Trwa ładowanie...
d1ub2eh
d1ub2eh

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 24 maja, 17.00

...
Share
d1ub2eh

24.05. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

DŁUG

MF sprzedało bony 48-tyg. za 1.360,0 mln zł przy popycie 3.613,55 mln zł i średniej rentowności 3,832 proc. - podało MF w poniedziałkowym komunikacie.

d1ub2eh

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Polska w tym roku nie przekroczy progu 55-proc. długu publicznego w stosunku do PKB. Najważniejszym wyzwaniem jest stabilizowanie finansów publicznych oraz dalszy rozwój kraju - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Michał Boni szef doradców premiera.

Koszty budowy budynku zbiorowego zamieszkania spadły w marcu o 0,6 proc. rdr i wzrosły o 0,2 proc. w stosunku do lutego - podał w poniedziałek GUS.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d1ub2eh

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w kwietniu wzrosła do 5,77 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET

Na razie jest za wcześnie, by - w związku z powodzią - mówić o konieczności nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej - uważa resort finansów. W rezerwie na usuwanie skutków klęsk żywiołowych państwo ma jeszcze ok. 340 mln zł, a w rezerwie ogólnej ok. 46 mln zł.

WSKAŹNIKI

d1ub2eh

W kwietniu wzrosła aktywność w amerykańskiej gospodarce - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago. Indeks NAI (National Activity Index) z Chicago Fed, który uwzględnia 85 wskaźników ekonomicznych, wzrósł w kwietniu do 0,29 pkt z 0,13 pkt w marcu po korekcie.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,77 proc. i wyniósł 2326,79 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,27 proc. i wyniósł 9.758,40 pkt.

d1ub2eh

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 3,5 proc. i wyniósł 2.672,84 pkt.

SPÓŁKI

JW Construction zawarł ze Star Enterprises Limited i Wings Properties umowę joint venture dotyczącą współpracy przy budowie hotelu za 330 mln zł we Wrocławiu. Udział dewelopera w inwestycji wynosi 50 proc. - podało JW Construction w komunikacie.

Centrozap podpisał z Dalkią Poznań list intencyjny w sprawie kupna 51 proc. Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Śremie - poinformował Centrozap w komunikacie.

d1ub2eh

Konsorcjum firm, którego liderem jest Rafako, podpisało umowę z PKE SA Elektrownią Jaworzno III -Elektrownią II na wykonanie projektu, dostawę, montaż i uruchomienie kotła na biomasę. Wartość umowy wynosi ok. 230 mln zł, z czego na Rafako przypada ok. 163 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Sonel spodziewa się w 2010 r. historycznie najwyższego zysku netto i około 30 proc. dynamiki przychodów. Spółka pracuje nad nową polityką dywidendową, która przewiduje, że wypłata będzie uzależniona od kapitalizacji spółki i wskaźnika WIBOR - poinformował prezes spółki Krzysztof Wieczorkowski.

Gastel Żurawie zostały dopuszczone przez Ministerstwo Skarbu Państwa do przeprowadzenia due dilligence Polskiego Ratownictwa Okrętowego - poinformował resort skarbu w komunikacie.

Rada nadzorcza Fasing pozytywnie zaopiniowała propozycję zarządu spółki, by z zysku osiągniętego w 2009 roku na dywidendę trafiło 1,58 mln zł, co da 0,51 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

d1ub2eh

Konsorcjum Mostostalu Warszawa i Acciona Infraestructuras złożyło najkorzystniejszą ofertę w przetargu na przebudowę dworca Gdynia Główna. Wartość brutto oferty wynosi 31,9 mln zł - podało PKP w poniedziałkowym komunikacie.

Pharmena, której przychody ze sprzedaży wzrosły w I kwartale 2010 roku o 17 proc. dzięki m.in wprowadzeniu nowych produktów, ma nadzieję na utrzymanie tej dynamiki do końca roku. Na poziomie operacyjnym spółka w tym roku nie chce spaść poniżej ubiegłorocznego 0,52 mln zysku - poinformował PAP w wywiadzie Konrad Palka, prezes Pharmeny.

Pharmena, która w 2009 roku miała 0,77 mln zł zysku netto, decyzję o rekomendacji dotyczącej jego przeznaczenia chce podjąć po zapoznaniu się z planami rozwoju projektu leku przeciwmiażdżycowego prowadzonego przez spółkę Cortria - poinformował PAP Konrad Palka, prezes Pharmeny.

Apator liczy na podpisanie jeszcze przed wakacjami warunkowej umowy sprzedaży nieruchomości w Toruniu. Spółka chce z tej transakcji sfinansować budowę nowego zakładu, który ruszy prawdopodobnie na początku 2012 roku - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Apatora Janusz Niedźwiecki.

Apator ocenia, że w najbliższych latach przychody grupy będą rosły od 10 do kilkunastu procent rocznie, natomiast w przypadku rentowności, spółka chce ją przyjmniej utrzymać na obecnym poziomie. Kierunki rozwoju Apatora, w tym możliwe kierunki akwizycji, określi strategia przygotowywana przez spółkę - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Apatora Janusz Niedźwiecki.

Polnord i GTC podpisały umowę w sprawie współpracy przy budowie centrum handlowego na warszawskim Wilanowie - poinformował Polnord w poniedziałkowym komunikacie.

Megaron, producent gładzi, jeszcze przed wakacjami złoży wniosek w Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka chciałaby wejść na giełdę we wrześniu lub październiku tego roku - poinformował PAP Kamil Urbaniak, rzecznik Megaronu.

Apator planuje, że pozostała część dywidendy za 2009 rok w wysokości 0,3 zł na akcję zostanie wypłacona 21 lipca 2010 roku. Spółka planuje skup własnych akcji w celu ich umorzenia, na co chce wydać nie więcej niż 17,9 mln zł - poinformował Apator w poniedziałkowym komunikacie.

WALUTY

Analitycy spodziewają się, że notowania złotego wkraczają w okres konsolidacij, a PLN będzie poruszał się w najbliższych dniach w przedziale 4,08-4,12 za euro. Na rynku długu możliwe są zmiany poziomów rentowności, jednak trudno przewidzieć, w którą stronę pójdzie rynek.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3047, a kurs złotego do euro na 4,1067 - poinformował NBP.

ENERGETYKA

Wbrew sprzeciwowi przemysłu Komisja Europejska zdecydowanie popiera ograniczenie unijnych emisji CO2 o 30 proc. do 2020 r., zamiast uzgodnionych już 20 proc. - wynika z uzyskanego przez PAP dokumentu, który KE przyjmie w środę.

ROLNICTWO

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 10-16.05 odnotowano wzrost cen zbóż, trzody chlewnej, kurcząt i mleka w proszku. Mniej płacono za bydło.

OPINIA

Poniedziałkowa sesja na GPW przebiegała pod znakiem niskiej zmienności i niewielkich obrotów, więc nie wniosła zbyt wiele do obrazu rynku. W kolejnych dniach i tygodniach większe jest prawdopodobieństwo pogłębienia korekty, przynajmniej do poziomu 2.200 pkt. na WIG 20.

Analitycy Credit Suisse w cotygodniowym komentarzu (Global Economics Weekly Calendar) podtrzymali optymistyczne nastawienie do złotego w średnim okresie, wskazując na dynamikę wzrostu gospodarki i spodziewany napływ zagranicznego kapitału w reakcji na rządowy plan prywatyzacji.

Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego w tym i przyszłym roku może kształtować się na poziomie ok. 3 proc., zaś przyjęcie euro to perspektywa ok. 5 lat, choć może tu nastąpić pewne opóźnienie - ocenili w rozmowie z PAP Manfred Schepers, wicedyrektor Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Erik Berglof, główny ekonomista EBOR.

Złoty może odrabiać ostatnio odnotowany spadek wartości. Przy spodziewanej poprawie światowych nastrojów na rynkach finansowych jest spora szansa, że znowu powróci do poziomu zbliżonego do 4/EUR. Ten tydzień nie będzie należał do nudnych. Przed inwestorami chociażby decyzja o stopach procentowych w Polsce oraz wyniki sprzedaży detalicznej w kwietniu. Jednak nie powinny one mieć większego wpływu na kwotowanie złotego - oceniają analitycy bankowi.

Zdaniem dyrektora Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Andrzeja Falińskiego, ograniczenia w handlu związane z żałobą narodową obniżyły dynamikę sprzedaży detalicznej w kwietniu o ok.1 pkt proc. do 3-4 proc. rdr. Również w maju wielkość sprzedaży detalicznej będzie obniżona o ok.1 pkt proc. ze względu na powódź i w tym miesiącu sprzedaż wzrośnie o 2,5-3,5 proc. rdr.

W wyniku wyprzedaży akcji z ostatnich kilku tygodni znacznie spadły wyceny spółek europejskich i tym samym wzrosła ich atrakcyjność inwestycyjna - uważają analitycy Templetona.

PROGNOZA

Ożywienie gospodarcze w USA, które rozpoczęło się w ub. roku, będzie silniejsze niż to wcześniej szacowano - wynika z ocen ekonomistów NABE (National Association for Business Economics). Gospodarka USA urośnie o 3,2 proc. w 2010 i 2011 r. wobec szacowanego w lutym wzrostu o 3,1 proc. - pokazuje badanie przeprowadzone wśród ekonomistów do 27 IV do 7 V 2010.

Z najnowszej ankiety PAP wynika, że najbardziej prawdopodobnym miesiącem, w którym RPP dokona podwyżki stóp proc. w tym roku, jest październik. Większość ekonomistów spodziewa się, że referencyjna stopa procentowa NBP wyniesie na koniec tego roku 3,75 proc.

W tym roku produkcja budowlano-montażowa urośnie w pesymistycznym wariancie o 3 proc., a w optymistycznym o 5 proc. W przyszłym roku będzie to odpowiednio 3 proc. i 6 proc. - wynika z raportu firmy Emmerson. Motorem napędowym dla sektora będzie budownictwo infrastrukturalne.

POLITYKA

Platforma (47 proc.) utrzymuje przewagę nad PiS (35 proc.). Obie największe partie straciły w ciągu tygodnia po 1 pkt proc. - wynika z najnowszego sondaży PBS DGA dla "Gazety Wyborczej".

Po mocnym zaangażowaniu się premiera w kampanię, notowania Komorowskiego wzrosły do 53 proc. Jarosław Kaczyński zachował wynik 31 proc. z poprzedniego tygodnia - wynika z najnowszego sondażu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej".

TOWARY

Ropa naftowa nieznacznie drożeje na giełdzie paliw w Nowym Jorku w reakcji na odbicie się giełdowych indeksów - podają maklerzy.

Cena ropy Brent w kontraktach na lipiec 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 71,92-71,94 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie są stabilne - podają maklerzy. Na giełdzie LME miedź w dostawach trzymiesięcznych bez zmian kosztuje 6.845 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 6802,50 USD/t wobec 6529,50 USD/t podczas poprzedniej sesji.(PAP)

zdz/ jtt/

d1ub2eh

Podziel się opinią

Share
d1ub2eh
d1ub2eh