 proc. do 1.441,23 pkt. S&P 500 spadł o 1,14 proc. do 770,05 pkt.

- Ostatnia sesja w tym tygodniu w USA przyniosła spadki, chociaż w drugiej części dnia pojawiły się próby wyciągnięcia indeksów na plusy. Rynek przyjął z zadowoleniem słowa z Białego Domu, które uspokoiły obawy, że rząd będzie chciał znacjonalizować banki.

SPÓŁKI

- Monnari złożyło do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki zależnej Molton - podała spółka w komunikacie.

- Zelmer zawarł z BRE Bankiem porozumienie w sprawie restrukturyzacji portfela opcji walutowych o wartości 30 mln euro - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

- Koncern Fiat sfinalizował w piątek porozumienie w sprawie nowego kredytu w wysokości 1 miliarda euro - poinformowano w Turynie. Jednocześnie kierownictwo firmy podjęło decyzję o wznowieniu produkcji aut po przerwie spowodowanej przez poważny kryzys w całej branży motoryzacyjnej.

KRYZYS

- Światowy system finansowy uległ skutecznej dezintegracji i na razie nie ma perspektyw na bliski koniec kryzysu - powiedział w piątek na Uniwersytecie Columbii w Nowym Jorku znany amerykański finansista George Soros.

- Prezydent USA Barack Obama przedstawił w sobotnim cotygodniowym wystąpieniu radiowo-internetowym program działań, jakie podejmie w najbliższym czasie administracja by uzdrowić sytuację gospodarczą kraju.

- Prezydent Barack Obama chce do końca swej kadencji zmniejszyć deficyt budżetowy o połowę, redukując koszty okupacji Iraku, podnosząc podatki dla najbogatszych Amerykanów i usprawniając administrację rządową - powiedział w sobotę anonimowy przedstawiciel administracji.

- W czasie sobotnich rozmów sekretarz stanu USA Hillary Clinton w Pekinie Stany Zjednoczone i Chiny zobowiązały się do współpracy w walce z kryzysem gospodarczym i zmianami klimatycznymi.

- Około 100 tys. ludzi protestowało w sobotę w centrum Dublina przeciwko polityce gospodarczej rządu, a zwłaszcza cięciom budżetowym.

- Serbia zamierza zwrócić się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o dodatkową pomoc w wysokości 2 miliardów dolarów - podała w sobotę agencja Tanjug, powołując się na doradcę szefa rządu.

- Przyznając, iż bogaty w ropę naftową Kuwejt ucierpiał już z powodu światowego kryzysu finansowego, miejscowy bank centralny zaapelował w niedzielę do rządu o podjęcie natychmiastowych działań antykryzysowych.

- Nie ma co liczyć na liberalizację systemu gospodarczego na Białorusi. Zamiast konsekwentnych reform należy spodziewać się działań pozorowanych, mających zapewnić kredyty - powiedział PAP Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

- Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown zaapelował w wywiadzie prasowym do banków, by prowadziły "mądrą i ostrożną" politykę kredytową. Podkreślił, iż banki - według niego - powinny widzieć swoją rolę w gospodarce jako służebną, a nie dominującą.

- Uczestnicy niedzielnego szczytu europejskich państw G20 w Berlinie potwierdzili swoje poparcie dla wprowadzenia "odpowiedniego nadzoru" nad wszystkimi rynkami finansowymi, ich uczestnikami oraz produktami.

- Uczestnicy berlińskiego szczytu europejskich krajów G20 poparli w niedzielę niemiecką propozycję opracowania międzynarodowej "karty zrównoważonego gospodarowania" - poinformowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Przywódcy europejskich państw G20 uzgodnili w Berlinie wspólne stanowisko na poświęcony walce z kryzysem finansowym szczyt, który odbędzie się 2 kwietnia w Londynie - poinformowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział w sobotę w Namestonie na Słowacji, że w najbliższych dniach szczegółowo wypowie się w kwestiach gospodarczych, w tym na temat drogi do przyjęcia euro.

- Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział w sobotę w TVN24, że pomoc rządu dla bezrobotnych przy spłacie kredytów hipotecznych może być bezzwrotna. Jak zastrzegł, ostateczny kształt projektu będzie znany w ciągu kilku dni.

- Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski poinformował w niedzielę, że służby specjalne prowadzą postępowanie w sprawie tzw. opcji walutowych. Dodał, że Prokuratoria Generalna przygotowuje materiały, aby przedsiębiorcy mogli występować z pozwami przeciwko bankom.

- Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że dochody z podatków nie są zagrożone. Resort nie prowadzi prac, które zmierzałyby w kierunku zwiększania obciążeń podatkowych - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

PALIWA

- Grupa Lotos szuka partnera, który pomoże jej w zagospodarowaniu złóż gazu na Morzu Bałtyckim należących do firmy zależnej, Petrobaltic. Z informacji "Parkietu" wynika, że chodzi o złoża B4 i B6, które są zlokalizowane w odległości odpowiednio 104 km i 75 km na północ od Łeby.

- Niedzielne dzienniki teherańskie informują o osiągnięciu przez Iran porozumienia z Turcją w sprawie stworzenia wspólnego przedsiębiorstwa, które zajmowałoby się dostawami gazu do Europy. (PAP)

dan/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)