Trwa ładowanie...
dehl4ox

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 3 września, 17.30

...

dehl4ox
dehl4ox

03.09. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Szacunkowy napływ BIZ po lipcu wzrósł do 6,2-6,3 mld euro - poinformował prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

dehl4ox

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w lipcu 2010 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,1 proc., podczas gdy w czerwcu wzrosła o 0,2 proc. po korekcie - podał w piątek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Islandii spadł w II kwartale 2010 r. o 8,4 proc. rdr, po spadku w I kwartale o 6,3 proc. - poinformowało w piątek w komunikacie biuro statystyczne w Reykjaviku.

Produkcja przemysłowa na Łotwie wzrosła w lipcu 2010 r. o 18,0 proc. rdr, po uwzględnieniu dni roboczych, po wzroście w czerwcu o 13,8 proc. - poinformował w piątek w komunikacie centralny urząd statystyczny w Rydze.

Gospodarka Grecji skurczy się w 2010 r. "łagodniej" niż to wstępnie prognozowano i jest na dobrej drodze do uniknięcia restrukturyzacji zadłużenia - ocenia minister finansów Grecji George Papaconstantinou.

dehl4ox

Niemiecka gospodarka, największa w Europie, może w 2010 r. wzrosnąć o rekordowe 3,6 proc. - wynika z prognoz banku KfW, opublikowanych w piątek.

Stopa bezrobocia w USA w sierpniu wyniosła 9,6 proc., wobec 9,5 proc. w lipcu - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

BANKI CENTRALNE

Zysk NBP w tym roku może wynieść 1,8 mld zł - napisał dziennik Gazeta Prawna powołując się na wypowiedź jednego z członków zarządu NBP Zdzisława Sokala.

dehl4ox

BUDŻET

Od połowy stycznia do 3 września Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 16.555,3 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

PODATKI

Od 2011 roku akcyza na wyroby tytoniowe będzie rosła o 4 proc. rocznie, tak aby osiągnąć unijne minimum podatkowe w 2018 roku - poinformował wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Dodał także, że w latach 2011-2013 Ministerstwo Finansów nie planuje waloryzacji progów podatkowych PIT.

dehl4ox

DŁUG

MF oddłuży się w bonach na 1,7-2,7 mld zł, a z budżetu z tytułu wykupu SPW oraz transferów do OFE przekaże 8 mld zł - wynika z dokumentu MF.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 138,76 punktów bazowych.

RYNKI FINANSOWE

Delegacja eurodeputowanych, belgijska prezydencja UE i Komisja Europejska porozumiały się w czwartek co do szczegółów nowego unijnego nadzoru finansowego. Porozumienie ma sprawić, że system ruszy od początku przyszłego roku.

dehl4ox

WSKAŹNIKI

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 2010 r. 55,9 pkt wobec 55,8 pkt w lipcu - podały w piątek źródła rynkowe w końcowych wyliczeniach.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 2010 r. 56,2 pkt wobec 56,7 pkt w lipcu - podano końcowe wyliczenia na stronach internetowych w piątek.

dehl4ox

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 2010 roku 57,2 pkt wobec 56,5 pkt na koniec lipca - podano w piątek w końcowych wyliczeniach.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA spadł w sierpniu i wyniósł 51,5 pkt - podał w piątek Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,63 proc. i wyniósł 2476,19 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 0,06 proc. do 22.871,9 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,57 proc. i wyniósł 9.114,13 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,1 proc. i wyniósł 2.655,39 pkt.

SPÓŁKI

Asseco Poland podpisało z Emblaze Ltd. umowę kupna 49,2 proc. akcji, dających 50,7 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki Formula Systems notowanej na Nasdaq. Dodatkowo Asseco może dokupić od osoby fizycznej w ramach opcji sprzedaży 1,0 proc. akcji tej spółki, stanowiących 1,03 proc. głosów - poinformowało Asseco w komunikacie.

Asseco Poland planuje sfinansować akwizycję Formula Systems środkami własnymi, kredytem i akcjami własnymi - poinformował na konferencji Adam Góral, prezes Asseco.

Asseco Poland, mimo dużej akwizycji i budowy nowej siedziby, planuje kontynuować dotychczasową politykę dywidendową. Wyniki grupy w tym roku mogą być lepsze od oczekiwań rynku - poinformował na konferencji Adam Góral, prezes Asseco.

Giełda Papierów Wartościowych planuje w poniedziałek 6 września złożyć prospekt do Komisji Nadzoru Finansowego. Prawdopodobny termin debiutu to 9 listopada - poinformował PAP w wywiadzie Aleksander Grad, minister skarbu państwa.

Rank Progress, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, sprzedał Leroy Merlin Inwestycje część galerii handlowej w Kłodzku, kwota transakcji wyniosła prawie 38 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Erbud podpisał umowę na prace budowlane o wartości 49,2 mln zł netto - podała spółka w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa może w 2011 roku sprzedać część akcji PKO BP i PZU z zaplanowanego do 2013 roku obniżenia zaangażowania SP do poziomu 25 proc. plus - poinformował PAP w wywiadzie minister skarbu Aleksander Grad.

Ministerstwo Skarbu Państwa, które dopuściło Polską Grupę Energetyczną i Energeticky a Prumyslovy Holding do negocjacji w sprawie sprzedaży 82,9 proc. akcji Energi, planuje w połowie września wybrać jedną z ofert - poinformował PAP Aleksander Grad, minister skarbu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Instytutem Nafty i Gazu umowę o dofinansowaniu unijnym kwotą 894,6 mln zł rozbudowy podziemnego magazynu gazu Wierzchowice - poinformowała spółka w komunikacie.

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w lipcu 2010 roku 327.945 sztuk i było o 5,8 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Ceramika Nowa Gala spodziewa się dobrego trzeciego kwartału. Potwierdzają to wyniki kolejnych miesięcy. Jak oceniają przedstawiciele spółki, cały 2010 rok będzie lepszy od ubiegłego. Wkrótce powinny też zakończyć się negocjacje z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w sprawie inwestycji w zakład produkcyjny w Mołdawii.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Cersanitu sporządzony w związku z ofertą publiczną 72.128.020 akcji spółki - podał KNF w komunikacie prasowym.

Zarząd Zakładów Chemicznych Police zwoła WZA w celu głosowania uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki, ponieważ bilans Polic wykazał stratę, która przekroczyła sumę kapitałów zapasowego, rezerwowego oraz jedną trzecią kapitału zakładowego - poinformowała spółka w komuniakcie.

SoftM, niemiecka spółka zależna Comarchu, powinna w IV kwartale pozytywnie wpłynąć na wyniki grupy. W całym 2010 roku Grupa Comarch spodziewa się osiągnąć lepsze wyniki niż w 2009 roku - poinformował na piątkowej konferencji Konrad Tarański, wiceprezes i dyrektor finansowy Comarchu.

Budowa zakładu owoców miękkich przez BioConcept-Gardenia, spółkę Bakallandu, rozpocznie się wiosną przyszłego roku i potrwa około roku. Wartość inwestycji wynosi ok. 20 mln zł. W ciągu trzech lat udział w sprzedaży grupy owoców miękkich ma wzrosnąć do 20 proc. z 5-7 proc. obecnie - ocenia prezes Bakallandu Marian Owerko.

BRE Wealth Management zwiększył zaangażowanie w EM Lab do 6,23 proc. akcji i głosów na WZA - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Fitch podniósł perspektywę dla PKN Orlen do stabilnej z negatywnej i podtrzymał rating "BB+" - poinformowała agencja w piątkowym komunikacie.

Grupa ADV, działająca w obszarze komunikacji cyfrowej oraz innowacyjnych technologii, chce w IV kwartale 2010 roku lub I kwartale 2011 roku przejść z rynku NewConnect na GPW - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

WALUTY

Dobre dane z rynku pracy w USA wpłynęły na lekkie umocnienie złotego w piątek. Nastroje światowe sprzyjają obecnie polskiej walucie. W przyszłym tygodniu możliwy jest test silnego wsparcia dla euro-złotego na poziomie 3,92, który jednak powinien zostać obroniony, po czym dojdzie do konsolidacji. Polskie obligacje traciły w piątek w ślad za rynkami bazowymi, powrót do poziomów z ubiegłego tygodnia wydaje się obecnie mało prawdopodobny.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0895 a kurs złotego do euro na 3,9635 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2834 USD i 108,38 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

PRYWATYZACJA

Ministerstwo Skarbu Państwa szacuje, że około 3 mld zł z planowanych na przyszły rok przychodów z prywatyzacji w wysokości 15 mld zł powinno pochodzić ze sprzedaży spółek SP, będących w nadzorze ministrów: gospodarki, środowiska oraz infrastruktury - poinformował PAP minister skarbu państwa Aleksander Grad.

ROLNICTWO

W dniach 22-29 sierpnia na rynkach rolnych po raz kolejny wzrosły ceny zbóż. Podrożał także żywiec wołowy oraz mąka. Ceny spadły w przypadku wieprzowiny i drobiu - wynika z danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

OPINIA

Na warszawskim parkiecie panują dobre nastroje. Rynek pozytywnie odebrał dane z rynku pracy w USA. Jest szansa, że początek nowego tygodnia przyniesie kontynuację wzrostów.

Deficyt sektora finansów publicznych w Polsce utrzyma się na poziomie ok. 6,5 proc. PKB w 2011 r. - przewidują analitycy Credit Suisse. Ich zdaniem rządowy plan fiskalny przyjmuje nadmiernie optymistyczną perspektywę PKB w 2012 r. w wysokości 4,8 proc.

Analitycy z banku ING zmienili swoje oczekiwania stabilizacji stóp proc. w 2010 roku i obecnie spodziewają się podwyżki o 25 pb przed końcem roku - uważają analitycy z ING.

Nie ma szybkiego rozwiązania dla problemów, z jakimi zmaga się obecnie gospodarka amerykańska wychodząca z najgorszej recesji od siedemdziesięciu lat. Kierunek, w jakim zmierza gospodarka jest jednak dobry - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w piątek.

Jeśli światowa gospodarka znów wejdzie w recesję, to amerykański dolar, japoński jen i szwajcarski frank mogą być lepszą inwestycją niż złoto - ocenia Nouriel Roubini, profesor ekonomii New York University.

Amerykańska gospodarka spowolni tempo wzrostu w II połowie tego roku, a "wiatr od tyłu" zamieni się w "wiatr w oczy" - ocenia Nouriel Roubini, profesor ekonomii New York University.

Danske Bank oczekuje, że polska gospodarka w 2010 roku rozwijać się będzie w tempie 3,1 proc., a w 2011 roku przyspieszy do 4,6 proc. w ujęciu rocznym. W kolejnych latach wzrastać będzie poziom inwestycji i eksportu, spadnie natomiast import oraz stopa bezrobocia.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje przed publikacją danych z USA o stopie bezrobocia, która zdaniem analityków wzrosła w sierpniu - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, zniżkuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 39 centów, czyli 0,5 proc., do 74,63 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na październik 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 76,65-76,67 USD za baryłkę.

Ceny miedzi są niemal bez zmian na rynkach metali. Inwestorzy oceniają, że słabsze dane z gospodarki USA i Chin mogą sygnalizować spadek tempa globalnego ożywienia - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 7.625 USD za tonę.

PALIWA

Rosja podwoi w 2011 r. zakup gazu z Azerbejdżanu do 2 mld m sześc. - oświadczył w piątek w Baku prezes rosyjskiego monopolisty gazowego Gazpromu Aleksiej Miller.

W przyszłym tygodniu należy spodziewać się wzrostu cen paliw na rynku detalicznym - wynika z cotygodniowej analizy portalu e-petrol.pl

W przyszłym tygodniu prawdopodobne są podwyżki detalicznych cen paliw - napisano w cotygodniowym raporcie BM Reflex, monitorującego rynek paliwowy.(PAP)

amp/

dehl4ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dehl4ox