Trwa ładowanie...
djmpgdc

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 21 czerwca, 20.00(powt.)

...
Share
djmpgdc

22.06. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

WYBORY

Według danych z ponad 94 proc. obwodów, Bronisław Komorowski otrzymał w I turze wyborów prezydenckich 41,22 proc. głosów, a Jarosław Kaczyński 36,74 proc. - podała w poniedziałek nad ranem Państwowa Komisja Wyborcza.

djmpgdc

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2010 roku wyniesie 3,69 proc. rdr - poinformował Pentor w komunikacie.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Bank centralny na Węgrzech pozostawił w poniedziałek stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Magyar Nemzeti Bank (MNB) utrzymał swoją dwutygodniową stopę depozytową na rekordowo niskim poziomie 5,25 proc.- poinformował bank po zakończeniu posiedzenia w poniedziałek.

djmpgdc

BUDŻET

Wartość wydatków beneficjentów, uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 33,1 mld zł, a w części dofinansowania UE 24,3 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Skutki powodzi będą widoczne przede wszystkim w budżecie na 2011 rok. Tegoroczne wydatki wzrosną z tego tytułu nieznacznie, nie ma więc potrzeby nowelizacji budżetowej - uważa cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną" wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Dodaje, że przyjęcie wstępnych założeń do budżetu na przyszły rok odkłada się, bo rząd potrzebuje czasu na uwzględnienie w nim skutków powodzi.

Potrzeba ok. 20 mld zł oszczędności w całym sektorze finansów publicznych, aby jego deficyt spadł z ok. 7 proc. PKB w tym roku do 5,8-5,9 proc. w roku 2011 - uważa minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera.

djmpgdc

DŁUG

Zadłużenie Skarbu Państwa w PLN na koniec kwietnia 2010 r. wyniosło 73,1proc. całości zadłużenia, tak jak przed miesiącem i 73,3 proc. na koniec 2009 r. - podał resort finansów w komunikacie.

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia wzrosło o 8.926,1 mln zł, czyli o 1,4 proc. i wyniosło 664.222,3 mln zł - podało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Skarbowe Papiery Wartościowej zapadające w 2011 roku, według stanu na 30 kwietnia br., mają wartość 89.323 wobec 86.462 mln zł na koniec marca - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

djmpgdc

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły na koniec ubiegłego tygodnia 134,38 punktów bazowych.

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu bony 52-tygodniowe za 944,9 mln zł przy popycie 1.872 mln zł i średniej rentowności 3,987 proc. - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

Ministerstwo Finansów zorganizuje w środę przetarg zamiany, na którym zamierza odkupić obligacje OK0710 oraz DS1110 - podał resort w poniedziałkowym komunikacie. W zamian MF chce sprzedać papiery PS0415 i WS0429.

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec kwietnia 4.339 mln euro wobec 4.523 mln euro na koniec marca - podał NBP.

djmpgdc

WSKAŹNIKI

Koszty budowy budynku zbiorowego zamieszkania spadły w kwietniu o 0,3 proc. rdr i wzrosły o 0,2 proc. w stosunku do marca - podał w poniedziałek GUS.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,45 proc. i wyniósł 2395,33 pkt.

djmpgdc

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 2,43 proc. i wyniósł 10.238,01 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 2,9 proc. i wyniósł 2.586,21 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 1,22 proc., do 6.292,97 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,33 proc., do 3.736,15 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,92 proc., do 5.299,11 pkt.

SPÓŁKI

Przedział cenowy akcji Tesgas został ustalony na 12,50 - 15,50 zł za jedną akcję - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Według wstępnych informacji podanych przez Multimedia Polska, w ramach wezwania na akcje własne spółki jej akcjonariusze złożyli zapisy na sprzedaż 12.748.752 walorów, co odpowiada 8,32 proc. ogólnej liczby akcji i głosów na walnym zgromadzeniu. Wkrótce możliwe jest ogłoszenie kolejnego wezwania - podała firma Multimedia Polska w komunikacie.

Budowlano-deweloperski Interbud-Lublin planuje z oferty publicznej 2 mln akcji serii E pozyskać 30-35 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na kapitał obrotowy, zakup gruntów i maszyn - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym.

Przeprowadzający ofertę publiczną Interbud-Lublin planuje budowę w Lublinie galerii handlowej o powierzchni 55.000 mkw. Spółka planuje pozyskać z rynku 30-35 mln zł, z czego 5-10 mln zł będzie przeznaczone na zakup działki pod planowaną galerię - poinformowali przedstawiciele spółki na poniedziałkowej konferencji.

Central European Pharmaceutical Distribution (CEPD) liczy na zwiększenie sieci aptek partnerskich i franczyzowowych w Polsce do końca 2010 roku o kilkaset podmiotów. Detaliczna spółka Polskiej Grupy Farmaceutycznej (PGF) może w 2010 roku przeprowadzić emisję, aby pozyskać środki na akwizycje i ekspansję w regionie - poinformowała PAP Maria Wiśniewska, prezes CEPD.

Comarch wygrał przetarg na dostawę i wdrożenie oprogramownia do e-usług, systemu klasy ITSM oraz infokiosków, w ramach projektu pt ."E-Głogów-rozwój usług elektronicznych na rzecz mieszkańców Gminy Miejskiej Głógów". Wartość oferty złożonej przez spółkę to 3,4 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Backlog grupy kapitałowej Asseco Poland na 2010 r. wynosi 2,21 mld zł, w tym w oprogramowaniu i usługach własnych 1,6 mld zł - wynika z prezentacji grupy Asseco na spotkanie z inwestorami.

Asseco Poland rozważa przejęcie spółki IT notowanej na rynku Nasdaq, która generuje rocznie 33-35 mln USD zysku przy przychodach w wysokości około 500 mln USD - podali analitycy Wood w poniedziałkowym raporcie, powołując się na spotkanie spółki z inwestorami.

Grupa Asseco pracuje obecnie nad kilkunastoma projektami przejęć. Asseco Poland rozmawia z 11 spółkami, Asseco Central Europe prowadzi trzy projekty akwizycyjne, a Asseco South Eastern Europe ma zaawansowane prace nad czterema akwizycjami - wynika z prezentacji Asseco przygotowanej na spotkanie z inwestorami.

Walne Ciechu powołało nowy, pięcioosobowy zarząd na wspólną kadencję, a w jego składzie zabrakło Roberta Bednarskiego, dotychczasowego wiceprezesa ds. finansowych.

Ciech otrzymał nowe zgłoszenia od kilku podmiotów zainteresowanych kupnem Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych Fosfory - poinformował w poniedziałek dziennikarzy prezes Ciechu Ryszard Kunicki. Wcześniej chęć kupna tej spółki wyraziły Azoty Tarnów.

HypoVereinsbank, należący do grupy UniCredit, podpisał w piątek, 18 czerwca umowę sprzedaży swoich udziałów w spółce Mieszko na rzecz litewskiego funduszu Eva Grupe. Transakcja ma zostać sfinalizowana w czerwcu - poinformował HypoVereinsbank w komunikacie.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy FFiL Śnieżka zdecydowało o wypłacie 1,6 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. Łącznie na dywidendę zostanie przeznaczone do 21,7 mln zł.

Wawel ocenia, że także w drugim kwartale, podobnie jak w pierwszym, pokaże wzrost wyników i przychodów. Spółka spodziewa się, że tendencja wzrostowa zostanie utrzymana do końca roku - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Wawelu Dariusz Orłowski.

Wawel wyda w tym roku 22 mln zł na rozbudowę zakładów w Dobczycach, a w latach 2011 i 2012 - kolejne 20-30 mln w każdym roku. Spółka szacuje, że dzięki tym inwestycjom jej moce produkcyjne zwiększą się o około 60 proc. - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Wawelu, Dariusz Orłowski.

Konsorcjum Saipem w skład którego wchodzi PBG złożyło najniższą ofertę w przetargu na budowę terminalu LNG. Wartość brutto oferty konsorcjum wynosi 2.947 mln zł - poinformowało w poniedziałek Polskie LNG.

Ministerstwo Skarbu Państwa odstąpiło od negocjacji w sprawie sprzedaży 94 proc. udziałów Kozielskiej Fabryki Maszyn Kofama - poinformował resort skarbu w komunikacie. O kupno udziałów prywatyzowanej firmy starał się giełdowy Bumech.

Opteam, który niebawem rozpocznie ofertę publiczną 1,4 mln akcji serii D, spodziewa się debiutu na warszawskiej giełdzie w drugiej połowie lipca. Opteam liczy, że jego spółka zależna - Polskie ePłatności w ciągu kilku lat stanie się jednym ze znaczących graczy na polskim rynku terminali płatniczych - poinformowali przedstawiciele Opteam na spotkaniu z dziennikarzami.

Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego oraz Solidarność, związki działające w spółce KGHM, organizują referenda strajkowe w oddziale Polkowice-Sieroszowice w dniach 28 czerwca - 2 lipca. W miarę podpisywania przez Solidarność protokołów rozbieżności w kolejnych oddziałach, planowane są kolejne referenda.

BANKI

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w czerwcu w stosunku do ostatniego majowego pomiaru o 1,7 pkt i wyniósł 30,3 pkt - poinformował w poniedziałek Związek Banków Polskich oraz Pentor.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił w poniedziałek kurs złotego do dolara na 3,2463 wobec 3,2864 w piątek, a kurs złotego do euro na 4,0300 wobec 4,0732 w piątek - poinformował NBP.

Dłuższy pobyt w mechanizmie ERM2 może ułatwić znalezienie optymalnego kursu, po którym Polska mogłaby przyjąć euro - ocenia Paweł Kowalewski, dyrektor Biura Integracji ze Strefą Euro (BISE) w Narodowym Banku Polskim, zastrzegając, że w wywiadzie wyrażane są jego poglądy i nie muszą być one zbieżne z poglądami NBP. Zdaniem Kowalewskiego niemiecka polityka fiskalna wymusza na innych krajach UE zacieśnienie fiskalne, może się także negatywnie przełożyć na polski PKB.

OPINIA

Grecka gospodarka może w 2010 r. skurczyć się o 3 do 4 proc. - oceniła minister gospodarki Grecji Louka Katseli.

Proces ożywienia w gospodarce światowej będzie kontynuowany i nie powinien mu zaszkodzić europejski kryzys zadłużenia. Dalej dynamicznie rozwijać powinny się Chiny, oraz inne gospodarki rynków wschodzących - uważa John Taylor, profesor ekonomii na Uniwersytecie Stanforda.

ROLNICTWO

W czerwcowym raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains obniżyła prognozę unijnej produkcji zbóż w sezonie 2010/11 o 1,7 proc. do 287,8 mln ton - podał Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 7-13.06 drożało zboże, mięso oraz odtłuszczone mleko w proszku.

Obszar objęty powodzią nie powinien mieć wpływu na wielkość zbiorów zbóż - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem, wzrost cen owoców miękkich i warzyw ma charakter przejściowy.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na sierpień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 79,36-79,38 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 6644,50 USD/t. wobec 6337,50 USD/t podczas poprzedniej sesji.

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Białoruś do Europy przebiega bez zakłóceń i w sposób przewidziany, mimo ograniczenia dostaw dla Białorusi - powiadomiła w poniedziałek rzeczniczka ministerstwa energetyki w Mińsku Ludmiła Ziankowicz.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nakazał Gazpromowi "przystąpić do procedury" zmniejszenia dostaw gazu na Białoruś z powodu zadłużenia tego kraju wobec rosyjskiego państwowego monopolisty - poinformowała w poniedziałek agencja ITAR-TASS.(PAP)

mln/ gor/

djmpgdc

Podziel się opinią

Share
djmpgdc
djmpgdc