Trwa ładowanie...
dsqz8no

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 31 października, 17.00

...

Share
dsqz8no

31.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Oczekiwana przez osoby prywatne średnia stopa inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniosła w październiku 4,2 proc., wobec 3,8 proc. we wrześniu - podał Narodowy Bank Polski.

Tempo wzrostu PKB w III kwartale 2011 r. wyniosło ok. 4 proc, a cały rok również może zakończyć się wynikiem na poziomie 4 proc. - poinformował w TVN CNBC prezes GUS Janusz Witkowski.

dsqz8no

Bezrobocie we wrześniu 2011 roku, wg metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 9,4 proc., tak jak w sierpniu - podał Eurostat.

W 2010 roku zarejestrowano ok. 257 tys. transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości o wartości obrotów w wysokości ok. 34 mld zł - podał w poniedziałek GUS.

Po decyzjach szczytu strefy euro z minionego tygodnia perspektywa przystąpienia Polski do strefy euro stała się wyraźniejsza - ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

dsqz8no

Japonia dokonała w poniedziałek jednostronnej interwencji na rynkach finansowych aby osłabić swoją walutę - jena, który tego dnia osiągnął rekordowo wysoki kurs wobec amerykańskiego dolara - poinformował minister finansów Jun Azumi.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech we wrześniu 2011 r. wzrosła o 0,4 proc. mdm, po spadku w sierpniu o 2,7 proc., po korekcie - poinformował w poniedziałek w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Gospodarka Hiszpanii znalazła się w stagnacji w III kw. 2011 r. kdk, po wzroście w II kw. o 0,2 proc. - poinformował w poniedziałek w komunikacie bank centralny Hiszpanii w szacunkowych wyliczeniach.

Inflacja w strefie euro wyniosła w październiku 2011 r., w ujęciu rdr, 3,0 proc. - podał w poniedziałek w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnym wyliczeniu.

dsqz8no

Stopa bezrobocia w strefie euro we wrześniu 2011 po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 10,2 proc., wobec 10,1 proc. w sierpniu, po korekcie - poinformował w poniedziałek w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrośnie w 2011 r. o 1,7 proc., a w 2012 o 1,8 proc. - oceniała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w poniedziałkowym raporcie.

BUDŻET

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność, wyniosła 107,3 mld zł, a w części dofinansowania UE 77,5 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

dsqz8no

Jak donosi "European Voice", w ciągu najbliższych tygodni komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor przedstawi propozycje naprawy systemów emerytalnych w UE. Jedną z rekomendacji ma być zbliżenie i podwyższenie wieku emerytalnego w krajach UE.

Główny doradca ekonomiczny Kremla Arkadij Dworkowicz poinformował w poniedziałek, że Moskwa gotowa jest podjąć rozmowy dwustronne z członkami grupy euro i dostarczyć im pomoc finansową poprzez MFW.

DŁUG

Polska nie planuje w tym roku emisji długu na rynki zagraniczne - poinformował agencję Bloomberg wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

dsqz8no

Wartość transakcji zawartych na rynku skarbowych papierów wartościowych (SPW) we wrześniu 2011 roku wyniosła 897.096,8 mln zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Inwestorzy zagraniczni na koniec września 2011 roku zainwestowali w polskie papiery skarbowe środki o wartości 157.679,2 mln zł wobec 157.475,28 mln zł na koniec sierpnia - poinformowało Ministerstwo Finansów.

WSKAŹNIKI

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago spadł w październiku 2011 roku do 58,4 pkt. z 60,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

dsqz8no

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Dallas Fed wzrósł w październiku 2011 r. do plus 2,3 pkt. - poinformował w poniedziałek oddział Fed w Dallas.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,69 proc. i wyniósł 8.988,39 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,2 proc. i wyniósł 2.468,25 pkt.

SPÓŁKI

PGE Energia Odnawialna ogłosiła przetarg na zaprojetowanie i wykonanie I etapu farmy wiatrowej Resko o mocy do 10,5 MW w formule "pod klucz" - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Tauron Ekoenergia ponownie ogłasza zamówienie na budowę farmy wiatrowej Wicko o mocy 40 MW wraz z dostawą turbin - wynika z suplementu Dziennika Urzędowego UE. Poprzedni przetarg został unieważniony z powodu braku ofert.

PZU łącznie z podmiotem zależnym PZU Życie zwiększył zaangażowanie w kapitale zakładowym i głosach na WZA Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościach do 5,26 proc. - poinformowały Azoty Tarnów w poniedziałkowym komunikacie.

Boryszew złożył wiążąca ofertę na zakup aktywów grupy przedsiębiorstw Ymos, w tym zakładów produkcyjnych w Niemczech i Polsce - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Grupa Gant Development zawarła ostateczną umowę, na mocy której nabyła nieruchomość gruntową o powierzchni ponad 1 ha w Krakowie przy ul. Bochenka. Powstanie tam osiedle Amber Park na 388 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej ok. 20 tys. mkw - poinformował Gant w komunikacie prasowym.

IZNS zawarł w poniedziałek list intencyjny z prywatnym inwestorem w sprawie nabycia od niego 100 proc. akcji w kapitale zakładowym jednego z wiodących producentów w branży spożywczej w Polsce, którego roczne przychody wynoszą kilkaset milionów złotych - poinformował IZNS w komunikacie.

ING TFI zmniejszył zaangażowanie w Automotive Components Europe do 4,99 proc. ogólnej liczby głosów na WZA spółki - poinformowała spółka ACE w komunikacie.

ABC Data, która planuje wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa - zajmującej się marketingiem i zarządzaniem znakami towarowymi spółki - i wniesienie jej do spółki zależnej, liczy na znaczny wzrost efektywności w tym obszarze - poinformowała ABC Data w komunikacie przesłanym PAP.

WALUTY

Ekonomiści zgodnie oceniają, że w poniedziałek zarówno na rynku walutowym jak i na rynku długu obroty były niewielkie. Na skutek pogarszających się nastrojów na rynkach światowych, w tym przede wszystkim w strefie euro, złoty tracił w poniedziałek do euro. Należy oczekiwać, że w końcówce tygodnia złoty będzie się poruszał w przedziale 4,30-4,38 za euro.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1024, a kurs złotego do euro na 4,3433 - poinformował NBP.

Japoński jen osłabił się w poniedziałek na rynku międzybankowym najmocniej od 3 lat w reakcji na trzecią już w tym roku interwencję banku centralnego Japonii, zmierzającą do obniżenia kursu japońskiej waluty - podają dealerzy.

OPINIA

Analitycy Millennium DM, w raporcie z 27 października ocenili, że ceny surowców znajdują się cały czas w średnioterminowym trendzie spadkowym, jednak w wielu przypadkach można zauważyć próby przełamania tej tendencji. Kontynuacja wzrostów z ostatnich tygodni byłaby możliwa, gdyby na rynek napłynęły dobre dane z gospodarki realnej i zwiększył się optymizm rynków w związku z planem rozwiązania problemów zadłużeniowych.

Wskaźnik logistyki przemysłu (tzw. HSBC PMI) za październik obniży się poniżej progu 50 punktów - rozgraniczającego ekspansję od spadku, głównie z powodu niższych zamówień eksportowych w przemyśle wytwórczym - sądzi BNP Paribas.

Analitycy uważają, że gorsze od konsensusu zyski osiągnięte przez Mondi Świecie w III kwartale 2011 r. były efektem m.in. pogorszenia sytuacji w branży papierniczej i budowlanej oraz dużej presji kosztowej w spółce. Zdaniem analityków oczekiwania rynku dotyczące zysków były zbyt optymistyczne.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają po największym miesięcznym wzroście od ponad 2 lat - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na XII, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 1 USD do 92,32 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na XII 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 109,52-109,54 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają po informacjach z Chin, gdzie premier Wen Jiabao zapowiedział, że rząd utrzyma ograniczenia dotyczące rynku nieruchomości - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.873,25 USD za tonę, po spadku notowań o 3,7 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7921 USD/t.

(PAP)

pif/ asa/

dsqz8no

Podziel się opinią

Share
dsqz8no
dsqz8no